Obsesif Kompülsif Bozukluğu nasıl geçer?

• Konuyu başlatan 1pc
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 27
  • Görüntüleme 3B
15 yaşındayım. Küçüklüğümden beri OKB olduğumu düşünüyorum. Küçüklüğümde daha azdı ama şu an aşırı fazla. Aklıma her dakika istemediğim şeyler gelip duruyor ve bu beni rahatsız ediyor. Aklımı asla kontrol edemiyorum. Kafam her saniye aşırı dolu, çok nadiren hariç ileriyi düşünmeden hiçbir şey yapamıyorum ve bu da eğlenmemi ve o andan zevk almamı falan bayağı etkiliyor. El yıkama obsesyonu da var şu an aklıma gelmiyor ama bir aralar bayağı takıntım vardı birazını atlattım. Aileme söylemek istemiyorum. Zaten söylesem de olayın ciddiyetini anlamayıp zamanla geçer derler diye düşünüyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Bende de aynısı var ve benimki biraz şiddetli yani ailenin senin durumunu ve olayın ciddiyetini anlaması için Google'dan arat OKB'nin etkilerini ve ailene falan göster ama bir şekil ikna et çünkü gerçekten çekilecek gibi değil hemen kısa sürede tedavi olmaya bak çünkü zamanla geçmiyor.

Bir öneride bulunmak isterim ama yanlış anlamayın lütfen. Bir bilir kişi veya çok bilge bir insan değilim ama etrafımda bu tarz rahatsızlığı olan insanların nasıl iyileştiğine şahit olduğum için bu öneriyi söyleyeceğim. Ciddiye alıp almamak veya dalga geçmek sizin tercihiniz tamamen... Eğer müslüman bir bireyseniz namaz kılmanızı tavsiye ederim. Değilseniz yoga veya farklı tarzda meditasyon seçeneklerini denemenizi öneririm. Bu tarz bir öneride bulununca genelde ne alaka namazla veya meditasyonla düzelcek şey mi bu saçmalama falan diye tepkiler aldığım için çekinceli söylüyorum artık. Tekrardan dediğim gibi bunu gerçekten işinize yarar diye iyi niyetle yazdım ve etrafımdaki insanlarda olumlu etkilerini gördüğüm için tavsiye etmek istedim. Çok uzun yazdım kusura bakmayın. Umarım şifa bulursunuz...

Bir öneride bulunmak isterim ama yanlış anlamayın lütfen. Bir bilir kişi veya çok bilge bir insan değilim ama etrafımda bu tarz rahatsızlığı olan insanların nasıl iyileştiğine şahit olduğum için bu öneriyi söyleyeceğim. Ciddiye alıp almamak veya dalga geçmek sizin tercihiniz tamamen... Eğer müslüman bir bireyseniz namaz kılmanızı tavsiye ederim. Değilseniz yoga veya farklı tarzda meditasyon seçeneklerini denemenizi öneririm. Bu tarz bir öneride bulununca genelde ne alaka namazla veya meditasyonla düzelcek şey mi bu saçmalama falan diye tepkiler aldığım için çekinceli söylüyorum artık. Tekrardan dediğim gibi bunu gerçekten işinize yarar diye iyi niyetle yazdım ve etrafımdaki insanlarda olumlu etkilerini gördüğüm için tavsiye etmek istedim. Çok uzun yazdım kusura bakmayın. Umarım şifa bulursunuz...
Müslümanken daha çok takıntım vardı. Korkuyordum çünkü küçüktüm cehennem korkusu falan filan neyse ateist olduğumda daha çok azaldı.
OKB nin geçmesinin tek yolu bence hayatta mutlu olmak, okb varken bende mutsuzdum ne zaman ki tipim, vücudum falan filan düzeldi hayatım yoluna girmeye başladı o zaman düzeldi.

Geri
Yukarı