Ödev yapasım veya ders çalışasım gelmiyor

A

Adsız 1

Ziyaretçi
Merhaba, ben 9. sınıf öğrencisiyim, 9.sınıf zor diyorlar ve lise temelini sağlam atmam gerekiyor. Ancak ders çalışasım, ödev yapasım, kitap okuyasım falan gelmiyor. Ne yapmalıyım?
@Jira

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazın olan rahatlığını bırakmak ta zorluk çekiyorsun anlaşılıyor. Sadece telefon ve bilgisayar istiyorsun. Ama işin şu yanından bak kalırsan işin daha zorlanacak ve aile tarafları içerisinde dedikodu sonra laflar filan derken ailene yazık olacak. Aile'nin emeğini düşün ilerde ne meslek istiyorsan oturarak yapamazsın maalesef "Hiçbir zafere çiçekli yol aracılığıyla gidilemez" bu yüzden ders çalışmak lazımdır. Sınavlardan kötü not alırsan motive artacaktır. Şahsi fikrim bilgisayar ve telefonu ailene vermen. Seni asıl engelleyenler zaten bunlar. Bilgisayarı kaldırmak ve bilincin'den silmen lazım. Rehber Öğretmen varsa onunla konuşmanın da önemli bir yararı vardır.

@Silinen üye Bak şöyle düşünebilirsin, Gece yatarken veya sabah kalktığında gün boyunca ne yapacağını bir planla, ilk ödevin varsa veya kitapta çalışman gereken bir yer varsa ona çalış, bunun için 2 saatini ayır. örnek olarak hafta sonu sabah 6'da kalktın, kahvaltını ettin, bolca boş zamanın var, saat 10'a kadar dersle ilgilen, 10'dan sonra ne yapmak istiyorsan yap. Akşama doğru saat 6 gibi dışarıya çık ve yarım saat boyunca yürüyüş yap ve eve gel, duşunu al, yemeğini ye yine ne yapmak istiyorsan yap, ama akşam saat 10'da yat, haftasonu olursa olsun önemli birşey yoksa yat bilgisayar seni engellemesin, uyku gün boyunca performansını belirleyen şeydir. Uykunu iyi alırsan zaten bunları yapmak aklına gelince üşenmezsin.

Bu konuda önerebileceğim tek şey düzendir. Bir düzen tutturamadığın için böyle oluyor, asıl konu ders çalışmak istememen veya derse ilgin değil düzensizliğin diye tahmin ediyorum. Bir hedefin olmalı mutlaka, misal "Ben .... olmak istiyorum." Demelisin kendine, bunu dedikten sonra bir algoritma geliştirmelisin. Uzun lafın kısası büyük hedeflerin olmadığı sürece en küçük şeyden dahi dikkatin dağılabileceği için böyle sıkıntılar ortaya çıkar, önemli olan bilgisayar oynayıp oynamamak değil, önemli olan düzen oturtmamış olmak. Sıkı bir çalışma programı içerisinde kendine belli zaman aralıklarında izin verebilir ve kendini ödüllendirebilirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı