Özel Lise vs Açık Lise

Erdal Bakkal

Kilopat
Daha fazla  
Bu sene liseye başlayacağım ama tercih yaptığım lise olmadı, ailem ise bana ya özel lise yada açık liseye gitmemi söylüyor.
Ben ise kararsız kaldım, yardımcı olabilecek var mı?
Bu arada özel liselerde kalma yok diyorlarmış hatta not havadan veriyorlarmış doğru mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba kardeşim, eğer ailevi durumunuz buna uygun ise tabii ki de Özel Lise. Lakin paranız ve durumunuz bu durumu karşılayamayacak durum da ise sanırım başka bir yol bulmalısın. Puan'nın kaç acaba? Hedefine yetişebildiğin halde mi giremedin yoksa kontenjan sorunu mu vardı da olmadı ?

Şuan ülkede adrese dayalı olarak öğrenci alan bütün liseler kontenjan sayısını 2'ye katladı. Bence kontenjandan değil çünkü +60 ortalama ile alıyor birçoğu. Durumunuz varsa özel lise, yoksa bu en son olan komite seni boş kontenjanı olan bir okula yerleştirecek - başvurmanız dahilinde -, en son karar yine size kalmış ama ben örgün eğitime devam etmenizi destekliyorum.

Dürüstçe söylüyorum, devletten alacağın 4 senelik eğitim, özel okuldan alacağın 1seneye anca denk gelir.

Özel okulda İngilizce sana iyi bir şekilde öğretilir. Devlette ise hala ilkokulda ki konuları baştan başlayarak yine aynı şeyleri işler İngilizce öğrenemezsin.

Aileniz özel okulu karşılayabilecek bir durumda ise özel okul tercih edin. Yoksa kendiniz çok çalışarak herhangi bir liseden bu açığı kapatabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı