Özgüven Problemi

ilker.uludaq

Hectopat
Yer
Eskişehir/Bolu
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Yeni girdiğim ortamlarda iletisim kurmak zor olabiliyor. Insanların dusuncelerini okumaya çalıştığım için oluyor sanırım. Hele o an zorlandığımi fark edersem hemen yüzüm kızariyor, terliyorum. Isler daha da berbat oluyor. Burada problemleri dusundugum de sadece insanlarin ne düşündügu değil, benim ne düşündüğüm bu duruma sebep oluyor. Örneğin; özgüvenli biriyle tanışmam gerekiyor. Kendimden emin konuşursam acaba kibirli birine mi dönüştum diyorum daha mutavazi takıldığımda da özgüvensiz olduğumu düşünüp daha da eziliyorum.

Bu ya da buna benzer durumlar yaşayan varsa nasıl cözdüğünü merak ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
İnsanların düşüncelerini okumaya çalışma, bırak onlar senin düşüncelerine önem verip merak etsinler. Hayatta yaşamak için kimseye ihtiyacın yok dolayısıyla bir başkasının senin hakkında ne düşündüğü çok mühim değil. Kendin ol kendini anlat karşındaki insan için bu yeterli ise muhabbetiniz olur yok yeterli değilse problemde değil zaten. İnsan en çok girdiği kabın şeklini alan kişilerden nefret etmeli.

Kendinden emin konuştuğunda karşındaki insan seni kibirli görebilir diye korku taşıyıp farklı davranırsan her şeyden önce kendine ihanet etmiş olursun. Duruma göre şekil değiştiren bir insan çevresinde kendini gösteremez. Seni tanıyan 5 farklı insan seni başka şekillerde tanımlıyorsa ortada bir sıkıntı var demektir.

Özgüvenli olup kibirli konuşmak, özgüvensiz olup mütevazi ve ezilen biri olmaktan daha iyidir. Benimde bu şekilde problemim vardı. Sana tavsiyem psikiyatriste gidip durumunu anlatman. Büyük ihtimal sosyal fobi tarzı bir teşhis koyar. Sonra da iletişim yada ilaçla sorunu çözmene yardımcı olur.Youtube'de telkinler var onları da dinleyebilirsin. Ama en iyi yöntem yardım almak.

Nasıl birisi olduğuna sen karar verme bırak iletişime geçtiğin kişiler sana nasıl gözle bakmak istiyorsa o gözle baksınlar. Kibirli sanacaklarsa da bırak öyle sansınlar. Çokta umurumdaydı de geç. Herkesin abisi, ablası mahallenin göz bebeği olmak zorunda değilsin. Sevenlerin kadar sevmeyenlerin de olacak. Diğer türlü olduğunda konu açıp kendine güven bunalımına düşmek var işte gördüğün gibi.

Bir insan dediğimiz muhtemelen karşı cins mi yoksa her türlü insana mı öyle? Başkalarının ne düşündüğünü boş ver. Emin ol yüzüne iyi davranıp normalde seni sevmeyen insanlar ( ikiyüzlüler ) çok yok. Güler yüzle kendini ezdirmeden konuşma yeterli.

Kavga edin. Karşılıklı rızaya dayalı olarak haftada bir kavga edin.

Eli yüzü düzgün kişisel gelişimsel tavsiyeler bu noktada ne yazık ki bir işinize yaramaz.

Özgüveniniz artacaktır.

Arttığında bu ritüeli bırakabilirsiniz.

İnsanların senin hakkında ne düşündüğünü bu kadar takma. Ayrıca insanların düşüncelerini okumayada çalışma, bu uğraşılarak kazanılacak birşey değil çoğu zaman. Deneyimlerin ilerde zaten doğru yada yanlış olarak az çok çözmene yardımcı olacaktır.

Kavga edin. Karşılıklı rızaya dayalı olarak haftada bir kavga edin.

Eli yüzü düzgün kişisel gelişimsel tavsiyeler bu noktada ne yazık ki bir işinize yaramaz.

Özgüveniniz artacaktır.

Arttığında bu ritüeli bırakabilirsiniz.
Tamamdir fight club açıyorum.
Şaka maka guzel çözüme benziyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı