Oculus Quest 2 bilgisayara nasıl bağlanmalı?

SadeceKemo

Centipat
Daha fazla  
Birkaç gün önce Oculus Quest 2 satın aldım. VR'ı bilgisayara bağlayarak kullanmayı düşünüyorum.
VR'ı bilgisayara bağlamak için 2 yöntem varmış diye biliyorum ( yanlışım olabilir ).

ilk yöntem "Oculus airlink" airlink için Wi-Fi bağlantısı gerekiyormuş.

Bilgisayar Ethernet kablosu ile modeme bağlı airlink'i kullanırken herhangi bir sıkıntı çıkar mı?

ikinci yöntem ise Type-C kablo kullanarakmış. Oculus'un kendi orijinal Type-C kablosu varmış ama fiyatı biraz fazla onun ucuz bir alternatifini önerirseniz çok sevinirim.

Bilgisayarımın olduğu odada Wi-Fi çok düşük performans veriyor ( 2.4 GHz ve 5 GHz'yi de denedim ) modemin olduğu odadan ( arada yaklaşık 20 metre var ) Airlink'i kullanarak oyun oynayabilir miyim? ( bilgisayar Ethernet kablosuyla modeme bağlı )

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Air link ile stabil bir performans alman çok zor, ama kablo ile bağlayıp rahat rahat oynayabilirsin. Benim kullandığım kablo bu , hem kalın hem de çok güzel görüntü veriyor. Fiyatı biraz artmış ama yinede en ucuz ve kaliteli vr kabloları arasında. Ben aldığımda 300 civarı bir fiyatı vardı.

Ben de birkaç gün evvel Oculus Quest 2 aldım. Dediğin gibi 2 şekilde bağlayabilirsin.
Orijinal kabloyu almana gerek yok. 650-700 TL bandında MacroBot markasının ürettiği kablo var. Bu kabloyu temin edebilirsin.
Ya da Airlink ile bağlanabilirsin ama kablosuz 5ghz bağlantıya ve iyi bir hıza ihtiyacın var. Sırf bu yüzden TürkNet fibere geçtim ve sorunsuz bir şekilde gecikme olmadan bilgisayara bağlanabildim. Yalnız VR'ı modemin yanında kullanmanı ve 5ghz kablosuz ağa bağlanmanı öneririm. Evin girişine kurdukları Gpon ile modeme 10 metrelik CAT7 kablo bağlayıp, modemi VR'ı kullandığım odaya aldım.

Air link ile stabil bir performans alman çok zor, ama kablo ile bağlayıp rahat rahat oynayabilirsin. Benim kullandığım kablo bu , hem kalın hem de çok güzel görüntü veriyor. Fiyatı biraz artmış ama yinede en ucuz ve kaliteli vr kabloları arasında. Ben aldığımda 300 civarı bir fiyatı vardı.
Teşekkürler.

Ben de birkaç gün evvel Oculus Quest 2 aldım. Dediğin gibi 2 şekilde bağlayabilirsin.
Orijinal kabloyu almana gerek yok. 650-700 TL bandında macrobot markasının ürettiği kablo var. Bu kabloyu temin edebilirsin.
Ya da airlink ile bağlanabilirsin ama kablosuz 5GHz bağlantıya ve iyi bir hıza ihtiyacın var. Sırf bu yüzden TurkNet fibere geçtim ve sorunsuz bir şekilde gecikme olmadan bilgisayara bağlanabildim. Yalnız VR'ı modemin yanında kullanmanı ve 5GHz kablosuz ağa bağlanmanı öneririm. Evin girişine kurdukları GPON ile modeme 10 metrelik CAT7 kablo bağlayıp, modemi VR'ı kullandığım odaya aldım.

TurkNet kullanıyorum modemin olduğu odada telefon ile 5 GHz de 96 megabit hız alıyorum. İnternetten biraz baktım sanırım 50 megabit üstü internet yeterliymiş.

Teşekkürler.

TurkNet kullanıyorum modemin olduğu odada telefon ile 5 GHz de 96 megabit hız alıyorum. İnternetten biraz baktım sanırım 50 megabit üstü internet yeterliymiş.
Eğer modemin yanında cihazı kullanabiliyorsanız ya da modemi uygun bir konuma koyabiliyorsanız kabloya ihtiyacınız yok. Şu durumda kablonun tek avantajı oyun sürenizi ortalama 6 saate çıkartması. Bence kablo VR deneyimini düşüren bir şey. Eğer kısıtlı bir bütçeniz varsa ürünün ergonomisini arttıran kafa askılarını almayı düşünebilirsiniz. Ben çok terleyen birisi olduğum için BoboVR markasının buğu önleyici fanını almayı düşünüyorum.

Eğer modemin yanında cihazı kullanabiliyorsanız ya da modemi uygun bir konuma koyabiliyorsanız kabloya ihtiyacınız yok. Şu durumda kablonun tek avantajı oyun sürenizi ortalama 6 saate çıkartması. Bence kablo VR deneyimini düşüren bir şey. Eğer kısıtlı bir bütçeniz varsa ürünün ergono misini arttıran kafa askılarını almayı düşünebilirsiniz. Ben çok terleyen birisi olduğum için bobovr markasının buğu önleyici fanını almayı düşünüyorum.

Tamamdır teşekkürler ve bilgisayarın konumu performansı/bağlantıyı etkiliyor mu ?

Tamamdır teşekkürler ve bilgisayarın konumu performansı/bağlantıyı etkiliyor mu ?
Test etmedim ama etkileyeceğini sanmıyorum. Asıl mesele cihazların aynı ağa bağlı olması. Ben masaüstü kullanıcısıyım. Modemden CAT7 kablo ile alıyorum interneti. Bilgisayarın illa kablosuz ağa bağlı olması da gerekmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı