Normal Birinin Beyni ile Zeki Birinin Beyni Arasında Ne Fark Vardır?

Einstein' ın beyni incelendiğinde normal insan beyninden biraz daha fazla kıvrıma sahip olduğu söyleniyor.
Ama bu bir kanıt sayılmaz. Ben bir fark olduğunu düşünmüyorum.
Ayrıca;
b3cebcfe6ef14a14fd41497b1ded0277.jpg

Çoklu zeka kuramına göre zeka sadece insanın matematik problemi çözmesi değildir.

Matematik, müzik, resim, el becerileri, 3 Boyutlu görsellik v.s. bunların hepsi beyinin bölgeleri ile alakalı yetenekler. Eğer aktif olan nöronlarının beynin hangi bölgesinde daha çok ve etkileşimi daha fazla ise kişinin o zeka yönü diğerlerinden daha üstün basmaktadır.

Çoklu zeka kuramına göre zeka sadece insanın matematik problemi çözmesi değildir.

Matematik, müzik, resim, el becerileri, 3 Boyutlu görsellik v.s. bunların hepsi beyinin bölgeleri ile alakalı yetenekler. Eğer aktif olan nöronlarının beynin hangi bölgesinde daha çok ve etkileşimi daha fazla ise kişinin o zeka yönü diğerlerinden daha üstün basmaktadır.
Haklısınız, buna lafım yok beynin fiziksel yapısı belirli bir alanda daha verimli çalışıyor ama bir insanı deha olarak nitelendirmek istersem onun diğer insanlardan farklı düşünmesini ve bakış açısına sahip olmasını beklerim bu yüzden beynin yapısının bu farkları çok etkileyeceğini sanmıyorum.

Beyine yerleştirilen transistör(nöron) sayısı etkili olabilir. Ayrıca nm küçültmek de etkili, bunu kitap okuyarak yapabiliriz ama yapmıyoruz.

Zekileşebilmek kendi kendini geliştirmeye bağlı. Duygusal zekanı yeterince iyi yönlendirebilmeyi seçersen, beyninin ulaşabileceği zeka sınırı yok. Ancak duygusal zekanı yönlendiremezsen, keyfi olarak cahil kalıp beynini geliştirmemek insanın kendi tercihi olur.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı