Netspeed'in stabil hız verememesi

EkmekArasiHDD

Megapat
Makaleler
3
Yer
Ordu/Perşembe
Merhabalar. Bu konuda size Netspeed firmasının stabil hız verememe sorunumu paylaşacağım. Ayrıca kendilerinden hiç de memnun değilim. Memnuniyetsizliğimi yazacağım. Aşağıya yapabilirsem video bırakacağım. Kendileriyle yaptığım tonla görüşmenin ardından bir sonuca varamayacağımı anlıyorum. Kendileri Türk Telekom ekiplerini yönlendirmeyi reddedip teknik sorunları kullanıcıya yaptırtmaya çalışan bir firmadır. Size açıklayayım. Netspeed'e geçtiğimden beridir her gün en az 2 kesintiyle karşılaşıp duruyordum. Bundan önceki operatörüm Türk Telekom'du. 10 yıldır kullanmaktaydık ve hiçbir kesintiyle karşılaşmıyordum altyapı çalışmaları dışında. 16 Mbps interneti tutup 120 TL'ye sattıklarını gördüğüm anda çıkma kararı aldım. Verdikleri hız, teklif ettikleri fiyata asla değmiyordu. Araştırmalarım sonucu Netspeed firmasında karar kıldım ve geçiş işlemlerini tamamladık. Her şey iyi hoş. Söylenen hızları alıyor ve ping değerleri istediğim gibiydi. Lakin bir problemi vardı. 2 günde 1 periyordik şekilde kopmalar oluyordu. Normalde çok takmıyordum. Ancak aralık ayından sonra iyice cıvıtmaya başladılar. Türk Telekom o aralar 35 Mbps tarifesini kullanan tüm kullanıcılar için 42000 Kbps'lik profile geçiriyordu. Ben de geçirilmiştim ve memnundum. Kesintilere rağmen evet. Sonra bir şey oldu. 22 Mbps kapasite olan ve 20 dB SNR olan upload ile durduk yere oynadılar ve upload hızım 690 Kbps gibi komik rakamlara düştü. Normalde düştüğünde ne olur? SNR değerlerimin aşırı fırlaması gerekir. 690 Kbps'ye düşüş sonrası SNR değerlerim 20 DB'den 8.5 dB gibi komik rakamlara düştü. Güzelce sinirlenip teknik desteğe kayıt açtım (tabii ki nazik bir dille ve 5-6 kere). Hattıma güncelleme yapmakla yetindiler. Bunu 3-4 kere daha tekrarladıktan sonra kopmalarımın hat değerlerimin berbat olmasından ötürü olduğuna karar vermiş olacaklar ki download hızımı 24 Mbps'e sabitlediler. Ancak değişik bir şey oldu. Upload hızımı yükseltmek için Türk Telekom'un tanımladığı 42000 Kbps'lik profili elimden aldılar. Daha sonra upload hızım tekrar 690 Kbps'ye düştü. Arayıp hızımı yeniden yükselttirdim. Ardından upload sorunumdan ve periyordik kopmaların olduğundan bahsettim. Hattıma ve modemime suç atıldı. Hattım zaten sağlamdı. Upload sorunundan önce kopma olayları iyice kontrolden çıkmıştı. Günlük kesintilerim 4-5'e kadar çıkmıştı. Bu konuda da hiçbir şekilde destek sunmadılar. Türk Telekom ekiplerini de yönlendirmeyi reddettiler. Neymiş efendim kablomda ek olabilirmiş eki kendim yenileyecekmişim, kablomda hasar varsa kutudan yeniden kablo çekecekmişim (internetimiz telefon direklerinden dağıtılıyor), RJ-11 ile oynayacakmışım, kabloyu modeme bastırıp değerleri takip edecekmişim, kabloyu oynatacakmışım falan. Bunları söyleyip ekibi ölçüm yapmaya bile yollamadılar. Kablo, aynı kablo. Değişen ne anlamıyorum. Teknik tüm işlemleri kullanıcıya yıkmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Aşağıya da stabil olmayan rezil hızımın videosunu atacağım. Sanıyorum ki Netspeed denen firmanın suyu kaynamış durumda. Hattımda evet ek var. Bir tanıdığımız saha çalışanı. Kendisine rica edip eki güzelce yaptırıp durumu takip edeceğim. Eğer yine hiçbir düzelme olmazsa TurkNet geçmeyi düşünüyorum. TurkNet hiç değilse Türk Telekom saha çalışanlarını yönlendirip sorunu çözmeye uğraşıyorlar. Sorun yaşamayanlara da aşırı şaşırmaktayım. Bu konuda iyice dolduğum için konu açmak istedim. Umarım buraya kadar okurken sizi kanser etmemişimdir. İyi forumlar.
Bahsi geçen hız sorununun videosu:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hat zayıflaman 15.2 çok kötü bende de 17 oluyordu CAT6 çektirdim şu an 6.5 civarında kablonda ek var ise ek olmadan direk modeme kadar CAT6 çektir.

İyide hiç bir operatör sizin SNR değerinizi değiştiremez öyle bir imkanları yok teknik olarak mümkün değil yani. Dolayısıyla sorununuz kablolarınız ile ilgilidir.

Hat zayıflaman 15.2 çok kötü bende de 17 oluyordu CAT6 çektirdim şu an 6.5 civarında kablonda ek var ise ek olmadan direk modeme kadar CAT6 çektir.
İnternet direklerden dağıtılıyor. 560 metre mesafeye göre şu an iyi bile değerler alıyorum arayüzde kağıt üzerinde.
İyide hiç bir operatör sizin SNR değerinizi değiştiremez öyle bir imkanları yok teknik olarak mümkün değil yani. Dolayısıyla sorununuz kablolarınız ile ilgilidir.
Değiştirebiliyorlarmış hocam. Elimde ekran görüntüleri mevcut tonla. Aynı kabloda, aynı altyapıda upload değerlerimi aniden düşürüp SNR değerlerimi mahvetmelerinin sebebi onlar.
Merak ediyorsanız atabilirim.
Ya da onunla uğraşmayayım ekran görüntüleri NetSpeed'in hız profilimle oynama sebebi ne? konumda mevcut.
Güncelleme: YAK-1 ile sıfırdan sağlam ek yapmama rağmen modemde 35 Mbps tanımlı gibi görünse bile Speedtest sonuçlarım 0.01 Mbps'i geçemiyor. Demek ki bu firma bu işi beceremiyor. Firmadan çıkmamın zamanı geldi.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı