NVIDIA Ekran Kartıyla AMD FidelityFX Super Resolution Deneyimi

Bu yazımda GTX 1660 SUPER ekran kartıyla yaptığım AMD FidelityFX Super Resolution testini sizlerle paylaşacağım.

AMD 22 Haziran 2021’de son teknolojisi AMD FidelityFX Super Resolution (FSR)’nin kullanıma sunulduğunu duyurdu. AMD FSR Nedir? AMD FSR, kare hızlarını artırmak ve bunu yaparken yine de yüksek kaliteli, yüksek çözünürlüklü oyun deneyimleri sunmak için tasarlanmış, açık kaynaklı, platformlar arası bir teknolojidir.

FSR testini Chernobylite oyununda yaptım ve FSR ayarının Ultra Quality, Quality, Balanced ve Performance olmak üzere toplam 4 modu bulunuyor:
- FSR Kapalı : Ortalama FPS 88 - Minumum FPS 71 - %1 FPS 66
- FSR Ultra Quality : Ortalama FPS 113.57 - Minumum FPS 87 - %1 FPS 83
- FSR Quality : Ortalama FPS 126.47 - Minumum FPS 95 - %1 FPS 89
- FSR Balanced : Ortalama FPS 134 - Minumum FPS 104 - %1 FPS 93
- FSR Performance : Ortalama FPS 141 - Minumum FPS 109 - %1 FPS 97

Alınan FPS değerlerinden de görüldüğü gibi çok fazla FPS kazancı var. Fakat FSR ayarını Balanced ya da Performance modunda çok fazla kullanacağınızı düşünmüyorum. Çünkü oyunun kalitesinde gözle görülür bir düşüş oluyor ve bence çok kötü gözüküyor. Ultra Quality modunda ise neredeyse sıfır kayıpla bedavadan FPS kazanıyormuşsunuz gibi hissettiriyor. AMD'nin bu teknolojiyi NVIDIA ekran kartlarına da paylaşmış olması cidden takdir edilesi.

Şimdi aynı mekanda ama farklı FSR ayarlarında aldığım ekran görüntülerini paylaşmak istiyorum:

FSR OFF:
Off.png

FSR Ultra Quality:
Uquality.png

FSR Quality:
Quality.png

FSR Balanced:
Balanced.png

FSR Performance:
Perf.png

FSR OFF:
OFF 2.png

FSR Ultra Quality:
Ultra Quality.png

FSR Quality:
Q2.png

FSR Balanced:
Balanced 2.png

FSR Performance:
Performance.png

Testini yapıp YouTube'da paylaştığım videoya buradan ulaşabilirsiniz, ekran görüntüleri videodandır (Dakika 4.25):
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sistem Özelliklerim:
GPU: Palit GTX 1660 SUPER GP OC
CPU: i5 9400F
İşlemci Soğutucu: Akasa Venom
RAM: Corsair Vengeance (2x8) 16 GB 3000Mhz CL16 ama 3333 Mhz CL15'e overclocklu
Anakart: AsRock Z370 Pro4
PSU: Aerocool 700W 80+ Bronze KCAS PLUS
Kasa: Aerocool Quartz

Testi Windows 11'in beta sürümünde (Build 22000.100) yaptım ve hiçbir sorunla karşılaşmadım.

Yazımı burada noktalıyorum, umarım AMD'nin FSR teknolojisininin ne kadar performans kazancı sağlayacağını ya da NVIDIA ekran kartlarıyla ne kadar düzgün çalışacağını merak edenlerin sorularına yanıt olabilmişimdir.

İnşallah RDR 2 için gelir bu özellik RX 5600XT ile Ultra 45 FPS alıyorum FSR gelirse sanırım 60 FPS alırım inşallah gelir bekliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı