Ölümsüzlük mümkün olabilir mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

ahmet çevik

Kilopat
Daha fazla  
Aklımı kemiren yıllar sonra ve ölümsüzlük mümkün olabilir mi? Bir sayfada deniz anasına benzeyen bir canlının öleceğini anladığı zaman vücut hücresini yenileyebiliyormuş. Yoksa ölümsüzlük saçma bir düşünce mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yıllar öncesinden beri insanoğlunun arayışı içinde olduğu şey. Simyanın da düşünceleri içinde olan bir konu. Hatta Pancea adında ölümsüzlük iksiri için çalışmalar yapmışlardı. Bu hayatta hiçbir şeyin imkansız olabileceğini düşünmüyorum. Ama bu şimdilik uzak gibi duruyor. Şimdilik :)

Teorikte mümkün ama pratikde ne zaman mümkün olur bilemeyiz. Mesela ışık hızına çıkmak da teorikte mümkün ama şuan 15.000 yıldır insanlığın var olduğu var sayarsak bu süreçte insan eliyle yapılan en hızlı araç 240.000 km/h hızla hareket ediyor. Işığın %1'i bile değil. Ne zaman ölümsüzlük bulunur? Bence kıyametten önce değil :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Ölüm ALLAH'ın emri her canlı bir gün ölümü tadacak. Ancak mumyalama işlemi gibi bir haber okudum, üzerinden biraz zaman geçti tabii. İnsan vücudu dondurularak bir kapsülün içinde uzun süre yaşlanmadan durabileceği ve vücudunda ki kan hücrelerin bundan hiç bir zarar görmeyeceği yönünde bir haber. Tabii bu ne kadar doğru, tartışmamız gerekir. Sonuç da her habere inanacak değiliz. Gerçek olan şey yaşayışımız ve var olan nimetler. Standart bir yaşam 70-75 yıl arası biçilmiş bize. Bunun ilerisine geçebilmek için doğal beslenmek, stresten uzak olmak ve mutlu olmak gerekiyor.

Mümkün olduğunu sanmıyorum. Lokman Hekim ölümsüzlük iksirini/ilacını aradı-buldu-kaybetti şeklinde söylentiler var.

Moğol hükümdarı Cengiz Han da en çok ölmekten korkardı. Bu yüzden şamanlara her fırsatta ölümsüzlüğün ilacını bulup bulmadıklarını sorardı. E ne oldu? Cengiz Han da öldü Büyük İskender de öldü. Bu dünya Sultan Süleyman'a da kalmadı.

Hepimiz bir misafiriz
Zaman gelince göçeriz
Ecel acı can alırken
Her şeyimizden geçeriz gönül...

Ölüm gerekli bir şey, şimdiye dek yaşayan herkes ölümsüz olsa idi bırakın Dünya'yı galaksi kümelerine sığmazdık. Ölüm bir nevi ekosistemi dengeleme mekanizması.

Ama ölümsüz olsak da güzel olurdu sanki, Deadpool gibi bir hayat sürerdim sanırım.

Hücrelerin ölümü zamanla olduğuna göre, hücre içindeki zamanı yavaşlatırsak ölümsüzlükte gerçek olur. Yada her seferinde ölen hücrenin yenisini yapan bir sistem yapılabilirse belki ölümsüzlük olabilir.

Sadece zaman meselesi. Bilim inanılmaz bir hızla ilerlemeye başladı. Belki biz göremeyiz ama 2100 yılına kadar bu konuda inanılmaz gelişmeler olacağını düşünüyorum.

Bir de insan olayı insan vücudu ile kısıtlamayın. Zihnimizi bir bilgisayara taşırsak da ölümsüz olmuş sayılırız.

Konuyla ilgili Sapiens ve Homo Deus kitaplarını okuyabilirsiniz.

Mümkün.
İnsanlık olarak şahsen bir dönüm noktasında olduğumuzu düşünüyorum.
Teknolojinin inanılmaz bir hızla geliştiğine hepimiz şahit oluyoruz.
Tabi bunlar olurken doğaya geri dönüşü fena olacak hasarlar bırakıyoruz.
Bu yüzyılın sonunda bir harabe mi olacağız yoksa bir üst seviyeye mi geçeceğiz muamma.
Ama olurda kendimizi yok etmezsek ölümsüzlüğün hayal olarak kalacağını zannetmiyorum.

Dogada bunu beceren canlilar var. Eger hastalik, kaza vb bir sey olmazsa, olmuyorlar. ( Biological immortality - Wikipedia )

Insanlarin neden yaslandigi ve neden oldugu ile ilgili net bilgisi yok modern bilimin. Neden yaslandigimizi bilmiyoruz. Bazi mekanikleri bilsek de, bunu geri cevirebilecek ya da tamamen elimine edebilecek bilgimiz yok.

Dawkins'in bu konuda cok guzel bir sozu var, " Olecegimiz icin sansliyiz, cunku cogu insan dogmuyor bile".

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı