Ölüm Gerçek midir?

Ölüm, dünyada gerçekleşme olasılığı 1 olan bir kavram ve olgudur. Ölüm her ne kadar dünyadan ayrılış olarak görülse de aslında kişinin bir nevi paralel evrene geçişi olarakta nitelendirilebilir. Çünkü ruh hem dini olarak hem de bilimsel olarak kanıtlanabilecek bir şey. Bu açıdan ruh, öldükten sonra yaşayabilmek için paralel evrene geçiş etmek zorundadır. Bu da paralel evrende de bir yaşam olduğu ve bu yaşamın insanlar içinde bir yeri bulunduğun göstermektedir.
NOT: Buradaki bazı bilgiler benim hayatta kendim ürettiğim felsefeme dayanır.
Saygılarımla...
İstediğinize inanabilirsiniz ancak söylediğinizin aksine ruhun bilimsel tek bir kanıtı yok. Sanırım bazı şarlatanlar sizi kandırmış. Şayet herhangi bir "bilimsel" kanıtınız varsa bizimle de paylaşın.

İstediğinize inanabilirsiniz ancak söylediğinizin aksine ruhun bilimsel tek bir kanıtı yok. Sanırım bazı şarlatanlar sizi kandırmış. Şayet herhangi bir "bilimsel" kanıtınız varsa bizimle de paylaşın.
Bilimsel kanıt olarak sayılır mı bilemeyeceğim ama mantığa uyumlu bir kaç şey söyleyebilirim.
Öncelikle ışınlanmayı anlamaya çalışalım. Kuantum fiziğindeki dolanıp atom çiftleri sayesinde ışınlanma mümkün. Dolanık atom çiftleri mesafe tanımaksızın bir birini etkiliyor. Peki neden insan ışınlanmıyor da başka tür materyaller ışınlanma deneylerinde kullanılıyor?
Bu ışınlanmanın temeli, maddeyi atomlarına ayırıp tekrar bir araya getirmeye dayanıyor. Ruh olmasa idi bu mümkündü. Fakat insan ışınlamada insan atomlarına ayrılınca çoktan ölmüş olacak. En azından fizikçiler böyle diyor.
Yani ruh olmasa idi. İnsanlar şu an ışınlanmak için büyük adımlar atacaktı.
Bir insanı atomlarına ayırıp tekrar birleştirirseniz size göre insanın yaşaması mı gerekir yani?
Bence ruh kavramı doğrudur. Kesin bir bilimsel kanıt olmadığı doğrudur. Bazen inanmak gerekir. Kimsenin inancına karışamam ama ben inanıyorum. :D

Bilimsel kanıt olarak sayılır mı bilemeyeceğim ama mantığa uyumlu bir kaç şey söyleyebilirim.
Öncelikle ışınlanmayı anlamaya çalışalım. Kuantum fiziğindeki dolanıp atom çiftleri sayesinde ışınlanma mümkün. Dolanık atom çiftleri mesafe tanımaksızın bir birini etkiliyor. Peki neden insan ışınlanmıyor da başka tür materyaller ışınlanma deneylerinde kullanılıyor?
Bu ışınlanmanın temeli, maddeyi atomlarına ayırıp tekrar bir araya getirmeye dayanıyor. Ruh olmasa idi bu mümkündü. Fakat insan ışınlamada insan atomlarına ayrılınca çoktan ölmüş olacak. En azından fizikçiler böyle diyor.
Yani ruh olmasa idi. İnsanlar şu an ışınlanmak için büyük adımlar atacaktı.
Bir insanı atomlarına ayırıp tekrar birleştirirseniz size göre insanın yaşaması mı gerekir yani?
Bence ruh kavramı doğrudur. Kesin bir bilimsel kanıt olmadığı doğrudur. Bazen inanmak gerekir. Kimsenin inancına karışamam ama ben inanıyorum. :D

Nasıl bir kaynaktan duydunuz böyle bir şeyi bilmiyorum ancak söyledikleriniz çok yanlış bilgiler içeriyor. Bahsettiğiniz dolanıklık deneyinde lazer kullanılıyor. Ve deneyin başında aynı ortamda bulunan bu ikiz parçacıklar birbirlerinden uzaklaştırılıp davranış kontrolu yapılıyor. Ek olarak bu çiftler daima birbirinin zıttı davranış sergiliyor. Işınlanma ile alakası yok, ortada bir madde de yok. Bunlar komplo teorilerinden ibaret.

Bu ışınlama deneyi yalnızca fotonlar düzeyinde çok temel seviyede bir iş. Yani henüz bir kum tanesi bile ışınlanmış değil. Bir gün pratikte bu başarılabilirse nesneler ve canlılar için de aktif olarak kullanılacaktır. Kişilerin inançlarına ancak saygı duyabiliriz. Ama bu konu ruh veya maddesel olmayan herhangi bir şeyi açıklamak için kullanılacak yeterlilikte kanıt oluşturmuyor. Konunun kendisi bile madde için giriş seviyesi sonuçları yeni ortaya çıkarmaya başladı.

Son düzenleme:
Hocam notta yazdığım gibi "öznel yargılar ve gerçek olmayan bilgiler içerebilir" diye bir yorum çıkarılabilir.

Hocam notta yazdığım gibi "öznel yargılar ve gerçek olmayan bilgiler içerebilir" diye bir yorum çıkarılabilir.
Ne söylemek istediğini anlamadım ancak "gerçek olmayan bilgiler" işte bu şekilde kulaktan kulağa yayılınca çok yanlış yerlere gidiyor. Size tavsiyem fenomenleri bilim ile ispata kalkmayın. Bilim insanları salak değil, şayet ruh veya herhangi bir manevi varlığı kanıtlamış olsalardı bir tane ateist bilim insanı kalmazdı. Ancak durum hiç de öyle değil, bilim dünyasının çok büyük bir kısmı ateist yahut agnostiktir.

Tükendim galiba. Şu dakika denemek istediğim eylem. Gerçekliği tartışılır ama bir paranın diğer yüzü olduğu tartışılmaz bence de. Yaşam ve ölüm.

Tükendim galiba. Şu dakika denemek istediğim eylem. Gerçekliği tartışılır ama bir paranın diğer yüzü olduğu tartışılmaz bence de. Yaşam ve ölüm.
Yaşama uğraşı keyifli... Para, aşk, iş gelir gider. Bir kez yaşanacak hayatta beden tükenmezse, zihin dayanır. Her neyi dert ediyorsan, birkaç sene sonra belki tebessümle hatırlayacaksın. Yaşamaya devam... :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı