Ölümsüzlük mümkün olabilir mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bence mümkün. Bu arada Google arama motoruna ölümsüzlük deneyi yazınca Brawl Stars çıkıyor. Maalesef bu insanlar böyle olduğu sürece bir şey bulunamaz. Yahu burada ölümsüzlük için araştırma yapmaya çalışıyorum laz çıkıyor.

Aklımı kemiren yıllar sonra ve ölümsüzlük mümkün olabilir mi? Bir sayfada deniz anasına benzeyen bir canlının öleceğini anladığı zaman vücut hücresini yenileyebiliyormuş. Yoksa ölümsüzlük saçma bir düşünce mi?
Mümkün. Sürekli parça değişimi veya yaşlanmayı sağlayan genleri yeniden işlemek ile hallolur. Bunlar olmasa bile sizin düşüncelerinize göre şekillenmiş bir yapayzeka da aynı kapıya çıkar.

Hocam inancınızı bilmiyorum ama eğer Müslüman bir insansanız peygamberlerin çok yaşadığını duymuşsunuzdur. Bunun dışında benim bir arkadaşım var dedesi 114 yaşında. Ölmüyor. Kendisi de bıktı artık bu durumdan. Adam hayatında ne savaşlar ne zorluklar görmüştür.

Hocam inancınızı bilmiyorum ama eğer Müslüman bir insansanız peygamberlerin çok yaşadığını duymuşsunuzdur. Bunun dışında benim bir arkadaşım var dedesi 114 yaşında. Ölmüyor. Kendisi de bıktı artık bu durumdan. Adam hayatında ne savaşlar ne zorluklar görmüştür.

Ölmüyor demenize çok güldüm :D. Bu arada teknoloji gelişiyor mümkündür.

Ölmüyor demenize çok güldüm :D. Bu arada teknoloji gelişiyor mümkündür.

Vallahi hocam ben mümkün olsa bile istemezdim. Düşünsene azraile yalvarıyorsun artık canını alsın diye. Az yaşayayım ama mutlu yaşayayım kafasındayım ben.

Aslında sorunun cevabı yaşamaktan kastınızın ne olduğuna göre değişir, bedenin yaşamasını kastediyorsanız insan hücleri zamanla yaşlanıyor ve ölüyor ona muhtemelen çare bulunması çok çok uzun zaman alacaktır, fakat yaşamak = zihnin varolması ise bilincin bir makineye aktarılıp bir bilinç olarak yaşamaya devam etme fikri artık eskisi kadar uçuk kaçık gelmiyor.

Belki de sürekli uyku halinde kalıp sürekli rüya görerek yaşamaya devam edecek insanlar, bu da rüyalarını bir noktadan sonra kontrol edip istediğini yapmayı, istediği şekilde yaşamayı mümkün kılacak. Aynı cennet tasvirinde olduğu gibi istediğini yapıyorsun ve sonsuza kadar sürüyor, kim bilir belki de binlercee yıl önce insanoğlu başka bir gezende bu teknolojik seviyeye ulaşmıştı bir şekilde buraya geldiler, teknolojilerini tekrar inşa edemediler fakat atalarının sonsuz uykuya dalıp istediğini yaptığı "cennet" hayatlarını yeni nesillere aktardılar.

Aslında sorunun cevabı yaşamaktan kastınızın ne olduğuna göre değişir, bedenin yaşamasını kastediyorsanız insan hücleri zamanla yaşlanıyor ve ölüyor ona muhtemelen çare bulunması çok çok uzun zaman alacaktır, fakat yaşamak = zihnin varolması ise bilincin bir makineye aktarılıp bir bilinç olarak yaşamaya devam etme fikri artık eskisi kadar uçuk kaçık gelmiyor.

Belki de sürekli uyku halinde kalıp sürekli rüya görerek yaşamaya devam edecek insanlar, bu da rüyalarını bir noktadan sonra kontrol edip istediğini yapmayı, istediği şekilde yaşamayı mümkün kılacak. Aynı cennet tasvirinde olduğu gibi istediğini yapıyorsun ve sonsuza kadar sürüyor, kim bilir belki de binlercee yıl önce insanoğlu başka bir gezende bu teknolojik seviyeye ulaşmıştı bir şekilde buraya geldiler, teknolojilerini tekrar inşa edemediler fakat atalarının sonsuz uykuya dalıp istediğini yaptığı "cennet" hayatlarını yeni nesillere aktardılar.

Ben maalesef katılmıyorum. Hem böyle bile olsa diyelim ki kabus gördü. O da gerçek olur o zaman. Sık kabus gören biri için bu felaket. Böyle uçuk bir fikir gerçekse bile bence rüyasız olmalı. Yoksa cennet denen kavramın bir anlamı kalmaz ve insanlar yıllarca kandırılmış olur.

Ben maalesef katılmıyorum. Hem böyle bile olsa diyelim ki kabus gördü. O da gerçek olur o zaman. Sık kabus gören biri için bu felaket. Böyle uçuk bir fikir gerçekse bile bence rüyasız olmalı. Yoksa cennet denen kavramın bir anlamı kalmaz ve insanlar yıllarca kandırılmış olur.

Yani bunu tam olarak rüya gibi düşünme, hayal kurma gibi düşün, belki de olmak istediğin ortamı, kişileri, hatta duyguları ayarlayabileceğin bir hayal düşün. Gözünü kapatıyorsun ve sevdiğin kız ile evlenmişsin, güzel bir evin var, mutlu bir hayat yaşıyorsun, sonra sıkılıyorsun ve başarılı bir futbolcu oluyorsun, ardından 1400'lü yıllarda yaşamış bir komutan, dünyanın en hızlı koşucusu, başbakan vs. vs. Sonuçta hayal dünyası senin, istediğini kurgula ve yaşa.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı