Öğrenci 5000 TL laptop tavsiyesi

milkykasapci

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, üniversite öğrencisiyim. Günde 18 saat klasik öğrenci işleri için -arada oyun da atarım herhalde- kullanacağım, nereye gidersem yanımda taşıyacağım, 14" boyutunda, SSD'li, güzel mi güzel, temiz bir kullanıcı olduğum için en az 5 yıl götürecek bir laptop arıyorum.

Huawei Matebook D 14 gözüme çarptı, şu an ondan daha iyi bir seçenek bulamadım, resmi sitesinde güzel kampanyaları da oluyor.
Başka marka/model önerileriniz var mıdır?

Bahsettiğin fiyatlarda (arada oyun da atarım dediğin için) şöyle bir bilgisayar da var
Dell Inspiron 5490 Intel Core i5 10210U 8GB 256GB SSD MX230 Ubuntu 14" FHD

Ryzen'li sistemin içinde bulunan Vega 8 dahili ekran kartı ile MX230 neredeyse eş güçte fakat i5-10210U işlemci Ryzen 5 3500U'ya göre daha performanslı. Keza bazı oyunlarda MX230 da biraz fark atıyor Vega 8 ekran kartına. Eğer ki 256GB SSD de senin için yeterli olacaksa (oyun da oynayabilirim dediğin için) bu bilgisayarı da düşünebilirsin.

Merhabalar, üniversite öğrencisiyim. Günde 18 saat klasik öğrenci işleri için -arada oyun da atarım herhalde- kullanacağım, nereye gidersem yanımda taşıyacağım, 14" boyutunda, SSD'li, güzel mi güzel, temiz bir kullanıcı olduğum için en az 5 yıl götürecek bir laptop arıyorum.

Huawei Matebook D 14 gözüme çarptı, şu an ondan daha iyi bir seçenek bulamadım, resmi sitesinde güzel kampanyaları da oluyor.
kesinlikle huawenin laptopunu al bu fiyat bir daha gelmez
dediği huaweide mx250 var

eğer diğerlerine de ihtiyacınız varsa HUAWEI MateBook 13, ultra ince laptop, mavi ışık filtreli ekranı | HUAWEI Türkiye bunu diyosunuz sanmıştım

Gerçekten dediği Huawei'de MX 250 var mı tekrar araştıralım...

Dostum ayrıca eğer fiyatta biraz arttırmaya gidebilirsen gerek oyun oynayabilirlik gerekse işlem gücü olarak aşağıda vereceğim bilgisayarı da düşünebilirsin. Açıkçası başka dizüstü bilgisayar önermemin temel sebeplerinden bir tanesi Ryzen 5 3500U işlemcinin 5 sene boyunca seni rahatlıkla idare edebileceğini pek düşünmüyorum.

Lenovo IdeaPad L340-15IRH Intel Core i5 9300H 8GB 256GB SSD GTX1050 Freedos 15.6" FHD

Ama yine de Huawei Matebook D14 serisinde kaldıysan fiyat farkını da gözeterek aynı bileşenlere sahip bu bilgisayara da inceleyebilirsin.

Acer Aspire 3 A315-42 AMD Ryzen 5 3500U 8GB 512GB SSD Radeon 540X Linux 15.6" FHD

Gerçekten dediği Huawei'de MX 250 var mı tekrar araştıralım...

Dostum ayrıca eğer fiyatta biraz arttırmaya gidebilirsen gerek oyun oynayabilirlik gerekse işlem gücü olarak aşağıda vereceğim bilgisayarı da düşünebilirsin. Açıkçası başka dizüstü bilgisayar önermemin temel sebeplerinden bir tanesi Ryzen 5 3500U işlemcinin 5 sene boyunca seni rahatlıkla idare edebileceğini pek düşünmüyorum.

Lenovo IdeaPad L340-15IRH Intel Core i5 9300H 8GB 256GB SSD GTX1050 Freedos 15.6" FHD

Ama yine de Huawei Matebook D14 serisinde kaldıysan fiyat farkını da gözeterek aynı bileşenlere sahip bu bilgisayara da inceleyebilirsin.

Acer Aspire 3 A315-42 AMD Ryzen 5 3500U 8GB 512GB SSD Radeon 540X Linux 15.6" FHD

Üstadım teşekkür ediyorum öneriler için ama iki bilgisayar da 15.6", hal böyle olunca taşınabilirliği çok azalıyor bilgisayarın. 14"ten yukarı çıkmayayım diyorum. 3500'u işlemci gerçekten o kadar ümitsiz vaka mı ya? 😟
Bahsettiğin fiyatlarda (arada oyun da atarım dediğin için) şöyle bir bilgisayar da var
Dell Inspiron 5490 Intel Core i5 10210U 8GB 256GB SSD MX230 Ubuntu 14" FHD

Ryzen'li sistemin içinde bulunan Vega 8 dahili ekran kartı ile MX230 neredeyse eş güçte fakat i5-10210U işlemci Ryzen 5 3500U'ya göre daha performanslı. Keza bazı oyunlarda MX230 da biraz fark atıyor Vega 8 ekran kartına. Eğer ki 256GB SSD de senin için yeterli olacaksa (oyun da oynayabilirim dediğin için) bu bilgisayarı da düşünebilirsin.
256 GB fazladan SSD'nin sağlayacağı avantaj MX320'nin oyunda sağlayacağı avantajdan daha cazip ve tercihe şayan gibi hissediyorum. Oyun oynayıp oynamama da kararsız bile kaldım hatta şuan 🙂 Oyun oynamayı düşünmüyorum desem yine aynı modeli önerir misin?
kesinlikle huawenin laptopunu al bu fiyat bir daha gelmez

Fiyatı 1 ay kadar önce 4999 TL idi ve yanında 1 TL fark ile FreeBuds 3 veriyorlardı. Yakın zamanda yine aynı kampanya gelir diye düşünüyorum.
Ayrıca D 14 modelinde mx 250 olmasa gerek..
vega 8 ile pek oyun oynanmaz ama diger islerini gorur.
Huawei Matebook D 14 ile neredeyse kopyala yapıştır bir ürün 🙂 Bu durumda D 14, Acer'e nazaran daha yeni teknoloji olmasından ötürü ağır basmaz mı?
M
Matebook D 13 versiyonunda dediğiniz gibi en büyük fark mx 250 olması ama birkaç fazla özellikle de beraber fiyat neredeyse 2.5 K artıyor 🙂

Son düzenleme:
Üstadım teşekkür ediyorum öneriler için ama iki bilgisayar da 15.6", hal böyle olunca taşınabilirliği çok azalıyor bilgisayarın. 14"ten yukarı çıkmayayım diyorum. 3500'u işlemci gerçekten o kadar ümitsiz vaka mı ya? 😟

256 GB fazladan SSD'nin sağlayacağı avantaj MX320'nin oyunda sağlayacağı avantajdan daha cazip ve tercihe şayan gibi hissediyorum. Oyun oynayıp oynamama da kararsız bile kaldım hatta şuan 🙂 Oyun oynamayı düşünmüyorum desem yine aynı modeli önerir misin?

Ryzen 5 3500U aslında baktığınızda o kadar umutsuz vaka değil ama sürücü desteklerinin ne kadar sorunsuzca ilerleyeceğini falan bilmiyorum. Buna rağmen önermiş olduğum Intel ve nVidia cephesinde bile gerçekten "Artık değiştir" dercesine sürücü güncelleştirmeleri yapılabiliyor hatta bir noktadan sonra güncelleme desteği kesiliyor. 3500U işlemci özellik olarak benchmark, pcmark gibi test sonuçlarında tekli veya çoklu çekirdek performansı farketmeksizin i5-10210U işlemcinin biraz gerisinde kalıyor. Ama yine de arada sırada bile olsa oyun oynama düşünceniz oluşursa diye Intel bir sistemde harici ekran kartına ihtiyaç duyacağınız kesin.

Ayrıca kesin olarak 14" bakıyorsanız işlemcisi bir tık daha iyi olan bir bilgisayar bırakıyorum. İstediğiniz SSD miktarı da bulunuyor :) Hem de içindeki ekran kartı Vega10, Ryzen 5 3500U olan sistemlere göre size bir tık daha fazla performans sağlayacaktır.

Lenovo ThinkPad E495 T AMD Ryzen 7 3700U 8GB 512GB SSD Freedos 14" FHD

Yeni konular

Geri
Yukarı