Ölünce ne olacak?

Bana göre ölen insanlar yeniden doğuyor ama farklı bir beden, isim, cinsiyet olarak.
Döngü içerisindeyiz. Tanrı konusuna gelirsek de başka bir konuda da söyledim. Bana göre büyük patlamanın ta kendisidir Tanrı. Patladıktan sonra evren şekline büründü ve Tanrı her yerde. Tüm canlılar da, içimizdeki ruhtur kendisi.
Peki ya zaten önceden ölmüşsek ve bu bizim yeni hayatımızsa?

Bana göre ölen insanlar yeniden doğuyor ama farklı bir beden, isim, cinsiyet olarak.
Döngü içerisindeyiz. Tanrı konusuna gelirsek de başka bir konuda da söyledim. Bana göre büyük patlamanın ta kendisidir tanrı. Patladıktan sonra evren şekline büründü ve tanrı her yerde. Tüm canlılar da, içimizdeki ruhtur kendisi.

Ya aklıma takılan bir şey vardı bu konuda, fırsat buldum bari sorayım. Eğer öyleyse neden sadece bu hayatımızı bilip fark ediyoruz. Madem diğer hayatımızı hatırlamıyoruz, o zaman bunu da hatırlamayacağız. Yok olmuş gibi oluyoruz o vakit. Karışık bir mesele.

Şahsi fikrim herhangi bir şekilde ben buyum dediğin an paket halinde satılan inanış sistematiği veya türüne inanıyor dolayısıyla kendi fikrini köreltiyorsun. O yüzden ben buyum asla demem. Ölümden sonrası yok oluş da olabilir farklı bir boyut da var olmak gibi ütopik sayılabilecek gerçeklik de olabilir açıkcası asla bilemeyeceğiz, yalnızca ölerek öğrenebiliriz. Ölümden sonra yok oluş müthiş iğrenç bir şey ve bunun korkunçluğunu doğumdan önceki zaman dilimiyle hafifletmeye çalışmak “Senelerin yokuyuz kardeşim” gibi bir çıkarımda bulunmak saçmadır bence. Zira doğumdan önce bilinç yoktu dolayısıyla korkunç olabilecek bir şey yoktu fakat şu an ilizyon olayı sonucu bilinç sahibi olmamız ölümden kaçma isteğinizi oluşturur yani bizi kokutur. Dolayısıyla aynı olaylar değil gibiler fakat bi o kadar da kafa yormaya layık değiller gibi duruyor. sonuçta ölürsün yok olursun, yok olduğunu bile bilmezsin.

Ya aklıma takılan bir şey vardı bu konuda, fırsat buldum bari sorayım. Eğer öyleyse neden sadece bu hayatımızı bilip fark ediyoruz. Madem diğer hayatımızı hatırlamıyoruz, o zaman bunu da hatırlamayacağız. Yok olmuş gibi oluyoruz o vakit. Karışık bir mesele.

Herkesin fikri ve düşüncesi farklı ama hiçbir zaman cevabını veremeyeceğimiz veya bulamayacağımız bir mesele aynı zamanda. Yani bu konular öyle yıllarca tartışılır durulur.

Doğmadan önce ne olduğunu bilmiyorsak öldükten sonra da ne olacağını bilemeyiz. Bunu sadece yaşayarak öğrenebiliriz ama bu bile kesin değil. Çünkü ölümden sonra şu anki gibi bir halde olup bunları düşünebileceğimizin bir garantisi yok. Onu da geçtim öldükten sonra yok olmayacağımıza dair bir garanti de yok.

Kısaca bu sorunun kesin cevabını kimse bilemeyecek, belki bilim ilerde açıklar ama çok zor gözüküyor şu anki duruma bakınca.

Yok olcan. Doğmadan önce yoktun ve sonra da yok olacaksın.
Reenkarnasyon bana saçma geliyor. Çünkü bunun bilimsel kanıtına rastlamadım ve böyle bir şey olsaydı eğer insanlık bunun üzerine düşmüş olurdu zaten diye düşünüyorum.

Tek net cevabı var bunu kimse bilemez. Sadece ölümden sonrası için belli başlı teoriler ortaya atılır. İnançlı insan ölümden sonra ahiret hayatı olduğuna inanır. İnancı olmayan ise hiçliğe karışacağını söyler. Bu tamamen inançlar ile alakalı bir durum. Ama kesin olan bir şey varsa o da ölümden sonra ne olacağını kimsenin bilmemesi. Benim şahsi görüşüm inançlı biri olduğumdan dolayı ölümden sonra bir hayat olması. Çünkü bu kadar donanımlı olan insan, bu kadar zevkler, tatlar, duygular, çeşit çeşit yiyecekler, bin bir türlü sayamadığımız kadar nimet, bence bu kadar çok şey kainatta zerre kadar olan insana boşuna verilmedi. Yaratan yarattığını boşuna yaratmadı. Boşuna yaratmış olsaydı hiç yaratmazdı. Tanrı yoktan var eden, yaratıcı olan özelliğini tecelli ettirip bizi yaratmayı seçti. Bize sayamadığımız kadar özellik verdi. 4,5 milyar yıllık bu evrende hayatımızın 70-80 yıl ile sınırlı kalacağını düşünmüyorum.

Çok değişken bir soru. Bana göre sonraki yaşam var ama başkasına göre yoktur gibi. İnşallah bir Din kavgası çıkmaz.

Bunun kavgasını çıkaranlar ve hatta çıkarmak için yer arayanlar var. Bu kişiler bilgisiz olduğunu gösterir ve/veya bir fikirleri olmayıp, din ile manipüle etmeye çalışırlar. Bizlere düşen bu insanlarla gereksiz yere tartışmaya girmemek. Her konu da kavga etmemiz Türk milletinin geninde var.

Yeni konular

Geri
Yukarı