Obsesif Kompülsif Bozukluğu nasıl geçer?

• Konuyu başlatan 1pc
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 27
  • Görüntüleme 3B

1pc

Hectopat
15 yaşındayım. Küçüklüğümden beri OKB olduğumu düşünüyorum. Küçüklüğümde daha azdı ama şu an aşırı fazla. Aklıma her dakika istemediğim şeyler gelip duruyor ve bu beni rahatsız ediyor. Aklımı asla kontrol edemiyorum. Kafam her saniye aşırı dolu, çok nadiren hariç ileriyi düşünmeden hiçbir şey yapamıyorum ve bu da eğlenmemi ve o andan zevk almamı falan bayağı etkiliyor. El yıkama obsesyonu da var şu an aklıma gelmiyor ama bir aralar bayağı takıntım vardı birazını atlattım. Aileme söylemek istemiyorum. Zaten söylesem de olayın ciddiyetini anlamayıp zamanla geçer derler diye düşünüyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Tek yöntemi tedavi. Bunun dışında genelde çoğu kişide ömrün sonuna kadar sürüyor bu hastalık. Tedavi ile azalabilir ya da düşük bir olasılıkla da olsa tamamen geçebilir.

Senin durumunun biraz ileri olduğunu, küfür sevmesen de içinden geçtiğini söylemişsin. Şu küfür meselesi aşırı sık oluyor bende. İstemeden rastgele kişilere sövüp duruyor beynim. Bunu hafifletmeyi falan biliyor musun? Bir de tedaviye gidemem :(

Senin durumunun biraz ileri olduğunu, küfür sevmesen de içinden geçtiğini söylemişsin. Şu küfür meselesi aşırı sık oluyor bende. İstemeden rastgele kişilere sövüp duruyor beynim. Bunu hafifletmeyi falan biliyor musun? Bir de tedaviye gidemem :(
Evet öyle söylemiştim önceden. Durum halen öyle herhangi bir değişiklik yok. Başka şeyler düşünmekten ya da o an beynini farklı şeylerle meşgul etmekten başka yapabileceğin bir şey yok. Tedaviye gidemiyorsanız maalesef bu konuda çok az insan size yardım edebilir.

Tavsiye olarak şunu söyleyebilirim sadece. Böyle durumlarda önceden yapmayı planladığınız ancak zaman bulamadığınız herhangi bir aktiviteyi yapmaya başlayın. Uğraşınız sizi başka şeylere yoğunlaşmaya zorlayabilir.

Son düzenleme:

Bunun sebebi hayatında yaşadığın bir travma olabilir benim babamda var simetri ve temizlik hastalığı ama aşırı yok bendede var hissediyorum ama çok az çok boş kaldığımda farkediyorum bilgisayar, yazılım, ders ile uğraşınca tamamen unutuyorum tabii sende ne düzeyde bilemem ama boş kalmamak lazım bir şeyler ile uğraşmak işe yarıyor. Sevdiğin bir şey bul ve onu yap.

Bunun sebebi hayatında yaşadığın bir travma olabilir benim babamda var simetri ve temizlik hastalığı ama aşırı yok bende de var hissediyorum ama çok az çok boş kaldığımda fark ediyorum bilgisayar, yazılım, ders ile uğraşınca tamamen unutuyorum tabii sende ne düzeyde bilemem ama boş kalmamak lazım bir şeyler ile uğraşmak işe yarıyor. Sevdiğin bir şey bul ve onu yap.

Sadece oyun oynarken ya da çok eğlenirken unutuyorum ama notlarım kötü olduğu için tatil günleri hariç bilgisayarıma yasak koydular çoğunlukla boş kalıyorum düşüncelere dalıyorum.
Doktora gitmeden nasıl bilebilirsin bunu?

OKB hastalarını araştırdım çok ortak sorunlarımız var ve bu sorun bende yıllardır var geçmiyor bir türlü tam emin değilim ama büyük ihtimalle OKB'yim.

Yeni konular

Geri
Yukarı