Özgür yazılımın programlama ile ilgisi olmayanlara ne gibi faydaları var?

Yukarıdaki mesajlarda her özgür yazılımın ücretsiz olmadığı konuşuldu. Bu cevap doğru değil.
Evet gördüm dostum, ben işin biraz dalgasına baktım. Senin attığın Zorin OS versiyonu ekstra uygulama ve oyunlar içeriyor, o yüzden ücretli olması normal bence. Normal Zorin OS ve Lite versiyonu tamamen ücretsiz. Normal kullanıcı için olanlar zaten ücretsiz açık kaynak kodlu işletim sistemlerinde.

Yine her zamanki gibi sorulan sorudan başka her şey tartışılmış 😂

Özgür yazılımın programlama ile ilgisi olmayanlara ne gibi faydaları var?

Programlama ile ilgisi olmayanlara hiçbir faydası yok. Olsa olsa, anca vizyon katma gibi bir faydası olabilir.

Özgür yazılım felsefesinde bir program ya ücretsiz olmalı ya da düşük fiyatlı olmalı diye biliyorum.

Böyle bir şey yok.

Free Software'daki Free = Ücretsiz değil özgür anlamına gelir. Özgür yazılımın temel kurallarını okursanız şöyledir;
  • Herhangi bir amaç için, istediğiniz şekilde yazılımı çalıştırma özgürlüğü (0 numaralı özgürlük).
  • Her ne istiyorsanız onu yaptırmak için programın nasıl çalıştığını ögrenmek ve onu değiştirme özgürlüğü (1 numaralı özgürlük). Yazılımın kaynak koduna ulaşmak, bu iş için ön koşuldur.
  • Kopyaları dağıtma özgürlüğü, böylece başkalarına yardım edebilirsiniz (2 numaralı özgürlük).
  • Değiştirilmiş sürümlerinizin kopyalarını dağıtma özgürlüğü (3 numaralı özgürlük). Böylece değişikliklerinizden yararlanması için tüm topluma bir şans vermiş olursunuz. Kaynak koduna erişmek, bunun için bir ön koşuldur.
Kullandığınız bir program sizi kısıtlıyor mu? Forklayın ve kendiniz daha özgür olanını geliştirin. Siz bunu yapamıyor musunuz? Yapanlar illaki olacaktır, onlarınkini kullanın. Bir programın arkaplanında ne gibi şeytanlıklar döndüğünden mi şüpheleniyorsunuz? Açın bakın, anlamıyorsanız anlayanlar olacaktır. Bir programı beğendiniz ve kendiniz mi geliştirmek istiyorsanız, forklayın ve kendiniz geliştirin. İsterseniz kendi koyduğunuz bir ad ile sürümünüzü dağıtın.

Peki bunun faydaları neler? Bir işletim sistemi dahi özgür olduğunda onu istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz, istediğiniz gibi konfigüre edebilirsiniz. Bunu Windows ve MacOS gibi işletim sistemlerinde yapamazsınız, onlar büyük şirketler olarak sizi kısıtladıkları alanda hareket etmenizi, çok fazla oynaşıp sorun yaratmamanızı isterler. Bunun yanında Linux ve BSD'lerde kafanıza göre takılabilirsiniz. Linux, BSD sizin müstakil eviniz, Windows, MacOS'de ev sahibinin çivi çakmaya izin vermediği kiracısınız gibi düşünün.
Ama forklamanın kötü yanı mesela bir dağıtım yaptın. Emek verdin. Başkası senin dağıtımının üstünden ekmeğini yer. Hak iddia edemiyorsun. Kötü yanlarını da belirtin.

Ama forklamanın kötü yanı mesela bir dağıtım yaptın. Emek verdin. Başkası senin dağıtımının üstünden ekmeğini yer. Hak iddia edemiyorsun. Kötü yanlarını da belirtin.
Bu kötü bir yan değil ki? Eğer istemiyorsan GPL lisansı yapmazsın. Zaten senin geliştirdiğin proje belli bir popülariteye ulaşıyor, sonradan forklayan birinin de senden forkladığı çok belli oluyor. Forklayan kişiler de nereden forkladığını belirtiyor zaten.

Bu kötü bir yan değil ki? Eğer istemiyorsan GPL lisansı yapmazsın. Zaten senin geliştirdiğin proje belli bir popülariteye ulaşıyor, sonradan forklayan birinin de senden forkladığı çok belli oluyor. Forklayan kişiler de nereden forkladığını belirtiyor zaten.
Belirtiyor da sonuçta üstünden para kazanıyorsa hak iddia edilemiyor.

Yok yani. Bence şöyle bir şey olmalı. Hem özgür olsun ama GPL'deki gibi yaptığın bir şeyi çatallayıp üstünden yiyemesinler. Nasıl yapılır pek de fikrim yok.
Ya üstte anlattık işte. Forklanmasını istemeyen kişi GPL ile lisanslamaz. Bu kadar. Dünya'daki tek lisans GPL değil. Bir çok lisans var.

Belirtiyor da sonuçta üstünden para kazanıyorsa hak iddia edilemiyor.
Lisansı amacı böyle, ben bir proje yaptım birisi forklayıp değiştirdi ve dağıtımını yaptı. Bu bir emek hırsızlığı falan değil ki. Aslına bakarsan orijinal proje her türlü en popüler olan oluyor. İstisnalar var tabii ki ama forklayıp iyi bir iş çıkardıysan da ben üzülmem.
Sen biraz ben yaptım benim üstümden para kazanmasınlar kafasındasın, sorun bundan oluşuyor.
Bir de belirteyim, eğer bir GPL lisanslı projeyi forklarsan senin de GPL lisansı altında yapman gerekiyor. Öyle ben forkladım kapalı copyright lisansına geçtim yok yani. 😁

Forklanacak kadar iyi bir içerik üretmek çok iyi bir durum bence. Birisnin bu içeriği de forklaması üzerine ödül gibi. Keşke beni de forklasalar.

Hatta biraz iddialı olup, forklamak özgür yazılımın en temel ve güzel özelliklerindendir diyebilirim.

Not: Forklamak, çatallamak anlamındadır. Kısaca, bir proje var, onun kaynak kodları üzerine yeni bir sürüm inşa ediyorsun. Bundan sonra yeni bir proje oluyor.

Geri
Yukarı