Nokia telefonda ''IMEI değiştirildi'' mesajı nedir?

Shinya Kogami

Hectopat
Merhaba arkadaşlar.
Eski tuşlu bir Nokia cihazımız var. Geçenlerde böyle bir mesaj geldi. Bu nedir? Ne yapmalıyım?

Gelen mesaj:
IMEI numarası. Cihaz kimlik bilgilerinin değiştirildiği tespit edildiği için cihaz kapatılacaktır. Satın aldığınız yere başvurunuz.
Gönderen: Yasal uyarı.

Eldeki veriler:
  • Cihaz en az 10 senelik.
  • Nereden satın alındıĝı hatırlanmıyor.
  • Kutu, fatura vs. yok.
  • Alındığı günden itibaren sadece biz kullandık.
  • 1 kez tamire gitmiş, iddiaya göre tamire götüren akrabamız tamir sırasında oradaymış ve çok kısa bir işlem yapılmış ve geri verilmiş. ( tuş basmasıyla ilgili vs bir sorunmuş)
Bunlar dışında telefon hep sahibindeymiş.

Son düzenleyen: Moderatör:
IMEI'niz klonlanmış. İki cihazdan aynı IMEI sinyal verince kapatılıyor. Nasıl çalıyorlar hiçbir fikrim yok ama eski NOKIA'larda yapıyorlar bunu. Babannemin telefonuna da aynısı olmuştu. Bir şey yapsanız da telefon faturası falan olmadığı için bir şey yapabileceğinizi sanmıyorum.

IMEI'niz klonlanmış. İki cihazdan aynı IMEI sinyal verince kapatılıyor. Nasıl çalıyorlar hiçbir fikrim yok ama eski Nokia'larda yapıyorlar bunu. Babannemin telefonuna da aynısı olmuştu. Bir şey yapsanız da telefon faturası falan olmadığı için bir şey yapabileceğinizi sanmıyorum.

Hocam IMEI klonlanmış sanırım. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - IMEI Sorgulama buradan bir deneyin IMEI'yi, bize sonucu atın.

Cevaplar için teşekkür ederim.
Sorguladım ve koplayanmıştır diyor.
Elimizde ne kutu ne fatura mevcut. Telefon muhtemelen gidecek ama yine de bunu şikayet edebilir miyiz?

Dosya Ekleri

• Screenshot_20231208_180731_Chrome.jpg
    Screenshot_20231208_180731_Chrome.jpg
    108,7 KB · Görüntüleme: 28
Cevaplar için teşekkür ederim.
Sorguladım ve koplayanmıştır diyor.
Elimizde ne kutu ne fatura mevcut. Telefon muhtemelen gidecek ama yine de bunu şikayet edebilir miyiz?
Hocam konuyu uyandırıyorum ama sonuç ne oldu acaba? Aynı durum bugün babamın da başına geldi çünkü ve bizde de fatura mevcut değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı