Önerdiğiniz Linux ipuçları ve uygulamaları

Ne işe yarıyor onu da yazarsanız çok iyi olur.

Zsh: Zsh kabuğu.
Zsh zsh-autosuggestions: Zsh kabuğu için daha önce yazılmış bir kodu önerir ve ok tuşu ile seçilebilir.
Zsh zsh-hidlight-command: Zsh'da bir komut girdiğinizde eğer komut kullanılabilir ise parlak bir renkle işaretlenir.

Zsh: Zsh kabuğu.
Zsh zsh-autosuggestions: Zsh kabuğu için daha önce yazılmış bir kodu önerir ve ok tuşu ile seçilebilir.
Zsh zsh-hidlight-command: Zsh'da bir komut girdiğinizde eğer komut kullanılabilir ise parlak bir renkle işaretlenir.

Onun yerine direkt fish kullanmak daha iyi değil mi hocam? Zsh'ye eklentilerle eklediğniz şeyler varsayılan olarak geliyor zaten.

Linux için önerdiğiniz, Linux kullanımını kolaylaştıran ve yardım eden ipuçları ya da uygulamalar nelerdir?
Linux Mint kullanıyorum.
TLP ve TLP-UI
Mukemmel bir laptop guc ayarlama yazilimi ve gayriresmi bir arayuz.

CpuFreq ile işlemci frekansınızı kontrol ederek sistem performansını yükseltebilirsiniz.
Ekran görüntüsü_2023-06-21_23-06-53.png
Eklediğim ekran görüntüsünde hem kurulması gereken paketler hem de cpu freq arayüzü var. Gayet basit bir uygulama.

Onun yerine direkt fish kullanmak daha iyi değil mi hocam? Zsh'ye eklentilerle eklediğniz şeyler varsayılan olarak geliyor zaten.

Tercih meselesi hocam. Zsh daha çok hoşuma gidiyor.

İsterseniz ikisini de bir deneyin.

Terminale direkt isimlerini yazarak ya da chsh -s /bin/shell şeklinde deneyebilirsiniz.

Plank öneririm görünüş için hocam. Mint'in panelini yukarı taşırsınız ve Plank'ı otomatik başlatılacak uygulamalara alırsınız. macOS benzeri bir görünüm sağlar.

Şu an böyle kullanıyorum. Yazı tipini büyüttüm ki saat daha güzel gözüksün :)
1687379441863.png

Fish tavsiye edebilirim. Bash ve Zsh'den daha iyi bana kalırsa ve terminal kullanımını bayağı kolaylaştırıyor.

Gerçekten kolaylaştırıyor mu? Tek yaptığı syntax'i değiştirip normal bash/posix syntaxinden uzaklaştırmak. Completion, renk gibi özelliklerin varsayılanda gelmesi güzel fakat kesinlikle kullanımı kolaylaştırmıyor bana kalırsa.

Yeni konular

Geri
Yukarı