Notch Minecraft'ı Sattığına Pişman Mı Oldu?

Minecraft ile beraber oyun endüstrisindeki anlayışı değiştiren ve tek başına yaptığı oyunla beraber milyoner olan Notch, daha sonrasında hem sahibi olduğu şirketi, hem de Minecraft'ı Microsoft'a satmıştı. Şimdilik hayatını hiçbir şey yapmadan devam ettirebilecek kadar rahat konumda olan Notch'u bu durum hafiften depresyona sokmuş.
Minecraft'ı ve Mojang'ı Microsoft'a 2.5 milyar dolara satan Notch, kişisel Twitter hesabı üzerinden dert yandı. "Firmayı satarken istediğim ve dikkat ettiğim tek şey çalışanlarımın güvende olmasıydı. Ama şimdi onların hepsi benden nefret ediyor." sözlerini söyleyen Markus Persson, kendisini hayattan dışlanmış gibi hissettiğini belirtti.
Notch maddi dengesizlikten dolayı çevresindeki herkesle kolayca iletişim kuramadığını belirtti. Kendini yalnız hisseden Notch'un kurduğu cümleler şöyle, "Şu an istediğim ünlü insanlarla İbiza'da parti yapıyor olabilirdim ama gerçekten hayatımda hiç kendimi bu kadar dışlanmış hissetmemiştim. İsveç'teyim ve monitörde kendi yansımama bakarak arkadaşlarımın işinden dönmesini bekliyorum. Firmayı satarken asıl çabayı çalışanlarımın güvende olması için harcadım ama şimdi hepsi benden nefret ediyor. Hayatımı devam ettirebileceğim iyi bir kız buldum ama o da benden ve hayatımın bu tarzından korktu ve normal bir insanı seçti. Bir şeyler için çabalayıp dünyayı kurtarmayı deneyebilirim ama öyle de beni Minecraft'ı satmam için baskı yapan pisliklerle muhatap olmak zorunda kalırım."

NOT: Alıntıdır.

Haber Kaynağı: Minecraft'ın Yapımcısı Notch, Milyarder Olmaktan Pek Mutlu Değil Gibi Görünüyor

Kişisel Görüşlerim: Arkadaşlar açık konuşmak gerekirse; paranın insana huzur getirmediğini kanıtlar nitelikte, ibretlik olmuş gibi... Ama Notch adına üzüldüm diyebilirim. Çünkü; şirketi bırakırken söylediği sözüne bakılırsa, şirketinde yer alan elemanlarla belli bir bağları oluşmuş gibi... Ve Microsoft şirketi Notch' un eski arkadaşlarının haklarına ne kadar dikkat etti? Elemanlar Notch dönemindeki günlerini özlüyor gibime geldi ki, Notch' a karşı büyük bir kırgınlık hali var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Notch biraz açgözlü davrandı kanımca. Yahu be adam, sen zaten oyundan dünya kadar para kazandın, hala da kazanmaya devam ediyordun, para sıkıntın yoktu zaten, neden biraz daha fazla para için yıllarını harcadığın oyunu sattın? :) Para mutluluğu getiriyor. Ama her şeyin fazlası da zarar.

Milyarder ancak pişman olduğunu düşünüyor. Ben milyarder olsam hayatımı yaşarım. Zaten oyunu da satmışım param da bol keyfime bakarım diye düşünürüm şahsen.

Arkadaşlar gördüğüm kadarıyla fazlasıyla iyimser düşünüyorsunuz! Notch' un asıl problemi çok emek harcadığı oyununu satması gerçeği veya yeterince milyonerliğin tadını çıkaramaması değil. O şirketi sattığında aniden zengin zümre içine girdi. Asıl arkadaş çevresi şirket hayatında olunca ve aniden bu kadar hızlı zengin olunca, maalesef kendisi gibi milyoner arkadaş çevreside aniden oluşamıyor! Tabiri caiz ise sonradan görmeye döndü! Adamın psikolojisi bozuk yahu. Bir düşünün zengin olacaksınınız ama arkadaş çevreniz yok. Çünkü; aileden gelme bir zenginlik olmadığı için, kendiliğinden çevre oluşmuyor. Çevre para ile değil, itibar ile oluşuyor sonuçta! Para ise itibar getirmez, siz onu yönetebildiğiniz sürece zaten itibarlısınızdır!
Ama en basitinden şöyle düşünün, şirketi satmasaydı yine zengin olurdu. Aynı zamanda arkadaşları ve kendisini terkeden kız ile birlikte bile yaşayabilirdi... Ama daha fazla zengin olmak uğruna bunları fark edemedi!

Para huzur ve mutluluk getirir tabi ki. Önemli olan o parayla mutlu olabilmek. Şahsen o para bende olsa Dan bilzerian'a rakip olurdum :). İşte o "hayat" olurdu tam anlamıyla.

Keşke bir şansı olsa da hayatını kurtarması için iş arkadaşlarıyla yeniden eğlenebilmesi için mojang'ı geri alabilse Minecraft oyununu geri alabilse keşke :( belki disk 12'yi geri getirebilirdi.

Yeni konular

Geri
Yukarı