Noob'luk sorunum

Osman Yürek

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar, size gülünç gelebilir ama ben oyunlar konusunda tam bir Noob'um. Hayatım boyunca sadece GTA serisi ile CS 1.6'yı oynayabildim -her ne kadar CS'de botlara dahi ölsem de.- Ama bu işin suçlusu ben değilim aslında: Beni yıllardır "aman derslerinden geri kalır." Diye düşünüp inek şeklinde yetiştirerek hiçbir oyunu bile kaldıramayan eski bir Dell marka bilgisayara mahkûm eden, uzun ısrarlarıma rağmen durumu olsa da güzel bir PC almayan ailemde. Ancak 2020'de iyi bir liseyi kazandığım için istemeye istemeye, her yıl olduğu gibi "seneye alırız, söz." Klişesini defalarca kez kullanmalarına rağmen bir Gaming laptop aldılar; daha doğrusu almak zorunda kaldılar ve bense onlara geçende yine uzun ısrarlarım sonucunda Cyberpunk 2077'yi aldırmayı başardım (hayatımda satın aldığım ilk ve tek oyun olur kendisi) Pc'm bu oyunu kaldırabiliyor, ama ben RTX 2060 ve i7 10.nesil işlemciye sahip bir bilgisayarım olmasına rağmen Türkçe dil desteği olan bu oyunu bile oynayamıyorum. Oyuna girdiğimde tuş kombinasyonları, harita üzerindeki yer işaretleri gibi çoğu şey yapboz gibi geliyor bana. Arkadaşlar içinizde illaki bu oyunlardan anlayanlar, yıllardır oyun oynayanlar vardır. Bana bir ışık tutunuz, üzerimdeki bu denli Noob'luk lanetinden kurtulabilmek için nasıl nir yol izlemeliyim? Şimdiden teşekkürler...

Hocam aslında oluyor 10 ve 11.sınıf biraz daha rahat, zaten 11'de sınav stresiyle otomatik olarak bilgisayara ders dışında pek bakmamaya başlıyorsunuz.
Pek öyle düşünme. Sınav öğrencisi olarak sana tavsiyem sakın dersleri salma. "Ben zaten 9'um bunları 12'de tekrar görürüm" deme.
Nerelisiniz?
Böyle baskıları İç Anadolu yöresinde yaparlar ondan sordum.
Nasıl yani? Ne alaka?

Nerelisiniz?
Böyle baskıları İç Anadolu yöresinde yaparlar ondan sordum.
Karadenizliyim.
Öncelikle noob olduğunuzu düşünmeyiniz; çünkü böyle düşünürseniz noob olursunuz. İkincisi zaten oynadıkça alışırsınız bende bazen unutuyorum hangi tuş ne işe yarıyordu diye ilk başta; ama sonradan alışıyorsunuz. Bu arada yeni okulunuz hayırlı olsun...
Umarım zamanla alışırım, sağ olun güzel dilekleriniz için.

Arkadaşlar, size gülünç gelebilir ama ben oyunlar konusunda tam bir Noob'um. Hayatım boyunca sadece GTA serisi ile CS 1.6'yı oynayabildim -her ne kadar CS'de botlara dahi ölsem de.- Ama bu işin suçlusu ben değilim aslında: Beni yıllardır "aman derslerinden geri kalır." Diye düşünüp inek şeklinde yetiştirerek hiçbir oyunu bile kaldıramayan eski bir Dell marka bilgisayara mahkûm eden, uzun ısrarlarıma rağmen durumu olsa da güzel bir PC almayan ailemde. Ancak 2020'de iyi bir liseyi kazandığım için istemeye istemeye, her yıl olduğu gibi "seneye alırız, söz." Klişesini defalarca kez kullanmalarına rağmen bir Gaming laptop aldılar; daha doğrusu almak zorunda kaldılar ve bense onlara geçende yine uzun ısrarlarım sonucunda Cyberpunk 2077'yi aldırmayı başardım (hayatımda satın aldığım ilk ve tek oyun olur kendisi) Pc'm bu oyunu kaldırabiliyor, ama ben RTX 2060 ve i7 10.nesil işlemciye sahip bir bilgisayarım olmasına rağmen Türkçe dil desteği olan bu oyunu bile oynayamıyorum. Oyuna girdiğimde tuş kombinasyonları, harita üzerindeki yer işaretleri gibi çoğu şey yapboz gibi geliyor bana. Arkadaşlar içinizde illaki bu oyunlardan anlayanlar, yıllardır oyun oynayanlar vardır. Bana bir ışık tutunuz, üzerimdeki bu denli Noob'luk lanetinden kurtulabilmek için nasıl nir yol izlemeliyim? Şimdiden teşekkürler...

Hocam ben de böyleydim. Klavyeyi oyun oynarken karıştırıyordum. Bakın, benim yaşım da küçük. Ama ben de pratik yaparak öğrendim. Rekabete dayalı olmayan oyunlarda, Online oyunlarda pratik yapın. Tuşları değiştirin, rahat olacağınız şekilde. Bu süreç kısa sürer. Yavaş yavaş öğrenirseniz, yaklaşık 1-2 ayda kaparsınız.

Hocam hiç duymamıştım, şimdi internetten baktım oyunlarda oyuncuyu oyuna alıştırmak adına koyulan eğitimlere deniyormuş galiba. Oyun olaraksa onu bilmiyorum.
Evet Alıştırmadır kendisi. Öncelikle Cyberpunk'ı Kolay modda başlatın. Ardından biraz oynayınca size zaten eğitim teklifi geliyor. Orada istediğiniz kadar çalışın

Pek öyle düşünme. Sınav öğrencisi olarak sana tavsiyem sakın dersleri salma. "Ben zaten 9'um bunları 12'de tekrar görürüm" deme.

Nasıl yani? Ne alaka?

Önerim kendine başka bir hobi bulabilirsin.

Ailen suçlu değil burada bence. Aslı soru sınava hazırlanmadan önce oyun oynamayı seviyor muydun?
Tabii ki oynamayı çok istiyordum, internette oyun videolarını görünce çok imreniyordum fakat eski Dell pc'miz yüzünden oynayamıyordum.
Hocam ben de böyleydim. Klavyeyi oyun oynarken karıştırıyordum. Bakın, benim yaşım da küçük. Ama ben de pratik yaparak öğrendim. Rekabete dayalı olmayan oyunlarda, Online oyunlarda pratik yapın. Tuşları değiştirin, rahat olacağınız şekilde. Bu süreç kısa sürer. Yavaş yavaş öğrenirseniz, yaklaşık 1-2 ayda kaparsınız.
Tamam Hocam sağ olun.
Yaşın kaç? Büyüdükçe pratik yapmasan da bazı şeyleri daha iyi oynadığını göreceksin.
15
Hocam herkes öğrenme aşamasından geçer. Daha ilk dakikadan her kombinasyonu bilemezsiniz. Oynadıkça oturur.
Tamam Hocam sağ olun.
Evet Alıştırmadır kendisi. Öncelikle Cyberpunk'ı Kolay modda başlatın. Ardından biraz oynayınca size zaten eğitim teklifi geliyor. Orada istediğiniz kadar çalışın
Tamam teşekkürler.

öncelikle merhaba 😄
gelelim konuya

bende zaman zaman "aman derslerine çalış." gibi şeylere maruz kalıyorum
ve pc almamakta ısrar ediyolar kendi paramı biriktiriyorum ve hazırlanıyorum
zor ama başka çare yok
internet kafeden merhaba.​

noob'luk​

oyunlarda pratik yapmamak, zaman ayıramamak vs..
pratik ve zaman kilidini ele geçirdiğin zaman
noob'luğu bırakabilirsin

mesela CS'de senden daha iyi rakiplere karşı oynamak tecrübe edinmek önemlidir.​

oynadığın oyunları süreklileştir
süreklilik senin reflekslerini güçlendirir.
yada oyunlarını çözmeye öğrenmeye çalış.​

yani noob'luktan kurtulmanın yolu zaman bence
zaman ayıramıyosan yayıncı ol güzel para var ailen iyi karşılayabilir

iyi günler✨

Artı -1 Eksi
öncelikle merhaba 😄
gelelim konuya

bende zaman zaman "aman derslerine çalış." gibi şeylere maruz kalıyorum
ve pc almamakta ısrar ediyolar kendi paramı biriktiriyorum ve hazırlanıyorum
zor ama başka çare yok
internet kafeden merhaba.​

noob'luk​

oyunlarda pratik yapmamak, zaman ayıramamak vs..
pratik ve zaman kilidini ele geçirdiğin zaman
noob'luğu bırakabilirsin

mesela CS'de senden daha iyi rakiplere karşı oynamak tecrübe edinmek önemlidir.​

oynadığın oyunları süreklileştir
süreklilik senin reflekslerini güçlendirir.
yada oyunlarını çözmeye öğrenmeye çalış.​

yani noob'luktan kurtulmanın yolu zaman bence
zaman ayıramıyosan yayıncı ol güzel para var ailen iyi karşılayabilir

iyi günler✨

Yayıncılık fikriniz aklıma yatmadı değil😅Sağ olun iyi günler size de.

Oyunlara yeni başlayanlar için normal bu durumlar. Oyunların kontrolleri genelde birbirlerine benzer oldukları için bir süre sonra her oyunu kolayca oynayabilecek duruma gelirsiniz.

Geri
Yukarı