Ölüm Gerçek midir?

Ölüm var, evet. Ancak sonrasını ne ben bilirim ne de sen. Sonrasını seni yaratan bilir, gerisi hikaye.
Ancak sen görmeden nasıl bu kadar net konuşuyorsun ki?
Tabii şuan Sosyal'i kullananların yaşı belli. 12-30 yaş arası çoğu insan baya sorgucu oluyor. Bu durumda inandığımız dini kitaplara bile sorgucu tavırla yaklaştığımız oluyor.

Tabii şuan Sosyal'i kullananların yaşı belli. 12-30 yaş arası çoğu insan baya sorgucu oluyor. Bu durumda inandığımız dini kitaplara bile sorgucu tavırla yaklaştığımız oluyor.
Ben genel anlamda söyledim, sadece Sosyal'i kastetmedim. Bunu asıl söyleyenler din alimleri.

Ölüm gerçektir aynı zamanda yaşamdır. Yaşam ve ölüm yin ve yang gibidir. Ölüm ve yaşam bir paranın iki yüzü gibidir aynı zamanda değildir de.
Gördünüz, yürüdüm, çıktım. Çıkmamış da olabilirim.:ROFL::ROFL:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Bayram Şenakar hocam maalesef birçok din adamı ve toplumdaki birçok -kendini bilmez- kişi öyle söylüyor. Neymiş günahların kadar cehennemde yanacaksın sonra yallah cennete gireceksin. Yok öyle bedava cennet.

Kuran'da birçok ayette cehenneme girenin oradan bir daha çıkamadığı tekrar tekrar belirtilir. Cehennemin kapılarının olduğu ve oraya giren kişinin ebediyen orada mahkum olarak kalacağı vurgulanır. Doğal olarak cennet de ebedidir.

Bunla ilgili olarak şu ayetlere bakabilirsiniz: Ahzab suresi 64. ve 65. ayetler. Dilerseniz ahiret hayatının ebediliği konusunu araştırabilirsiniz.

Daha çok ayet var bu konuyla ilgili ama Kitabı okuyan yok ki anlasın ve bilsin bunları.

@Bayram Şenakar hocam maalesef birçok din adamı ve toplumdaki birçok -kendini bilmez- kişi öyle söylüyor. Neymiş günahların kadar cehennemde yanacaksın sonra yallah cennete gireceksin. Yok öyle bedava cennet.

Kuran'da birçok ayette cehenneme girenin oradan bir daha çıkamadığı tekrar tekrar belirtilir. Cehennemin kapılarının olduğu ve oraya giren kişinin ebediyen orada mahkum olarak kalacağı vurgulanır. Doğal olarak cennet de ebedidir.

Bunla ilgili olarak şu ayetlere bakabilirsiniz: Ahzab suresi 64. ve 65. ayetler. Dilerseniz ahiret hayatının ebediliği konusunu araştırabilirsiniz.

Daha çok ayet var bu konuyla ilgili ama Kitabı okuyan yok ki anlasın ve bilsin bunları.
Hocam cehenmemde kalacaklar Müslüman olmayanlar, yani müslümanlar yanıp çıkacak.

@Handsome Reis evet doğru dedikleriniz, güvenilir ve sahih hadisler bunu doğruluyor ama şu önemli bir nokta o da ölen Müslüman kişinin imanlı bir şekilde ölmüş olmasıdır. İman da öyle 6 şartı sayıp amentü duasını ezberlemekle olmaz, kalpten inanç dil ile ikrar gereklidir. Ben ne Müslümanlar gördüm, adam bırak ahireti peygamberlere inanmıyor. Kadere küfrediyor, kazadansa haberi yok.

@Handsome Reis evet doğru dedikleriniz, güvenilir ve sahih hadisler bunu doğruluyor ama şu önemli bir nokta o da ölen Müslüman kişinin imanlı bir şekilde ölmüş olmasıdır. İman da öyle 6 şartı sayıp amentü duasını ezberlemekle olmaz, kalpten inanç dil ile ikrar gereklidir. Ben ne Müslümanlar gördüm, adam bırak ahireti peygamberlere inanmıyor. Kadere küfrediyor, kazadansa haberi yok.
Yani o da Türkiye'deki kimlikte Müslüman gerçekte Ateist olanlar gibi. Onların akıbeti nolur bilmiyorum.

Her organik formun bir doğumu, yaşamı ve ölümü var. Yaşamın başlangıcına dair henüz tamamen kanıtlanmış bir netlik olmasa bile, gözlenebilir kısımda organizmanın yaşamına ve ölümüne tanıklık edebiliyoruz. Biz organik varlıkların bir ömürden fazlasına sahip olduğunu düşünmüyorum. Hep bir başlangıç arayınca, bunu bir yaratıcıya bağlayınca onun da bir başlangıcı olması gerektiği fikri doğuyor. Yani bir madde belki hep vardı ve zaman zaman form değiştirerek devam etti. Tersi durumda bir başlangıç gerekiyorsa, her şeye gerekiyor ve bir pradoks oluşuyor. ''Bir yaratıcı kendi kendine var olabiliyorsa, evren de var olabilir. '' düşüncesi bana en mantıklı gelen şey.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı