Nedir bu "MacBook" düşmanlığı?

Param olsa almayı düşünüyorum yazılım geliştirmek için şimdilik maalesef ucuz Windows laptoplara devam.

Teşekkür ederim. Daha yeni rahat çalışmak için masaüstü sistem dizdim, 2 yıl sonra almayı düşünüyorum. Sizce direk Macbook mu almalıydım?
Benim şahsi düşüncem , vaktinin tamamını evde geçirceksen al windows cihaz gitsin adaptörde takılırsın fakat diyorsanki ben misafirliğe giderim , dışarda çalışırım vesaire MacBook şart. Gerçekten sabahtan beri kullanıyorum %51 şarjım hala.

Kötü cihaz değiller ama gereksiz pahalılıkları var. Mesela 13 Pro Max'in maliyeti 550 Dolar civarında satış rakamı ise 1100 Dolar. Yazılım-reklam-lojistik ücretleri hariç. Telefon başına vurunca oda çok bir para değil. Bu olaya Koreli, Çinli markalarda katıldı. Hele Samsung geçmek için abartıyor fiyatları.

Macbookta'da durum aynı. Tahminimce MSI gibi markaların kar marjı %60-70 civarıdır en fazla. Apple'de ise %100 civarı falan konuşuluyor.

Bir de artık macOS için illa Apple ürünü almaya gerek yok. Hackintosh popülerleşiyor. Gerçi hepsinin kökünde arz-talep ilişkisi yatıyor.

Kötü cihaz değiller ama gereksiz pahalılıkları var. Mesela 13 Pro Max'in maliyeti 550 Dolar civarında satış rakamı ise 1100 Dolar. Yazılım-reklam-lojistik ücretleri hariç. Telefon başına vurunca oda çok bir para değil. Bu olaya Koreli, Çinli markalarda katıldı. Hele Samsung geçmek için abartıyor fiyatları.

Macbookta'da durum aynı. Tahminimce MSI gibi markaların kar marjı %60-70 civarıdır en fazla. Apple'de ise %100 civarı falan konuşuluyor.

Bir de artık macOS için illa Apple ürünü almaya gerek yok. Hackintosh popülerleşiyor. Gerçi hepsinin kökünde arz-talep ilişkisi yatıyor.
Konudaki en objektif yorum bu olabilir , tamamen arz talep işi. Örneğin vaktinin tamamı evde geçen bir çocuk MacBook alma gereksinimi duymazken , pil süresine önem veren birisi MacBook tercih edebilir.

Örnek verin lütfen. Siz de her örnek istediğim arkadaş gibi kaçmayın.
M1 Macbook Pro 8 GB RAM 256 GB SSD modeli en ucuz 22.000 TL fiyatında var sanırım.

Mesela bu laptop i7 11800H işlemciye sahip. Tekli çekirdekte M1'in biraz gerisinde ama çoklu çekirdekte çok daha önünde. Tabii işin tüketim kısmı falanda var. M1 çok daha az güç tüketiyor mesela. Belli programlarda çoklu çekirdeğin önemini düşünürsek i7 11800H daha önde oluyor. Ekstra olarak modelin harici bir GPU'su var.

Macbook'un artılarını sayarsak yüksek çözünürlüklü ekran, tüketim performansı, tasarım (kişiden kişiye), daha yüksek bellek frekansı.

MSI modelin artıları ise harici GPU, daha yüksek depolama, daha yüksek bellek (işletim sistemi tüketimi dikkate alınmadan), daha iyi ekran yenileme hızı, daha büyük ekran.

Yukarıda ki arkadaşın dediği gibi ihtiyacın neyse ona yönelirsin. Mesela en basitinden oyun oynamak isteyen biri harici GPU'su için MSI modelini tercih eder. İş için isteyen biri de tüketimi için gidip Macbook Pro modelini tercih eder bu kadar basit. Her iki ürününde birbirinden iyi tarafları var.

Yalnız sadece kullanım olarak iş/mobil düşünürsek Macbook'un rakibi yok gibi bir şey. Lenovo İdeapad, Thinkbook, Asus Vivobook gibi modeller yakın fiyatta olmasına rağmen geride.

Kendim yeni MacBook aldım bu fiyata daha iyi bir laptop yok evimde de Windows PC var ama laptopta bu fiyata bu kalite ve performans yok ne yazık ki, oyun oynamak istersem PC'ye geçerim ama bu aralar evimden uzakta screen sharing kullanıp MacBook'umda Windows'u açıyorum tek lazım olan internet bağlantısı eğer evinizde Windows PC varsa MacBook alın derim uyumlu olmayan programları oradan çalıştırıp her yerden kullanabilirsiniz.
Screen sharing için önerim ise TeamViewer, rainway, parsec, Chrome remote desktop.

Geri
Yukarı