Özel üniversiteye YKS'ye girmeden gidilir mi?

HD4450

Kilopat
Öncelikle iyi günler meslek lisesinde okuyorum son sınıfım. Ders çalışmayı hiç sevmem, kitap başında 5 dk durunca direkt bırakıyorum. Üstüne bir de dehb hastasıyım o yüzden odaklanamıyorum da. Normalde üniversiteye gitmek istemiyordum ama annem illa 2 yıllık bir bölüm bitir diyor. Gerekirse özele gidersin dedi, tamam dedim ben de. Ama internetten bakınca bir yer diyor TYT lazım, başka bir yerde de sınava girmene gerek yok diyor. Giden veya bilen var mı acaba? Özel üniversiteye gitmek için sınava girmek şart mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle iyi günler meslek lisesinde okuyorum son sınıfım. Ders çalışmayı hiç sevmem, kitap başında 5 dk durunca direkt bırakıyorum. Üstüne bir de dehb hastasıyım o yüzden odaklanamıyorum da. Normalde üniversiteye gitmek istemiyordum ama annem illa 2 yıllık bir bölüm bitir diyor. Gerekirse özele gidersin dedi, tamam dedim ben de. Ama internetten bakınca bir yer diyor TYT lazım, başka bir yerde de sınava girmene gerek yok diyor. Giden veya bilen var mı acaba? Özel üniversiteye gitmek için sınava girmek şart mı?

Girmen lazım tabii sıfır bilgiyle kimseyi almazlar. Bölüm seçeceksin ki okuyacaksın, coğu özelde PC müh ilk 2 binden alırken paralısı 50-60k sıralama ile alıyor.

TYT'ye mi girmem lazım sadece peki? Bir de 180 üstü almanız yeter diyorlar.
özel üniversitelere girmek için öncelikle TYT sınavına girmeniz gerekli. TYT, temel yeterlilik sınavıdır. Tty sınavından 180 barajını geçemeyen öğrenciler AYT'ye (alan yeterlilik sınavı) girme hakkı bulunmuyor. 180 puanı geçerlerse TYT puanı ile 2 yıllık veya 4 yıllık bölümleri tercih edebiliyorlar. 6 mar 2023
yani TYT'den 180 üstü alırsam paralı bir üniversiteye gidebiliyor muyum?

TYT'ye mi girmem lazım sadece peki? Bir de 180 üstü almanız yeter diyorlar.
özel üniversitelere girmek için öncelikle TYT sınavına girmeniz gerekli. TYT, temel yeterlilik sınavıdır. Tty sınavından 180 barajını geçemeyen öğrenciler AYT'ye (alan yeterlilik sınavı) girme hakkı bulunmuyor. 180 puanı geçerlerse TYT puanı ile 2 yıllık veya 4 yıllık bölümleri tercih edebiliyorlar. 6 mar 2023
yani TYT'den 180 üstü alırsam paralı bir üniversiteye gidebiliyor muyum?
Hangi bölüme ve nereye gideceksiniz ? 180 puan tamamda aykut kocaman sad edit bölümüne mi gideceksin :D

Hangi bölüme ve nereye gideceksiniz? 180 puan tamamda Aykut kocaman sad edit bölümüne mi gideceksin :D

Hocam işten yeni geldim, işteyken araştırdım bayağı. Yanlış anlamadıysam normal ünilerde 300 puanlık bölüm özel ünilerde daha düşük puanla girebiliyorum. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı