Rehber DWM kurulumu ve özelleştirilmesi için ipuçları

DWM, açılımı Dynamic Window Manager olan bir pencere yöneticisi. Minimal olmasının yanı sıra kaynak kodundan derlediğiniz için hazırlanan patch'ler ile muhteşem görünümler elde edilebilmekte. Bugün kurulumun anlatacağım, taslak olarak başta @Bsd Kaymak'dan aldığım ve eklemeler yaparak bugünkü haline getirdiğim kendi DWM görünümümü alabilirsiniz.

Duvar kağıdı için gerekenler:
Nitrogen / Feh gibi bir duvar kağıdı ayarlayabilen araç.

DWM için gereksinimleri ve ek olarak bir patchten dolayı imlib2 gerekiyor.
Flexipatch çatalıyla patchlerle uğraşmak yerine açıp kapayabilirsiniz ancak ben böyle yapmayı tercih ettim.

Önce DWM'i derlemek için:
sudo make clean install komutunu çalıştırıyoruz.

DWM'i derledikten sonra startx komutu üzerinden giriş sağlıyorsak .xinitrc dosyasına exec dwm komutunu ekliyoruz.

Benim DWM özelleştirmemi kullanıyorsanız SFMono Nerd Font ve JetBrains Mono Nerd Font yüklemeniz gerekli, gayet hoş duruyor tavsiye ederim. Terminal olarak ST / xfce4-terminal önerimdir.

Gruvbox temasına benzetmeye de çalışabilirsiniz, DWM'i bu özelleştirilebilirliği sayesinde çok sevdim 1 2 ayda.

Ah ben derlemeye uğraşamam demeyin, 3 saniye sürüyor.

Arkadaşın görünümü şu şekilde:
Screenshot_2021-12-02_18-32-16.png

arcolinux ve AUR'dan kurdum tcc'yi.
Bu sefer.

rm -f dwm drw.o dwm.o util.o dwm-6.2.tar.gz dwm build options: CFLAGS = -std=c99 -pedantic -Wall -Wno-deprecated-declarations -Os -I/usr/X11R6/include -I/usr/include/freetype2 -D_DEFAULT_SOURCE -D_BSD_SOURCE -D_POSIX_C_SOURCE=2 -DVERSION="6.2" -DXINERAMA LDFLAGS = -L/usr/X11R6/lib -lX11 -lXinerama -lfontconfig -lXft -lImlib2 CC = tcc tcc -c -std=c99 -pedantic -Wall -Wno-deprecated-declarations -Os -I/usr/X11R6/include -I/usr/include/freetype2 -D_DEFAULT_SOURCE -D_BSD_SOURCE -D_POSIX_C_SOURCE=2 -DVERSION=\"6.2\" -DXINERAMA drw.c tcc -c -std=c99 -pedantic -Wall -Wno-deprecated-declarations -Os -I/usr/X11R6/include -I/usr/include/freetype2 -D_DEFAULT_SOURCE -D_BSD_SOURCE -D_POSIX_C_SOURCE=2 -DVERSION=\"6.2\" -DXINERAMA dwm.c tcc -c -std=c99 -pedantic -Wall -Wno-deprecated-declarations -Os -I/usr/X11R6/include -I/usr/include/freetype2 -D_DEFAULT_SOURCE -D_BSD_SOURCE -D_POSIX_C_SOURCE=2 -DVERSION=\"6.2\" -DXINERAMA util.c tcc -o dwm drw.o dwm.o util.o -L/usr/X11R6/lib -lX11 -lXinerama -lfontconfig -lXft -lImlib2 mkdir -p /usr/local/bin cp -f dwm /usr/local/bin chmod 755 /usr/local/bin/dwm mkdir -p /usr/local/share/man/man1 sed "s/VERSION/6.2/g" < dwm.1 > /usr/local/share/man/man1/dwm.1 chmod 644 /usr/local/share/man/man1/dwm.1
Anladim. imlib2 vs. kurman gerekebilir. Aldigin her hatayi at teker teker cozelim :) Ben de cok cebellestim DWM'e ilk basladigimda.
imlib2'yi kurmuştum.

Son düzenleme:
Bu sefer.

rm -f dwm drw.o dwm.o util.o dwm-6.2.tar.gz dwm build options: CFLAGS = -std=c99 -pedantic -Wall -Wno-deprecated-declarations -Os -I/usr/X11R6/include -I/usr/include/freetype2 -D_DEFAULT_SOURCE -D_BSD_SOURCE -D_POSIX_C_SOURCE=2 -DVERSION="6.2" -DXINERAMA LDFLAGS = -L/usr/X11R6/lib -lX11 -lXinerama -lfontconfig -lXft -lImlib2 CC = tcc tcc -c -std=c99 -pedantic -Wall -Wno-deprecated-declarations -Os -I/usr/X11R6/include -I/usr/include/freetype2 -D_DEFAULT_SOURCE -D_BSD_SOURCE -D_POSIX_C_SOURCE=2 -DVERSION=\"6.2\" -DXINERAMA drw.c tcc -c -std=c99 -pedantic -Wall -Wno-deprecated-declarations -Os -I/usr/X11R6/include -I/usr/include/freetype2 -D_DEFAULT_SOURCE -D_BSD_SOURCE -D_POSIX_C_SOURCE=2 -DVERSION=\"6.2\" -DXINERAMA dwm.c tcc -c -std=c99 -pedantic -Wall -Wno-deprecated-declarations -Os -I/usr/X11R6/include -I/usr/include/freetype2 -D_DEFAULT_SOURCE -D_BSD_SOURCE -D_POSIX_C_SOURCE=2 -DVERSION=\"6.2\" -DXINERAMA util.c tcc -o dwm drw.o dwm.o util.o -L/usr/X11R6/lib -lX11 -lXinerama -lfontconfig -lXft -lImlib2 mkdir -p /usr/local/bin cp -f dwm /usr/local/bin chmod 755 /usr/local/bin/dwm mkdir -p /usr/local/share/man/man1 sed "s/VERSION/6.2/g" < dwm.1 > /usr/local/share/man/man1/dwm.1 chmod 644 /usr/local/share/man/man1/dwm.1
Kurulum basarili.
Sorun olmadi, denendi, onaylandi. Desktop dosyasi eklemen lazim sadece.
/usr/share/xsessions/dwm.desktop adli bir dosya olustur. Icerigi:
Kod:
[Desktop Entry]
Encoding=UTF-8
Name=Dwm
Comment=Dynamic window manager
Exec=dwm
Icon=dwm
Type=XSession

Bunu hallet, sonra DWM gelecek giris yaptigin yere. config.h dosyasinda kurman gereken fontlar var.

Yeni konular

Geri
Yukarı