Ölümden korkuyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hayır çoğu kişi ölümden sonra ahiret var tarzı şeyler yazmış biz ise buna karşı çıkarak kendi inancımızı belirttik.
Peki bunun konu sahibine yararı ne? Konu sahibinin görüşü belli zaten, ölüm korkusu için yardım istemiş birisi gelmiş ben 1500 yıldır gülüyorum diyor, öteki gelmiş cenkname anlatıyor.

Stoacılık felsefesinde çok temel bir ilke vardır. Değiştiremeyeceğiniz şeyleri kabullenmeniz gerekir. Belki bir dine bağlanmak, hayatı daha yaşanılabilir kılacaktır. Açıkçası eskisi kadar samimi değilim dinlere karşı ve ailemin din konusunda bu kadar körü körüne inandığını düşündükçe delirecek gibi oluyorum ama sakin kalmayı başarıyorum bir şekilde.

Merhaba arkadaşlar, ateistim ve ölümün yavaş yavaş gelmesinden çok bunalıyorum. Genç olmama rağmen her gün yatarken ölümü düşünüyorum. Hayattan zevk almaya çalışıyorum ama ölümün sonrasını yani hiçbir şey olmayacağını, hissetmeyeceğimi, tepki vermeyeceğimi, konuşmayacağımı bilme düşüncesinden korkuyorum.

Hayatımın en azından şu yıllarında ölümü nasıl unutabilirim, siz ne yaparak unutuyorsunuz?

Hocam zaten spoiler yedik korkmaya gerek yok.

Merhaba arkadaşlar, ateistim ve ölümün yavaş yavaş gelmesinden çok bunalıyorum. Genç olmama rağmen her gün yatarken ölümü düşünüyorum. Hayattan zevk almaya çalışıyorum ama ölümün sonrasını yani hiçbir şey olmayacağını, hissetmeyeceğimi, tepki vermeyeceğimi, konuşmayacağımı bilme düşüncesinden korkuyorum..

Hayatımın en azından şu yıllarında ölümü nasıl unutabilirim, siz ne yaparak unutuyorsunuz?
Öbür tarafta cehennem yok boşluk muhtemelen hiçbir şey bilmeyeceksiniz ne ölüm hakkında ne de yaşam hakkında öbür taraf bir kurtuluş değil elbette lakin güzel bir film izlerken film bitecek diye filmi kapatmazsınız.

Zaten öldüğünde sorguya çekilmeyecek misin? Yani benim inancıma göre öyle. Fakat ahiret falan bir kenara bırakırsak, hiçbir şey hissetmeyeceksin, belki bir 10 dakika etrafını duyarsın. Sonra da toprak olacaksın.

He, o yüzden aynı suredeki 6. ayette tam tersi bir ifade yer alıyor. Kesinlikle önceki ayetlerde bahsedilen antlaşmayla hiçbiri alakası yok bu ayetin. 💀

"Eğer müşriklerden biri senden korunma isterse, ona bu korumayı sağla ki Allah’ın sözlerini öğrenip anlama imkânı bulabilsin. Sonra da onu güven içinde bulunacağı yere ulaştır."

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı