Netspeed vs Türk Telekom vs Türknet

Tabi hemen yolluyorum :D buradan da yazayımda. BXR89HT96HRA benden başkaları atmış olabilir :D

Hocam selamlar, rahatsız ediyorum ama bir sorunum var. İnternet akşam vakitleri inanılmaz derecede yavaşlıyor. Hız testi yapıyorum 70 Mbps çıkıyor, talep oluşturuyorum değerleriniz normal deniyor ancak bırakın 1080p video izlemeyi Instagram'daki videolarda bile donuyor. Sizce ne yapabilirim? Kayıt oluşturuyorum sürekli hat değerleri normal diye geri dönüş oluyor, siteyle alakalıdır vs. diyorlar.

Hocam selamlar, rahatsız ediyorum ama bir sorunum var. İnternet akşam vakitleri inanılmaz derecede yavaşlıyor. Hız testi yapıyorum 70 Mbps çıkıyor, talep oluşturuyorum değerleriniz normal deniyor ancak bırakın 1080p video izlemeyi Instagram'daki videolarda bile donuyor. Sizce ne yapabilirim? Kayıt oluşturuyorum sürekli hat değerleri normal diye geri dönüş oluyor, siteyle alakalıdır vs. diyorlar.
Akşamları yoğunluktan dolayı yavaşlama oluyor malesef. TürkNet kullananlarda yaşanıyor bu problem genelde.

Aynı sorunu bende çekiyorum. Hız değerlerinde problem gözükmüyor ama Instagram'da videolar zor yükleniyor.

Arkadaşlarda bahsettiği üzere VDSL üzerinden genelde yaşadığınız bölgede yoğunluk olduğundan bu sorunlar oluyor. Bende o problemler yok bölgemde az kişi yaşıyor. Modemi kapatıp açarsan belki düzelme olabilir. Bende olduğunda öyle yapıyorum hızım düzeliyor.

Son zamanlarda Türknet, Netspeed ve Millenicom dahil birçok firmada akşam saatlerinde hız düşüşü ve ping artışı sorunu var arkadaşlar. Bunun sizinle bir alakası yok, sizin yapabileceğiniz en ufak bir şey yok. Modeme reset atmak, bilgisayarı formatlamak, kablo değiştirmek vb. en ufak bir şeyi değiştirmez bu sorun yaşandığında. Bağlı olduğunuz BNG/SSG cihazları kapasite sorunu yaşıyor. ISS firmanız kapasite artırımına giderek çözer bu sorunu.

Türknet ayın 16'sında BNG aktarımı yaptı, sorun yaşanan ana cihazın kapasitesi artırıldı, %100 çözülmese de biraz daha rahatladı fakat şimdi de BNG3'te satürasyon sorunu başladı. Hafta içi bu sorun çözülür diye umuyorum.

Netspeed son zamanlarda akşamları aynı şekilde felaket. Bu durumun bir nebze önüne geçmek için artık en fazla 35 Mbit internet vereceğiz dediler. Hali hazırda yüksek hız kullanan kullanıcılar da taahhütleri bittiğinde 35 Mbit'e düşürülecekler. BNG aktarımı veya kapasite artırımı yapıyorlar mı bilmiyorum henüz. Bu konuda bir bilgi alırsam editlerim.

Millenicom ise bu firmalar arasında en kötüsü akşam saatlerinde. Neredeyse bütün cihazlarında satürasyon sorunu var. Çözüm için ne yapıyorlar bilmiyorum. Firmanın Ceo'su Alper Bey bu konularla çok ilgili fakat maliyeti yüksek bir işlem olduğu için çözülmesi ne kadar süre alır bilemiyorum.

Ne yazık ki Şikayetvar'a da yazsanız, BTK'ya da şikayet etseniz en ufak bir şey değişmez. ISS firmanızın kapasite artırımı veya BNG aktarımı yapmasını bekleyeceksiniz.

Sonuç olarak eğer Türk Telekom'da sorun yaşamıyorsanız ISS değiştirmeyin, TT ile bir süre daha devam edin. Eğer diğer firmalar prime time'daki kapasite sorununu çözerlerse geçersiniz. Şu an bu firmaların hepsi sorun yaşıyor.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı