Özel sıvı soğutma yapmak

Çok riskli bir yanı yok. Kapalı devre soğutma sistemleri ile aynı riskte bence. Sadece yıllık yapmak gereken emek isteyen bakımı var. İlk tecrübede mükemmel bir şey ortaya çıkarmak hayli zor oluyor. Ayrıca şu an için çok masraflı bir iş bu. Normalde alacağınız bir soğutmadan 3-4-5 kat daha pahalı olacak.

Ben 2. denemem şöyle bir şey yapabildim;
4736da54-2b80-4f86-9e0f-fc61e5bcfc29.jpg

Çok riskli bir yanı yok. Kapalı devre soğutma sistemleri ile aynı riskte bence. Sadece yıllık yapmak gereken emek isteyen bakımı var. İlk tecrübede mükemmel bir şey ortaya çıkarmak hayli zor oluyor. Ayrıca şu an için çok masraflı bir iş bu. Normalde alacağınız bir soğutmadan 3-4-5 kat daha pahalı olacak.

Para mesele değil. Yıllık bakımı hakkında bilgim var.

Gerekli malzemelerin listesi;

• Radyatör
  • CPU Blok
  • Düz Rakor
  • Köşe Rakor
  • Pompa
  • Rezervuar
  • Akrilik Boru
  • Boru bükme aparatı ve ısıtıcı tabanca
  • Soğutma sıvısı
Bu malzemeler bütçeye ve kişisel isteklere göre belirleniyor. Olması gereken şeyler bunlar.

Gerekli malzemelerin listesi;

• Radyatör
  • CPU blok.
  • Düz rakor.
  • Köşe rakor.
  • Pompa
  • Rezervuar
  • Akrilik boru.
  • Boru bükme aparatı ve ısıtıcı tabanca.
  • Soğutma sıvısı.
Bu malzemeler bütçeye ve kişisel isteklere göre belirleniyor. Olması gereken şeyler bunlar.

Peki bunların ölçüsü var mıdır? Yumuşak boru kullanırsam ısı tabancası ve boru bükme aparatına ihtiyaç yok galiba.
Ekwb sitesi üzerinden toplasam sıkıntı olur mu?

Ben 2. denemem şöyle bir şey yapabildim;
Eki Görüntüle 900351
Hocam siz custom sıvı soğutmanızda hazır soğutma sıvısı mı kullandınız yoksa kendiniz mi yaptınız.

Peki bunların ölçüsü var mıdır? Yumuşak boru kullanırsam ısı tabancası ve boru bükme aparatına ihtiyaç yok galiba.
Kişisel fikrim yumuşak borunun çirkin göründüğünden yana. Yumuşak boruda aparat ve tabancaya gerek yok. Yumuşak boru akrilik boruya göre çok daha basit ve kolay.

Ancak şöyle bir şey var. Yumuşak borunun rakor ve boruları farklı. İlerde beğenmeyip akrilik yapmak isterseniz tekrardan rakor almanız gerekecek. Gerçi para mühim değil dediniz o zaman sıkıntı yok.

Elbette bu parçaların ölçüleri var. Birbirleri ile uyumlu olmaları gerekiyor. Dediğim gibi bu işte en büyük ölçü para.

Kullandığınız kasaya göre ölçülerini belirleriz. Malzemelerin kalitesini ise para belirler.
Hocam siz custom sıvı soğutmanızda hazır soğutma sıvısı mı kullandınız yoksa kendiniz mi yaptınız.
Konsantre halde Ekwb'nin hazır sıvısını aldım. Evde saf su ile karıştırılarak kullanılıyor. 250 ml sıvı 1 litre oluyordu galiba.

Kişisel fikrim yumuşak borunun çirkin göründüğünden yana. Yumuşak boruda aparat ve tabancaya gerek yok. Yumuşak boru akrilik boruya göre çok daha basit ve kolay.

Ancak şöyle bir şey var. Yumuşak borunun rakor ve boruları farklı. İleride beğenmeyip akrilik yapmak isterseniz tekrardan rakor almanız gerekecek. Gerçi para mühim değil dediniz o zaman sıkıntı yok.

Elbette bu parçaların ölçüleri var. Birbirleri ile uyumlu olmaları gerekiyor. Dediğim gibi bu işte en büyük ölçü para.

Kullandığınız kasaya göre ölçülerini belirleriz. Malzemelerin kalitesini ise para belirler.

Konsantre halde Ekwb'nin hazır sıvısını aldım. Evde saf su ile karıştırılarak kullanılıyor. 250 ML sıvı 1 litre oluyordu galiba.

Mesela 3000 TL ile ne yapılabilir? Ekran kartına yapmayacağım.

Ancak şöyle bir şey var. Yumuşak borunun rakor ve boruları farklı. İlerde beğenmeyip akrilik yapmak isterseniz tekrardan rakor almanız gerekecek. Gerçi para mühim değil dediniz o zaman sıkıntı yok.

Konsantre halde Ekwb'nin hazır sıvısını aldım. Evde saf su ile karıştırılarak kullanılıyor. 250 ml sıvı 1 litre oluyordu galiba.

251 x 545 x 552 mm (E x B x Y)

Bunlar boyutlar.

Son düzenleme:
Nereden iletişime geçebilirim?

Link atar mısınız?

Hocam kusura bakmayın geç yazabildim Corsair'ın XH303I adında bir alt seviye kiti de var Ek'nın sitesinde ise kits bölümünde üst ve alt versiyonları var oradan bakabilirsiniz.
Yani başlayacaksanız esnek borular sizin için daha kolay olur ilk baştan sert boru alırsanız bükmede sorun yaşayabilirsiniz.

Geri
Yukarı