Netflix hesap paylaşımını kaldırıyor

deMarc

Kilopat
2023 yılı başından itibaren Netflix'te aile hesabı gibi çoklu hesaplara sadece aynı adres üzerinden girilebilecekmiş, IP bilgisi üzerinden hesapların aynı evde yaşayıp yaşamadığı tespit edilecekmiş. Farklı bir adresten hesaba girilmek istendiğinde ise ekstra ücretlendirme çıkacakmış.

Türkçe kaynak: Netflix'te hesap paylaşımına son!

İngilizce kaynak: Netflix password-sharing crackdown will roll out globally in “early 2023” (burada IP detayından bahsedilmemiş)

Aynı adresten girme zorunluluğu nasıl mümkün olacak bilmiyorum. Kaldı ki ben diyelim gerçekten de sadece aynı evi paylaştığım aile üyelerimle kullanıyorum hesabı, gidip bu hesabımı farklı bir konumda olduğu için iş yerimdeki bilgisayarımda açamayacak mıyım? Tatile gittim, otel odasındayım, kendi hesabıma giremeyecek miyim gibi soruları da beraberinde getiriyor.

Netflix, Amazon Prime, Disney, Youtube Premium hepsini kullanıyorum, bunların ilk üçü aile ve arkadaşlarla yaptığımız hesap paylaşımı şeklinde. Bu olay kalkarsa hiç bireysel hesap almakla uğraşmam direkt kapatırım Netflix'i. Zaten ötekilere göre de aşırı pahalı bir noktada. Ayda yılda bir şey izlemek için bireysel hesaba 50-60 TL arası para veremem şahsen.

Aynı adreste olma zorunluluğu Spotify'daki gibi çalışacaksa çok problem değil. Öyle olursa hepiniz aynı adresi girip kullanmaya devam edebilirsiniz muhtemelen. Zaten uzun süredir aylık ödeme yapılacak içeriği sunduklarını düşünmüyorum. Kapatsanız da çok bir şey kaybetmezsiniz. :)

İçerik olarak diğerlerinden önde fakat fiyatlandırmadan sonraki bu hamle bardağı taşıran son damla olur bazılarımız için.

Aynı adreste olma zorunluluğu Spotify'daki gibi çalışacaksa çok problem değil. Öyle olursa hepiniz aynı adresi girip kullanmaya devam edebilirsiniz muhtemelen. Zaten uzun süredir aylık ödeme yapılacak içeriği sunduklarını düşünmüyorum. Kapatsanız da çok bir şey kaybetmezsiniz. :)
Geçen senede bu muhabbetler vardı. Diğer kullanıcıların cihazları hesap sahibinin IP adresi ile eşleştirilecekti. 4 profil açma imkanı sunan sistemde bunu nasıl başaracaklar merak ediyorum.

Zaten fiyatı pahalı, bir de böyle bir şey getiriyorlar. Çoğu kişi iptalini isteyecektir, dizi izleyeceğimde Amazon Prime Video'yu kullanıyorum. Fazlasıyla iş görüyor, fazlasına da gerek yok. Sinemaya düşen filmler de yavaş yavaş Prime Video'ya da eklenmeye başlıyor. Daha ne olsun?

Geri
Yukarı