Ölünce ne olacak?

Yok olmak bana pek mantıklı gelmiyor. Bizim mantığımıza uymayan şeylere bir şeyler uyduruyorda olabiliriz. Sanırım bunu ölünceye kadar bilemeyeceğiz. Ama ben şöyle bir sonuca vardım: İnanmak inanmaktan daha kârlı. Şayet doğruysa din inanırsan zaten ödüllendirilirsin, inanmazsan cezalandırılırsın. Öyle bir şey yoksa zaten hiçbir şeyin kârı zararı yok.
Buna tüccar inancı deniyor. Ona bakılırsa çıkar için İslam'a inanan biri gerçekten inanmış oluyor mı?

Buna tüccar inancı deniyor. Ona bakılırsa çıkar için İslam'a inanan biri gerçekten inanmış oluyor mı?

Çıkar için inanan gerçekten inanmış oluyor demedim.😄 orasını bilemem. Ama bence İslam'da da bir çıkar söz konusu. İnancın altında bir çıkar yatar. Neden inanıyor onca insan? Cennete gidebilmek için. Kendi çıkarı için.

Olaydan çıkar için değil de dâhâ çok sürüden dışlanmamak için gibi bir ifadeye yönelik, günümüzde ise insanlar dini inançlardan uzaklaşıyorlar.

Bana göre ölen insanlar yeniden doğuyor ama farklı bir beden, isim, cinsiyet olarak.
Döngü içerisindeyiz. Tanrı konusuna gelirsek de başka bir konuda da söyledim. Bana göre büyük patlamanın ta kendisidir Tanrı. Patladıktan sonra evren şekline büründü ve Tanrı her yerde. Tüm canlılar da, içimizdeki ruhtur kendisi.

Çıkar için inanan gerçekten inanmış oluyor demedim.😄 orasını bilemem. Ama bence İslam'da da bir çıkar söz konusu. İnancın altında bir çıkar yatar. Neden inanıyor onca insan? Cennete gidebilmek için. Kendi çıkarı için.
Ya kesinlikle öyle zaten. Düşün, bütün Arap coğrafyası senin yönetiminde. İktidarını sağlama almak için kurallarla oynamaz mısın? Herkes yapar bunu. Zaten İslam, Muhammed'e Arap coğrafyasını birleştirmesi için gönderilmiştir. Gerçek mi yoksa sadece insanları bir amaç uğruna bir araya getirmek için yaratılan bir şey mi bilemeyiz, ama bütün dinlerde olduğu gibi bu din de spesifik bir amaç için ortaya çıkmıştır. Bana bu yüzden çok saçma gelir dinler. Zibilyon tane din var dünyada, yarısı ille de benimki doğru diyor. Kimse de düşünüp "Ha bak bunda bu var, şunda şu var. Mantıklıymış ha" demiyor çünkü işlerine gelmez, çıkarlarını bozar. Mesela ben Hristiyan da olup cennet için çalışabilirim, Müslüman olarak da, Budist olarak da. Belki bir tanesi doğru, belki hepsi doğru, belki hepsi palavra. Burda da tabiki inanç meselesi giriyor. Bir insan tüm kalbiyle inanıyorsa böyle bir sorgulama yapmaz. Demek ki ben inanmıyorum. Deist olduk bide fena mı. Bir yaratıcı olmak zorunda, yaratıcı yok diyen zaten gerizekalıdır. Ama bu yaratıcı düşündüğümüz tanrı sıfatına uymaya da bilir. Neyse felsefe çalışıyordum arkada gene uçup gitmişim. Uzun lafın kısası boşverin saçma dinleri, hepsi belirli bir kesmin çıkarı için oluşturulmuş şeyler. Sen kendin düşünme ve analiz yeteneğinle bir şeyleri anlamlandırmaya çalış, belirli din kalıplarında kalma.

Yeni konular

Geri
Yukarı