NetSpeed düşük Wi-Fi hızı veriyor

junlee

Hectopat
Yer
Ankara
Arkadaşlar, 1-2 aydır Wi-Fi bağlantı hızımdan dolayı sorun yaşıyorum. NetSpeed 16 Mbps paket kullanıyorum, masaüstünde kablolu bağlantıda aldığım hız 9-10 civarında gayet normal ancak belirttiğim son dönemde Wi-Fi'de 1.5-2 Mbps hız alıyorum ve delireceğim artık.
Yaklaşık 3-4 yıl Zyxel marka modem kullandım (performansının düştüğü belli olduğu için), sonrasında NetSpeed'e geçince bir arkadaşımdan hiç kullanmamış olduğu TP-Link TD-W9970V3 VDSL2-ADSL2+ modemi aldım. İlk zamanlar Wi-Fi hızı da çok iyiydi ancak 2 aydır bu sorunu bir türlü çözemedim.

Sorun neden kaynaklı acaba? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Hocam kanallara bakmıştım ancak tek tek deneyip test etmedim, kanalı da otomatikte bıraktım diye hatırlıyorum. Akşam hem hat değerlerini atayım hem de kanalları bir test edeyim.Teşekkürler yorumun için.
TD-W9970V3 model modeminizin özelliklerine baktım, o model zaten TT'nin verdiği bir modem, sorun yaşayan çok kişi var. Üstüne üstlük sadece 2.4 GHz destekliyor. 2.4 GHz bandında Wi-Fi kullanmak her zaman bir işkencedir. Bluetooth açarsın fakat frekanslar çarpıştığından kablosuz hızın düşer, mikrodalga fırınları bile etkileyebiliyor 2.4 GHz frekansındaki kablosuz bağlantıları diye biliyorum, yanlış bilgi vermiş olmayayım.
Elinizde dual band bir modem varsa tavsiyem onunla denemeniz. Wi-Fi kullanırken Bluetooth açık ise eğer kapatın. Bluetooth ile frekansları çakıştığından internet hızı önemli oranda düşecektir. Akşam kanalları denedikten sonra sorun düzelmezse, dediğiniz gibi hat değerlerinizi atarsınız bir sorun var mı diye bakarız.

Hocam hat değerlerim galiba bunlar. Kanalları da denedim modemin yanında 5-6 Mbps veriyor ancak yan odaya geçince yine 1.5-2 civarlarına düşüyor.

hat.JPG

Hattında 12 Mbps tanımlı, testlerde ortalama 10 Mbps çıkması normal. Wi-Fi konusuna gelirsek çevremizde yoğun Wi-Fi sinyali var mı? Bunu analiz etmeniz gerekiyor. Telefon üzerinden Wi-Fi analyzer uygulaması ile kanalları tarayın. En az kanal hangi ise modeminizi o kanala ayarlayın. Ayrıca frekans ayarını varsa 40 MHz olarak ayarlayın. Birde böyle deneyin.

Yeni modemle denesene.
Hocam şimdi eski zxyel modemi takıp denedim, yan odaya geçince bunda da aynısı oldu hız düştü ama modemin yanına geldiğimde 6-7mbps hız alıyorum(kablolu hız ekte). Ttnet modeminde de yan odada yine 1.5-2 arası, modemin yanında 5 civarında alıyordum.
Arada sadece 1 duvar olmasının hızı bu kadar etkileyebileceğini sanmıyorum ya. Modemi ilk aldığım zamanlar 2 arka odada bile çok rahat hızlarda kullanıyordum bir sıkıntı olmuyordu.
Hattında 12 Mbps tanımlı, testlerde ortalama 10 Mbps çıkması normal. Wi-Fi konusuna gelirsek çevremizde yoğun Wi-Fi sinyali var mı? Bunu analiz etmeniz gerekiyor. Telefon üzerinden Wi-Fi analyzer uygulaması ile kanalları tarayın. En az kanal hangi ise modeminizi o kanala ayarlayın. Ayrıca frekans ayarını varsa 40 MHz olarak ayarlayın. Birde böyle deneyin.

Boş bir kanal seçip denedim tekrar hocam yan odada 3 civarında aldım zxyel modemde. Ttnet modemde zaten onu testini yapmıştım 1.5-2 civarında da o veriyordu.

Yinede Ttnet modeme nazaran eski Zxyel modemimde hız daha iyi. Yeni bir modem alana kadar bunu kullanacağım artık Ttnet modemi çöpe atıyorum. Teşekkürler arkadaşlar vakit ayırdığınız için.

Dosya Ekleri

• zxyel.JPG
    zxyel.JPG
    32,4 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı