Nvidia RTX Serisi Alınmalı mı?

Neyin laga lugası yapılıyor anlamadım.

RT kullanılmayacaksa bile RTX 2060 şu an en alınası karttır. GTX 1080 muadili bir kart ve 2300'e kadar düşebilen fiyatlar mevcut. Bu fiyatlara GTX 1080 gibi flagship kartın muadili alabiliyorsunuz.

Olay basit:

1000 lira civarı bütçeniz varsa RX570-RX580 bakacaksınız.

2000 lira civarı bütçeniz varsa üzerine 400-500 ekleyip RTX 2060 alacaksınız. Zorlayamıyorsanız da GTX 1660Ti bakarsınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu link konuyu açan arkadaşa ve bilip bilmeden sallayan arkadaşlara yardımcı olur umarım.

Ben indirim kovalayıp RTX 2070'i 3600 civarına satın aldım. O fiyata Gtx 1070 ti bile bulamıyordum alacağım sıra bana ilaç gibi geldiği için ve 0'dan bilgisayar topladığım için satın aldım. Memnun muyum kartımdan ? evet memnunum fakat hali hazırda GTX bir kartım olsaydı kesinlikle satın almazdım.

30 Serisi çıktığında siz o zaman 40 serisini bekle dersiniz, bekle yavrum bekle diye bir şarkı vardı aklıma o geldi :)

Size kimse zorla RTX geç demiyor zaten sıfırdan sistem toplayacak adam napsın beklesin mi iki sene daha yeni kartlar çıkacak diye ?

Madem Nvidia'dan bukadar rahatsızsınız neden Nvidia ekran kartı kullanıyorsunuz ?

Birde yukarda 3 Bin TL'ye ikinci el 2070 önermissiniz sanırım sizin aylık maaşınız 10–20 Bin TL felan ikinci el ürüne okadar para verip içiniz yanmayacak.
Başlarda yazdığım gibi " Bekara karı boşamak kolay "
Sizi birde kendiniz alırken görmek isterim 3 Bin TL'yi ikinci el ürüne verirmisiniz veya Newegg gibi yurtdışı sitelerden 10 Bin TL'ye sistem toplarmısınız.
Neden bu kadar zor anlıyorsun? Kendi kendine sorup kendi kendine cevap veriyorsun sürekli, söylemediğim şeyleri söylemişim gibi saldırıyorsun.

Arkadaşım ben sıfırdan sistem toplayacaklar 30 serisini beklesin mi dedim ? Baştan beri benim şahsi fikrim vs falan diyorum, ben 1070 kullandığım için RTX serisine o kadar para verip verdiğim paranın hakkını alacağımı düşünmüyorum diyorum.
9 serisi kart kullanan, sıfırdan sistem toplayacak olan elbette alabilir ama benim için en mantıklısı 30 serisini beklemek, o zamana kadar birçok teknoloji daha stabil olur dedim (DLSS,Ray Tracing)

Yordun beni, lütfen anla artık.
Ben 1080'imi bile sattım 1080P de fazla diye, RTX 2070 almayı düşünüyordum ama incelemelerden sonra 30 serisine yatırım yapmanın daha mantıklı olacağını düşündüm. 1070 144 HZ monitöre yetiyor, neden masraf yapayım ki zaten 2-3 günde bir oyun oynuyorum.
Sıfırdan sistem toplayacak olan alsın tabi ki, güzel kartlar.

Bir de soru eklerini ayırırsan sevinirim.

Son düzenleme:
Bütçe ne kadar, yeni sistem mi alınacak yoksa mevcut sistem mi yükseltilecek, işlemci ekran kartını besler mi, ikinci el mi sıfır mı, yeni ürün indirime mi girdi o an hangi fiyat? Alınılabilirlik durumu kişiden kişiye göre değişir bence. 10 serisi ekran kartı alınıp yıllarca kullanılabilir veya o an için mantıklı olan RTX almaktır.

Konuyu baştan sona okudum anladığım tek şey kimsenin birbirini anlayamamış olması.

Şahsi görüşüm 1060 ve üzeri ekran kartından bir üst model 2xxx serisine geçmenin pek de mantıklı gözükmediği. Tabi 1060 kullanıcısı 2080 sisteme geçebilir o ayrı bir durum ama 30-40 FPS daha fazla veren 2060'a geçmesi de pek mantıklı gözükmüyor. Yeni bir sistem kuruluyorsa da minimum 2060lı bir sistem kurulması gerektiğini düşünüyorum.

Bu argümana da karşı çıkan birini göremedim konu boyunca. Ama onca tartışma dönüp durmuş.

3000 lira civarında 1080 Ti alırsın hem de satarken fazla zarar etmezsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tekrardan yazıyorum. Rtx serisinde en düşük alınacak ekran kartı RTX 2070'dir. RTX 2080 bile RTX getirmiş olduğu teknolojiyi rahat kaldıramıyorken RTX 2060 daha sıkıntılı oluyor. Şu zamanda özellikle yeni oyunlarında yüksek VRAM desteği yüzünden 6 GB VRAM kart alma taraftarı değilim. Resident evil 2 remake oyununda ayarları yüksek konumunda 6 GB VRAM yetmiyor. Fakat fiyat çok uygun geliyorsa tercih edilebilir. RTX 2060 ile GTX 1080 bir tutuluyor. İşin aslı öyle değil. Testlerde genellikle RTX 2060 overclock yapılıyor. GTX 1080 referans kart ile test edildiği halde önde oluyor. GTX 1080 az overclock ile ciddi performans gösteren karttır. 2 GB fazladan vram sahip olması bile yeterlidir. Şimdi diyeceksiniz bunları neye dayanarak söylüyorsun. Bilgisayar konusunda çok ekipman alırım satarım. Bu benim için hobi gibi bir şey oldu. Bu sayede bir çok tecrübe yaşadım. Çevremde bu konuda geniştir. RTX 2060 çevremdeki arkadaşımın bilgisayarı üzerinden test sağladım. RTX 2060 ile GTX 1080 arasında GTX 1070 ti ve GTX 1080 arası fark var. Özellikle min fps değerleri bu konuda önem taşıyor. GTX 1080 rakibi RTX 2070'dir. 1080p için GTX 1660ti cidden yeterli hatta cidden iş görecek bir ekran kartıdır. Ekran kartların da her yeni model bir önceki modele göre %10-15 arası performans farkı gösterir. Buda oyunlarda 10-15 FPS fazlası demektir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı