Obsesif Kompülsif Bozukluğu nasıl geçer?

• Konuyu başlatan 1pc
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 27
  • Görüntüleme 3B
OKB tedavisine başlamış ve devam etmemiş biriyim. İleri düzeyde OKB ve anksiyete hastalığım var. Düşünmekten başımın ağrıdığı ve intihar düşüncelerinin kafamda yankılandığı uzun bir dönemin içindeyim. 19 yıllık hayatım yaşadığım hastalık yüzünden sanki 70 yaşında biriymişim gibi hissetmeme sebep oldu. Çevremde gelişen olaylarda bunu tetikledi. Örnek veriyorum. Kapıyı kilitlediğimden emin olmak için 10 kere 3. katta bulunan daireye çıktığımı biliyorum. 1 saat yol gittikten sonra evde bir şey unutmuşum hissi ile geri dönüyorum. Sürekli düşünüyorum. Uzun yıllardır "oh be hiç derdim yok" dediğim olmadı. Bu hastalık ilerlerse aynı benim olduğuma duruma gelme ihtimalin yüksek ve şakaya vurulacak bir durumda değil. Sana önerim tedavi olmanın bir yolunu bulman. Kendi kendine bu işten kurtulman imkansıza yakın.
Bu hastalıklar vücuduma ve dış görünüşüme de yansıdı. 19 yaşında kafamda saç yok ve yaşımı göstermiyorum artık. Cildiye doktoru stresten dolayı döküldüğünü değerlerde bir sorun olmadığını belirtti. Ergen çağına girdim gireli bu hastalık katlanarak büyüdü. Ve biliyorum ki bu hastalığa karşı kazanmam çok zor. Ben bazı durumlardan dolayı tedaviye devam edemedim ama sen bu hataya düşme ve profesyonel bir yardım al.

Son düzenleme:
OKB tedavisine başlamış ve devam etmemiş biriyim. İleri düzeyde OKB ve anksiyete hastalığım var. Düşünmekten başımın ağrıdığı ve intihar düşüncelerinin kafamda yankılandığı uzun bir dönemin içindeyim. 19 yıllık hayatım yaşadığım hastalık yüzünden sanki 70 yaşında biriymişim gibi hissetmeme sebep oldu. Çevremde gelişen olaylarda bunu tetikledi. Örnek veriyorum. Kapıyı kilitlediğimden emin olmak için 10 kere 3. katta bulunan daireye çıktığımı biliyorum. 1 saat yol gittikten sonra evde bir şey unutmuşum hissi ile geri dönüyorum. Sürekli düşünüyorum. Uzun yıllardır oh be hiç derdim yok dediğim olmadı. Bu hastalık ilerlerse aynı benim olduğuma duruma gelme ihtimalin yüksek ve şakaya vurulacak bir durumda değil. Sana önerim tedavi olmanın bir yolunu bulman. Kendi kendine bu işten kurtulman imkansıza yakın.
Bu hastalıklar vücuduma ve dış görünüşüme de yansıdı. 19 yaşında kafamda saç yok ve yaşımı göstermiyorum artık. Cildiye doktoru stresten dolayı döküldüğünü değerlerde bir sorun olmadığını belirtti. Ergen çağına girdim gireli bu hastalık katlanarak büyüdü. Ve biliyorum ki bu hastalığa karşı kazanmam çok zor. Ben bazı durumlardan dolayı tedaviye devam edemedim ama sen bu hataya düşme ve profesyonel bir yardım al.
galiba senin yolundayım :(
aşırı çok düşünüyorum çok şey yaşamış gibi hissediyorum birşeyi yaptığımdan emin olmak için bazen defalarca kontrol ediyorum (bu yazıyı bile defalarca kontrol ettim) kendimi bildim bileli hiç oh be hiç derdim yok dediğimi hatırlamıyorum sağ elimde dökülme var eskiden el yıkama obsesyonundan olmuştu geçti şimdi elimi o kadar fazla yıkamıyorum ama dökülme yine başladı sen tedaviye ne zaman başladın abi?
Kafada kurma da aşırı var anlatmaya utandığım şeyler de var zaten çok utangacım ve özgüvensizim bu hastalık hayatıma çok etki ediyor gerçekten. :(

Galiba senin yolundayım :(
Aşırı çok düşünüyorum, çok şey yaşamış gibi hissediyorum, bir şeyi yaptığımdan emin olmak için bazen defalarca kontrol ediyorum (bu yazıyı bile defalarca kontrol ettim). Kendimi bildim bileli hiç "oh be hiç derdim yok" dediğimi hatırlamıyorum. Sağ elimde dökülme var,eskiden el yıkama obsesyonundan olmuştu, geçti. Şimdi elimi o kadar fazla yıkamıyorum ama dökülme yine başladı. Sen tedaviye ne zaman başladın abi?
Kafada kurma da aşırı var, anlatmaya utandığım şeyler de var zaten. Çok utangacım ve özgüvensizim bu hastalık hayatıma çok etki ediyor gerçekten. :(
Kafada kurma bu hastalığın hediyesi zaten. 1 sene önce başlamıştım ama 2 ay ilaç kullanıp bıraktım. Sebeplerini boşver. Utangaçlık değil aslında senin ki. Bende aynıyım. Bir kıza mesaj atacakken bile 40 kere düşünüp farklı senaryolar yazıyorum. Altını çizerek söylüyorum. Kafada kurmaya eğilimli olan birisi kolay kolay sonu iyi biten senaryolar kurmaz. Aileni bu işe ikna etmeye bak bence.

OKB tedavisine başlamış ve devam etmemiş biriyim. İleri düzeyde OKB ve anksiyete hastalığım var. Düşünmekten başımın ağrıdığı ve intihar düşüncelerinin kafamda yankılandığı uzun bir dönemin içindeyim. 19 yıllık hayatım yaşadığım hastalık yüzünden sanki 70 yaşında biriymişim gibi hissetmeme sebep oldu. Çevremde gelişen olaylarda bunu tetikledi. Örnek veriyorum. Kapıyı kilitlediğimden emin olmak için 10 kere 3. katta bulunan daireye çıktığımı biliyorum. 1 saat yol gittikten sonra evde bir şey unutmuşum hissi ile geri dönüyorum. Sürekli düşünüyorum. Uzun yıllardır oh be hiç derdim yok dediğim olmadı. Bu hastalık ilerlerse aynı benim olduğuma duruma gelme ihtimalin yüksek ve şakaya vurulacak bir durumda değil. Sana önerim tedavi olmanın bir yolunu bulman. Kendi kendine bu işten kurtulman imkansıza yakın.

1642898468547.png

Anksiyeteyi merak edip araştırdım bu fotoğrafı buldum bu fotoğraftakilerden.
Uykusuzluk (şu an gecenin 3:45 i)
Hafıza sorunları (bir şeyleri aşırı zor unutmak)
Aşırı düşünmek.
Ortamlardan kaçınmak.
Aşırı terlemek (cidden aşırı terliyorum hatta şu anda dışarıda kar yağıyor çok terliyorum diye peteği kapattım hala terliyorum)
Sabırsızlık.
Odaklanma sorunu (kitap okurken bir cümleyi anlamam için birden fazla kez okumam bile gerekebiliyor ve derslerime de odaklanamıyorum)
İşleri erteleme.
Sürekli endişe (bu her zaman yok ama çok var yine)
Nefes darlığı nadiren.

Bunlar var acaba bende de anksiyete olabilir mi?

Eki Görüntüle 1278932

Anksiyeteyi merak edip araştırdım bu fotoğrafı buldum bu fotoğraftakilerden.
Uykusuzluk (şu an gecenin 3:45 i)
Hafıza sorunları (bir şeyleri aşırı zor unutmak)
Aşırı düşünmek.
Ortamlardan kaçınmak.
Aşırı terlemek (cidden aşırı terliyorum hatta şu anda dışarıda kar yağıyor çok terliyorum diye peteği kapattım hala terliyorum)
Sabırsızlık.
Odaklanma sorunu (kitap okurken bir cümleyi anlamam için birden fazla kez okumam bile gerekebiliyor ve derslerime de odaklanamıyorum)
İşleri erteleme.
Sürekli endişe (bu her zaman yok ama çok var yine)
Nefes darlığı nadiren.

Bunlar var acaba bende de anksiyete olabilir mi?
Benim teşhis koyma yetkim yok. Bunları bir doktora anlatamadığın sürece ve hayatında gelişen olaylar incelemediği sürece kimse bir şey diyemez.

Ben de OKB teşhisi almıştım, ilaçların en azından bana çok iyi geldiğini söyleyebilirim. Kesinlikle doktora gidin.

Hangi ilaçları vermişlerdi size hocam?
Bana ilk başta beyaz reçeteli ilaç verdiler 0 etki yaptı. Sonraki ilaçlarda pek fark yapmadı. Daha sonra da tedaviyi bıraktım.
Önce Lustral+Risperdal, sonra yani şu an ise Abilify ve Anafranil.

Geri
Yukarı