NVIDIA ne yapmaya çalışıyor?

Artık ekran kartları çok güçlü GPU'lara sahip. NVIDIA bunun bildiğinden ekran kartlarını sınırlandırmak için VRAM'i kullanıyor. Yani söyle bakarsak 4070 Ti de 16 GB VRAM olsa 4K da bile çok rahat kullanabilirsin. O zaman adamlar 4080 kime satacak hadi 4090 profesyoneller için olsun ama burada ki maksat tamamen strateji.

Şahsen AMD'yi kötülememin tek bir sebebi var. Yıllardır süregelen driver sorunu. Ne WHQL'si düzgün ne betası. Onun dışında, nVIDIA ile kafa kafaya giden, nVIDIA'dan çok daha iyi performans verebilen AMD ekran kartları da var yok değil. Doğru düzgün driver kuramadan, ekran kartını kullanamadan AMD alsak nolur ki?
Mecbur nVIDIA.
6000 serisini kullandın mı hocam

Şuana kadar kullandığım 3 farklı AMD ekran kartı ile (HD 6450, R7 240, RX 480) hiçbir driver sorunu yaşamadım. Sadece R7'nin fiziksel olarak arızası olduğu için oyun çökmesi durumu oluyordu.

NVIDIA VRAM boyutu ile kartların ömrünü kısaltıyor. Örneğin 4070 Ti, 3090'dan daha güçlüyken sadece 12 GB VRAM'e sahip. Bu kart normal şartlarda DLSS 3 ile birlikte çok rahat yıllarca 4K oynatırdı. Yeni çıkan oyunlara baktığımızda ise birkaç yıla limitlere takılacağı ortada. Belli bir seviyenin üzerine çıkmasına izin vermeyecek NVIDIA. 3060 mesela 12 GB VRAM'e sahip. Bu kart için 1080p üstü hayal olduğu için göz boyamak için fazladan koydular. 4060 da ise DLSS 3 olacağı için 2K üstü çözünürlükleri bile rahat açabilir. Söylentilere göre ise bu kart 8 GB şeklinde gelecek. Kısaca VRAM ile limitleyecekler yine kartı.

Son düzenleme:
Yıllar sonra NVIDIA'dan AMD'ye geçiş yaptım ne driver sorunu ne de en ufak bir hata mevcut yemin ederim dünya varmış ayrıca software programı da mükemmel keskinleştirme mi dersin renk ayarı mı dersin birçok özelleştiemesi mevcut ve oyuncu odaklı, işin render kısmını falan anlamam ama oyun için bundan sonra asla AMD'den vazgeçmem 3090'ı olan arkadaşım Warzone 2 oyununda 160 FPS'lerde gezerken 6900 XT kullanan ben 200-240 arası oynuyorum multiplayerda da 400 FPS'leri görüyorum. Demem o ki benim gibi Warzone oyuncusuysanız ya da bütçesi kısıtlı birisiyseniz kesinlikle AMD tercih edin.

VRAM'i en çok kaplamalar yiyor diye biliyorum. Sadece kaplamaları kısarak VRAM'den ne tasaruf edebiliriz? DLSS ile birlikte zaten finalde yine kaliteli görüntü ortaya çıkacaktır. Uzun vadeli kullanım için mantıklı bir strateji olabilir mi?

Yıllar sonra NVIDIA'dan AMD'ye geçiş yaptım ne driver sorunu ne de en ufak bir hata mevcut yemin ederim dünya varmış ayrıca software programı da mükemmel keskinleştirme mi dersin renk ayarı mı dersin birçok özelleştiemesi mevcut ve oyuncu odaklı, işin render kısmını falan anlamam ama oyun için bundan sonra asla AMD'den vazgeçmem 3090'ı olan arkadaşım Warzone 2 oyununda 160 FPS'lerde gezerken 6900 XT kullanan ben 200-240 arası oynuyorum multiplayerda da 400 FPS'leri görüyorum. Demem o ki benim gibi Warzone oyuncusuysanız ya da bütçesi kısıtlı birisiyseniz kesinlikle AMD tercih edin.

Güle güle kullanın hocam bende de RX570 vardı 6000 serisine geçince dünya varmış dedim ben RX570 de watman yüzünden ağlayacağımı biliyordum şimdi de 6700 aldım ne bir hata ne bir sorunla karşılaştım.

2023 yılındayız.
Ekran kartları sence VRAM'e göre mi karşılaştırılıyor çıkın bu kafadan artık.
2023 yılında 4070Ti kalibresindeki gibi bir kartta 12 GB VRAM olmasını alkışlayanların yeni argümanı. ''Yıl 2023 ne VRAM'i ağbi...''. VRAM önemlidir, VRAM'i bypass eden bir teknoloji çıkmadıkça da önemli olacaktır, istediğinizi yazın.

Yeni konular

Geri
Yukarı