Linux'un Ayrıcalıkları/Faydaları

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Önemli olan konuyu açmadan cevapları almak.
Cevapları aramak ile vakit kaybetmektense cevaplarıma yardımcı olabilecek insanlardan anlık yardımlar alarak taze bilgiler edinmeyi yeğlerim. Ben burada sizden bir tavsiye istedim. Siz gelip burada bana hesap soruyorsunuz. Lütfen tavsiyeniz varsa, tavsiye yapacaksanız yapın yapmayacaksanız lütfen ama lütfen mesaj kalabalığı yapmayın.

Sunucularda zaten %99 ihtimalle Linux kullanılır ve sunucularda kullanılan Linux'un server dağıtımları sizin kullandığınız dağıtımlara benzemez. Ölümüne savunacağım derken küçük düşmeyin. :) Sanki savunmanız için para veriliyormuş gibi her yoruma cevap veriyorsunuz. Komik gözüküyor.
Sunucularda kullanılan GNU/Linux dağıtımlarının bizim kullandığımız dağıtımlara benzemediğini kim söyledi? Ek olarak bir Windows cihaz da sunucu olarak kullanılabilecekken neden GNU/Linux tercih ediliyor? Biz ölümüne savunmuyoruz. Siz insanlara yanlış bilgi vermek adına çok büyük bir emek harcadığınız için bizim de size karşı çıkmamız gerekiyor. Bilgisizliğinizi yaymak konusunda nasıl bu kadar başarılı olabiliyorsunuz anlayamıyorum.

@Zurnadürüm Ne bu Linux fanboyluğu?
Fanboy diyemem, tarafsız ve hatta karşı taraftan bakıyorum bu konuda. Kendisi haklı sebeplerle savunma yapıyor. Bence gereksiz şekilde kendini yoruyor ama düşüncesini savunuyor en azından. Ilımlı yaklaşalım bence, bir sıkıntı yok o kişide.

@Blap Siz boşverin o tipleri. Yardımcı olmak isteyene konu açık. Olmak istemeyene ise Google araştırması ile tatmin bedava. :D Buraya yazmayıp, yazanları arayabilirler.

1- Linux'ta binlerce dağıtım bulunur, ve farklı masaüstü ortamları. Bu dağıtımların farklı amaçları vardır, mesela siber güvenlik için geliştirilen dağıtımlar, ev kullanıcıları için ve serverler için geliştirilen dağıtımlar vardır. Bunlardan siz işinize yarayanı seçip kullanıyorsunuz kısaca.

2- Bunu sen belirleyebilirsin. Kullandığın programlar, oynadığın oyunları bilmeden bir şey söyleyemem.

3- Binlerce dağıtım demiştim, bu dağıtımların farklı paket yöneticileri bulunur. Apt, pacman, portage gibi. Bu paket yöneticilerinin komutları farklı olur, diyelim apt kullanan bir dağıtım seçtiniz, program yükleme, kaldırmak, upgrade, Update yapmak gibi işlemler için belirli bir komut olur. Bu komutları yazıp bu dediğim işlemleri yaparsınız, ama bu komutlar her dağıtımda aynı olmaz.

4- Mesela Debian diyoruz, Debian'ın en büyük özelliği stabil olması bana göre. Çökmeyen, stabil bir dağıtım istiyorsan Debian'a bakacaksın veya Debian stable tabanlı dağıtımlara. Arch Linux diyoruz, Arch Linux'ta güncelliği ile tanınır, mesela her programın, ortamın, paketlerin en güncel sürümünü yükler, ama bunları test etmeden yüklediği için stabil bir dağıtım oldukları söylenemez. Diğer farklı dağıtımlarında farklı özellikleri bulunuyor, ama ben en popülerlerini söyledim.

5- 2. cevabımda da dediğim gibi, bu programları, oyunları bilmeden bir şey söyleyemem.

6- Masaüstü ortamlarından bahsetmiştim. Xfce, lxde, lxqt gibi ortamlar düşük sistemler için tasarlanmış. Kde, gnome, cinnamon gibi ortamlarda sistemi orta veya yüksek sistemler için.

Cevapları aramak ile vakit kaybetmektense cevaplarıma yardımcı olabilecek insanlardan anlık yardımlar alarak taze bilgiler edinmeyi yeğlerim. Ben burada sizden bir tavsiye istedim. Siz gelip burada bana hesap soruyorsunuz. Lütfen tavsiyeniz varsa, tavsiye yapacaksanız yapın yapmayacaksanız lütfen ama lütfen mesaj kalabalığı yapmayın.

Bu arada size hesap sormadım, bu tarz konularda tartışma çıkarmaya çalışan kişiler olduğu için, eski konulara bakmanızı istemiştim. Yoksa daha önce bu tarz konularda çok kişiyle uğraştım, o yüzden artık sıktığı için öyle dedim. Cevaplarınızı aldınız, benden bu kadar.

Öncelikle Linux için eleştiri yapabilirsiniz ama çöp demekle, sadece terminalden oluşuyor demekle olmuyor bu işler. Önce bir işletim sistemine 1800 lira vermek(onuda veriyor musunuz bilmiyorum) tuhaf, virüslerle ve bunları durdurmak için çalışan programlarla sisteminizi yoruyorsunuz. Burada herkes biliyor Windows'un popüleritesini ve kalitesini, bunu sadece tartışmak için buraya gelmeyin, araştırın. Çoğu Linux dağıtımı kullanıcılara kolaylık sağlamak için yapılıyor, o siyah beyaz dediğin terminali açmana bile gerek kalmıyor nerdeyse. Şimdi tasarımı kötü falan derseniz önce Windows 10 1995 yılından kalma disk yönetim ekranını düzenlesin.
Ekran görüntüsü 2021-02-08 225120.png

Bakın bu da Linux masaüstü ortamları 🙂
ubuntudde-system-info-1.png

1610366875557.png
menu.png

Bu arada gelip fanboyluk yapmayın diyorsunuz ama Windows'u kendinizden çok savunuyorsunuz dostlar.

Öncelikle Linux için eleştiri yapabilirsiniz ama çöp demekle, sadece terminalden oluşuyor demekle olmuyor bu işler. Önce bir işletim sistemine 1800 lira vermek(onuda veriyor musunuz bilmiyorum) tuhaf, virüslerle ve bunları durdurmak için çalışan programlarla sisteminizi yoruyorsunuz. Burada herkes biliyor Windows'un popüleritesini ve kalitesini, bunu sadece tartışmak için buraya gelmeyin, araştırın. Çoğu Linux dağıtımı kullanıcılara kolaylık sağlamak için yapılıyor, o siyah beyaz dediğin terminali açmana bile gerek kalmıyor nerdeyse. Şimdi tasarımı kötü falan derseniz önce Windows 10 1995 yılından kalma disk yönetim ekranını düzenlesin.
Eki Görüntüle 871474

Bakın bu da Linux masaüstü ortamları 🙂
Eki Görüntüle 871476

Eki Görüntüle 871480Eki Görüntüle 871479
Buda Windows. ;)

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    1,4 MB · Görüntüleme: 55
Bir şeyin iyi olması için illa bir değişiklik yapmasına gerek var mıdır?
O zaman niye onlarca Windows sürümü var. Ben burada fanboyluk yapmıyorum, Windows artısı ve eksilerini söyleyebiliyorum. Ama siz dediğim gibi kendinizden çok savunuyorsunuz Windows'u.
Niye Windows XP kullanmıyorsunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı