Ölmekten korkuyor musunuz?

Ölmekten korkuyor musunuz?

• Korkuyorum.

• Korkmuyorum.

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Zaten dinler bundan dolayı var ölüm korkusu ki bence asıl dine inananlar korkuyor.
Dinlerden dolayı değil bu durum, İslam'dan örnek vereceğim.
Bir Müslüman ölümden korkuyorsa günah işlediği için korkar, olabildiğince pozitif yaşayan günah işlemekten kaçınan birisi ölümden korkmaz. Çoğu kişi direkt din diye atlamış islamiyette ölümden sonrası iyi insanlar için cennet olarak açıklanıyor, kimse cennete gideceği için korkmaz.

Dinlerden dolayı değil bu durum, İslam'dan örnek vereceğim.
Bir Müslüman ölümden korkuyorsa günah işlediği için korkar, olabildiğince pozitif yaşayan günah işlemekten kaçınan birisi ölümden korkmaz. Çoğu kişi direkt din diye atlamış islamiyette ölümden sonrası iyi insanlar için cennet olarak açıklanıyor, kimse cennete gideceği için korkmaz.
Bir garantisi yok ama çok iyi müslümansa korkmaz ama sadece inanıp çok günah işlersen cehennemde cezada cekebiliyorsun diyor Kuran'da.

Korkmuyorum. İslam gerçekse yargılanıp cennet ya da cehenneme gideceğiz. Eğer hiçbir din yoksa doğmadan önce nasılsak öyle olacak yine. Ya da başka bir bedende başka biri olarak tekrar doğacağız.

Korkmuyorum. İslam gerçekse yargılanıp cennet ya da cehenneme gideceğiz. Eğer hiçbir din yoksa doğmadan önce nasılsak öyle olacak yine. Ya da başka bir bedende başka biri olarak tekrar doğacağız.

İlginç değil mi insanlık 200k küsur yıldır var mesela romalılar hep zina, alkol, kötülük her şey sayamadığım var ama İslam 1400 yıldır mevcut ancak, hiç kimse mi binlerce yıldır yanlışa düşmedi de son 1400 yıldır yanlış yapıyorlar diye kitap geldi. Yani bugün biri çıkıp dese Allah bana yeni kitap yolladı diye (kuran'da yazıyor gelmeyecek diye ) fakat kuran indiğinde de kimse inanmıyordu nasıl olduysa sonradan herkes inanmaya başladı. Hristiyan'lık 2K yıldır var neden herkes İslam'a yöneliyor. Onlarında incil i var ama tabii ilerleyen senelerde değiştirilmiş sanırsam. Sözde sadece kuran değiştirilmemiş 1400 yıldır bilemiyorum merakımdan sorguluyorum. Madem doğa dışı varlık yok kalkıpta biri neden kitap indi bana bu kitaba uyun diyor 1 gecede. Ya da kaç günde indiyse artık.

Son düzenleme:
İlginç değil mi insanlık 200k küsur yıldır var ama İslam 1400 yıldır. Yani bugün biri çıkıp dese Allah bana yeni kitap yolladı diye (kuran'da yazıyor gelmeyecek diye ) fakat kuran indiğinde de kimse inanmıyordu nasıl olduysa sonradan herkes inanmaya başladı. Hristiyan'lık 2K yıldır var neden herkes İslam'a yöneliyor. Onlarında incil i var ama tabii ilerleyen senelerde değiştirilmiş sanırsam. Sözde sadece kuran değiştirilmemiş 1400 yıldır bilemiyorum merakımdan sorguluyorum. Madem doğa dışı varlık yok kalkıpta biri neden kitap indi bana bu kitaba uyun diyor 1 gecede. Ya da kaç günde indiyse artık.
Öncelikle kuran 23 yılda indirilmiş. Sanırsam 1400 yıllık kuran bulunmuştu ve değiştirilmediği görülmüştü. Din halkı yönetmek ve topluma bir ahlaki olgu getirmek için yapay şekilde oluşturulmuştur ve Muhammed'de bunu gayet iyi başardı.

Öncelikle kuran 23 yılda indirilmiş. Sanırsam 1400 yıllık kuran bulunmuştu ve değiştirilmediği görülmüştü. Din halkı yönetmek ve topluma bir ahlaki olgu getirmek için yapay şekilde oluşturulmuştur ve Muhammed'de bunu gayet iyi başardı.

23 yıl boyunca indiği söylenmiş aşırı fazla değil mi?
Sonuçta Peygamber'de insan değil miydi yani kitabı kendi yazmış olamazmı bugüne kadar Allah ile kimin iletişime geçtiği nasıl kanıtlanabilir kitap sonuçta el yazısı gökten yazılı inmemiş ya. Ona bakarsan şairler, roman yazarları da kitap çıkarıyor 1400 yıl öncesinde ne olduğunu bilemeyiz. Karşı değilim fakat kitapta insanın eseri benim fikrim sonuçta el ile yazılmış değil mi? Hazır fotokopi gibi inmesi mümkün değildir.

Neyse konu dağılmasın bu kadar mesaj yeterli sonra sürekli ceza yiyoruz :D

23 yıl boyunca indiği söylenmiş aşırı fazla değil mi?
sonuçta Peygamber'de insan değil miydi yani kitabı kendi yazmış olamazmı bugüne kadar Allah ile kimin iletişime geçtiği nasıl kanıtlanabilir kitap sonuçta el yazısı gökten yazılı inmemiş ya.
Şöyle, Peygamberin görevlerinden biri gelen vahiyi doğrudan aktarmak ve zaten kuran sayfalarını kendi yazmıştır. Öldükten sonra Ömer ve Ebubekir tarafından kitap haline getirilmiştir. Bu hitap haline getirilme süreci de bir savaş sonrası çok fazla hafız öldüğü için vahiy sayfaları kitap haline getirilmiştir.

İlginç değil mi insanlık 200k küsur yıldır var mesela romalılar hep zina, alkol, kötülük her şey sayamadığım var ama İslam 1400 yıldır mevcut ancak, hiç kimse mi binlerce yıldır yanlışa düşmedi de son 1400 yıldır yanlış yapıyorlar diye kitap geldi. Yani bugün biri çıkıp dese Allah bana yeni kitap yolladı diye (kuran'da yazıyor gelmeyecek diye ) fakat kuran indiğinde de kimse inanmıyordu nasıl olduysa sonradan herkes inanmaya başladı. Hristiyan'lık 2K yıldır var neden herkes İslam'a yöneliyor. Onlarında incil i var ama tabii ilerleyen senelerde değiştirilmiş sanırsam. Sözde sadece kuran değiştirilmemiş 1400 yıldır bilemiyorum merakımdan sorguluyorum. Madem doğa dışı varlık yok kalkıpta biri neden kitap indi bana bu kitaba uyun diyor 1 gecede. Ya da kaç günde indiyse artık.
Benimde bu tarz aklıma takılan konular var. Mesela insanlığın başından beri yüzlerce din çıkmıştır hepside inanmazsanız cezasını çekeceksiniz diyor. Bunların arasından cidden islamın gerçek olduğunu şu anda nasıl anlayabiliriz. Mesela ben amerikada ya da avrupa da başka bir dine mensup olarak doğsaydım sonradan araştırıp müslüman olmazdım. Zaten şu anki zamana bakınca müslümanlar ya da hristiyanlar dinlerine pek iyi örnek değiller. Kuranı tam bilmediğim için bunu söylüyorum, sanırsam sadece yarım arap adasında yaşayan hayvanlardan bahsediliyormuş. Peki neden sadece o coğrafyada olan hayvanlardan bahsediliyor. Ya da Kuran cidden 1400 yıldan beri hiç bozulmadımı bunu sağlayabilecek bir kanıt var mı? Bende müslümanım ama bu son zamanlarda bu sorular iyice kafamı karıştırmaya başladı.

Yeni konular

Geri
Yukarı