Ölü pikselli cep telefonu iade alınmıyor

SoqukCay

Centipat
Arkadaşlar 2 ay önce bi cep telefonu aldım. Pikseli öldüğü için iade (DOA raporu istedim) bugün internet sitelerine girince cihaz parça bekliyor yazıyor. Ben iade istiyorum adamlar kafasına göre hareket ediyor. Ne yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arızalı ürünü tamir ediyorlar, sorun ne tam anlayamadım.
Ürünü alır almaz ölü piksel tespit etseniz ayıplı mal olarak şansınızı zorlardınız ama 2 ay sonra servisin tamir yoluna gitmesi doğal.
Aksi taktirde 2 sene içerisinde arızalanan her ürünü iade ederdik.

Muhtemelen ölmemiş kapalı kalmıştır TFT panellerde bazen pikseller kapalı kalabiliyor en azından açık kalmasından iyidir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Merhaba,

Resmi gazatede yayınlanan kanun Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü linkindeki gibidir. Buna göre aldığınız ürünün ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir(Yani siz ayıplı diyorsanı o mal satıcı aksini ispat etmediği sürece ayıplı kabul edilir).
Madde: MADDE 10 – (1) Teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir. Bu karine, malın veya ayıbın niteliği ile bağdaşmıyor ise uygulanmaz.

Ayıplı malın zaman aşımı iki yıldır yani garanti süresi kadar(sanırım bu madde yakın zamanda mecliste değişti, garantisi bitmiş olsa bile ayıplı sayılabilir diye).
Bununla ilgili madde: MADDE 12 – (1) Kanunlarda veya taraflar arasındaki sözleşmede daha uzun bir süre belirlenmediği takdirde, ayıplı maldan sorumluluk, ayıp daha sonra ortaya çıkmış olsa bile, malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren iki yıllık zamanaşımına tabidir. Bu süre konut veya tatil amaçlı taşınmaz mallarda taşınmazın teslim tarihinden itibaren beş yıldır.

Kanun yukarıdaki gibidir ve Türkiye'de iş yapan herkes buna uymak sorundadır.
Kolay gelsin.

H
Merhaba,

Resmi gazatede yayınlanan kanun Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü linkindeki gibidir. Buna göre aldığınız ürünün ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir(Yani siz ayıplı diyorsanı o mal satıcı aksini ispat etmediği sürece ayıplı kabul edilir).
Madde: MADDE 10 – (1) Teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir. Bu karine, malın veya ayıbın niteliği ile bağdaşmıyor ise uygulanmaz.

Ayıplı malın zaman aşımı iki yıldır yani garanti süresi kadar(sanırım bu madde yakın zamanda mecliste değişti, garantisi bitmiş olsa bile ayıplı sayılabilir diye).
Bununla ilgili madde: MADDE 12 – (1) Kanunlarda veya taraflar arasındaki sözleşmede daha uzun bir süre belirlenmediği takdirde, ayıplı maldan sorumluluk, ayıp daha sonra ortaya çıkmış olsa bile, malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren iki yıllık zamanaşımına tabidir. Bu süre konut veya tatil amaçlı taşınmaz mallarda taşınmazın teslim tarihinden itibaren beş yıldır.

Kanun yukarıdaki gibidir ve Türkiye'de iş yapan herkes buna uymak sorundadır.
Kolay gelsin.
Hocam şöyle biz doa raporu istedik adamlar onarım yapacak galiba?

B
Arızalı ürünü tamir ediyorlar, sorun ne tam anlayamadım.
Ürünü alır almaz ölü piksel tespit etseniz ayıplı mal olarak şansınızı zorlardınız ama 2 ay sonra servisin tamir yoluna gitmesi doğal.
Aksi taktirde 2 sene içerisinde arızalanan her ürünü iade ederdik.
Ben iade istiyorum ayıplı mal satmışlar ama benim demediğimi yapıp onaracaklar galiba?
DOA Raporunda sadece müşteri isteği ile iade edilemiyor. Servis, kendi şartlarını da göze alarak tamami ile değiştirebilir veya cihazınızı onarabilir.
Hocam kanunen 4 hakkım yokmu ne anlamı kaldı ozaman?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı