Linux'un Ayrıcalıkları/Faydaları

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Blap

Centipat
Daha fazla  
Merhaba. Açılan konularda sürekli olarak Windows yerine Linux işletim sistemleri öneriliyor.
-Ne farkları veya Linux'un ne gibi ayrıcalıkları var?
-Windows 10'dan Linux'a geçmeli miyim?
-Geçersem ne yapmalıyım?
-Linux'un birden fazla türü var. Bunların farklılıkları ve işe yarar?
-Windows'ta kullandığım program ve oyunları Linux'ta da aynı performansta kullanabilecek miyim?
-Kullandığım bilgisayarın performansı artacak mı?

Gibi sorular kafama takılıyor. Cevaplarsanız teşekkür ederim. Şimdiden teşekkür ederim. Sistemim aşağıdaki gibidir.

-İ5 4210U işlemci.
-GTX 820M ekran kartı.
-240GB SSD.
-4GB RAM.
-DELL markalıdır.

Linux tamamen özgür ve açık kaynak kodludur, ücretsizdir.

Bence evet.

-Geçersem ne yapmalıyım?

sudo apt-get update komutunu uygulayıp yeniden başlatmalısın.

Hepsinin kullanım amaçları, performanları farklıdır.

-Windows'ta kullandığım program ve oyunları Linux'ta da aynı performansta kullanabilecek miyim?

Ciddi fark olmaz, yakın değerlerde olur.

Doğru dağıtımı seçersen evet.

Açıkcası Linux'ta aynı Windows gibi işletim sistemidir fakat birden çok dağıtımı bulunmaktadır ve işinizi kolaylaştırır ayrıca eski bir bilgisayarınız varsa ona Linux kurarsanız çok hızlanabilir, Linux başlangıçta 500 MB yer harcıyor sadece benim bildiklerim bu kadar çözüm olarak işaretlerseniz sevinirim iyi forumlar.

Sizin bilgisayarınız için geçilmesi çok iyi olur. Kullandığınız programları söylerseniz daha mantıklı olur çünkü her programın desteği farklı. Dağıtımları kendi tercihinize göre ilk olarak Linux Mint Xcfe ya da Linux Mint Cinnamon ile başlayıp sonra başka dağıtımları deneyebilirsin. Windows yerine RAM kullanımı çok daha az ve bu sistemin performansını arttırıyor.

Bu sistem her türlü GNU/Linux dağıtımını çalıştırır.
Bilgisayarınızı daha performanslı kullanırsınız. Çünkü bir kere antivirüs, Defender gibi sistem dışı unsurlara kaynak ayırmaya gerek yok.
Ekran kartınızın kendi sürücüsünü yüklerseniz yağ gibi akar makine.
Kullandığınız programların çoğunun GNU/Linux versiyonları da vardır. Olmasa da alternatifleri bulunur.
Linux Mint Cinnamon x64 20.1 öneririm.

-Geçersem ne yapmalıyım?
1. Kernel, kullanım alanı, ortam vs. O kadar şey var ki..
2. Ne kullanacaksan ona göre değişir. Hangisi kolayına gelirse ve zevkliyse.
3. Farklılıkları şu: Windows'ta her kullanıcı için servisler var ve bu işletim sistemini şişiriyor. Fakat Linux'ta kullanım alanına göre işletim sistemi seçiyorsun.
4. Kullandığın program ve oyuna göre değişir. Bazı uygulamaların açık kaynak alternatifleri var elbette.
5. Dağıtıma göre değişir. Zayıf bilgisayarda eski Linux kernelli, ağır masaüstü ortamı olan ve stabil olmayan dağıtım kurarsan Windows'tan beter hale döner performans.

Dağıtım olarak: Mint Cinammon, Fedora KDE, Debian Xfce/KDE ve Manjaro KDE öneririm. Hangisi gözüne şık gelirse.

Linux herkese göre değil. Windows'ta 5 dakikada yaptığın bir iş için Linux'ta 1 saat uğraşabilirsin. Günlük kullanıcı için Linux saçmalıktır.
Windows'ta 1 saatte yaptığın şeyi Linux'ta 5 dakikaya yapıyorsun. Windows saçmalık mı oldu :D?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı