Özgüvensizlik

anonimse

Decapat
Öncelikle merhaba arkadaşlar, uzun bir süredir bu konu hakkında konu açmayı düşünüyordum kısmet bugüneymiş. Burada konuştuğum konuyu aileye veya arkadaşlarıma anlatmadım sadece buraya yazıyorum. Arkadaşlar ben şu an 18 yaşındayım 1.90 küsür boyum var tipimde fena değil fakat ben de bir sorun var özgüvensizlik. Sanırım özgünvensizlik olayı şöyle başladı, yaklaşık 6-7 sene önce okulun çevresinde geziyordum bir arkadaş grubu (3-4 kişi pek hatırlamıyorum) benle dalga geçmeye başladılar. Ben de karşılık olarak bunlara daldım (evet direk daldım kafa göz) sonuç olarak bunlar bir güzel beni patakladı o gün bu gündür çoğu olaydan uzak duruyorum içine kapanık birisi oldum. Yeni birisi ile konuşunca yoldan birisi adres sorunca bazen görmemezlikten geliyorum. Kendime güvenim kalmadı eski ben bana sonsuza kadar güvenen birisiydi.
Fakat şu an kendime güvenim kalmadı insanlara karşı soğuk davranıyorum (yakın arkadaşlarım hariç) insalarla konuşurken yapay olarak tepki veriyorum çok ilginç bulmaya başladım kendimi.

Öncelikle merhaba arkadaşlar, uzun bir süredir bu konu hakkında konu açmayı düşünüyordum kısmet bugüneymiş. Burada konuştuğum konuyu aileye veya arkadaşlarıma anlatmadım sadece buraya yazıyorum. Arkadaşlar ben şu an 18 yaşındayım 1.90 küsür boyum var tipimde fena değil fakat ben de bir sorun var özgüvensizlik. Sanırım özgünvensizlik olayı şöyle başladı, yaklaşık 6-7 sene önce okulun çevresinde geziyordum bir arkadaş grubu (3-4 kişi pek hatırlamıyorum) benle dalga geçmeye başladılar. Ben de karşılık olarak bunlara daldım (evet direk daldım kafa göz) sonuç olarak bunlar bir güzel beni patakladı o gün bu gündür çoğu olaydan uzak duruyorum içine kapanık birisi oldum. Yeni birisi ile konuşunca yoldan birisi adres sorunca bazen görmemezlikten geliyorum. Kendime güvenim kalmadı eski ben bana sonsuza kadar güvenen birisiydi.
Fakat şu an kendime güvenim kalmadı insanlara karşı soğuk davranıyorum (yakın arkadaşlarım hariç) insalarla konuşurken yapay olarak tepki veriyorum çok ilginç bulmaya başladım kendimi.
Bende küçükken kızların önünden geçemezdim bana bakıyormuş gibi gelirdi ki gerçekten bakıp gülüyorlardı hep dalga geçiyorlar diye üzülürdüm onların önünden geçerken baya baya kasardım falan :). Sosyalleşmeye çalış dostum, bir yerde garsonluk yapsan bile bir çevren olur sosyalleşirsin. He baktın hiçbir şey işe yaramadı en son çare olarak psikologa gidebilirsin :).

O zamaninda sana gülen, senle dalga gecenler senden üstün bir varlik miydi? Hayir, onlar da insan. Sana özgüven icin söyleyecegim en basit tavsiye: Karsindaki de insan oldugu sürece senin ondan ne bir artin ne bir eksigin var. Böyle düsünürsen özgüvenin geri gelir.

Ayrica her sey icin özgüven de gerekmiyor, kendin ol, hayatini yasa, iyilik yapmaya calis.

Hayatta her sey dövmek ya da dayak yemek degil. :)

Tip ile özgüven doğru orantılı değil.

Özgüven içten gelir 🤠

Kel, tipsiz ve kısa boylu insanlar bile özgüvenli olabilir ve olmalıdır da zaten. Doğru olan budur.

Farklı arkadaş ortamları kurmaya bak.

İnsanların bol olduğu bir işe gir düzelirsin. Mağazalar veya cafeler gibi sen kısaca anladın😉

Öncelikle cevap veren herkese sonsuz teşekkürler. Çoğu cevapta sosyal olan bir işe gir cevabı verilmiş fakat ben beyaz yakalı olarak bi fabrikada staj yaptım.Durum şöyle birisi ile bi gün çok samimi iken sonraki gün selam vermeye çekinir oluyordum.Bazı diyologlarda hatalı kelime kullandığım zaman evde kendi kendime kızıyorum çok değişik bir ruh hali içindeyim. Tekrardan cevap veren herkese teşekkürler

@anonimse senin gibi bir durumun içindeyim özgüvenin yerine geldi mi? :)

Kanka bu yeni hesabım , spora gittim şu an öz güvenim yerinde bazı durumlarda yine sıkıntılar çekiyorum fakat ciddiyim sporun büyük bir faydası dokundu. Kişisel bakımına ve fiziğine önem verirsen gerisi tamamen kafanda bitiyor. 2 yıl içinde çok büyük gelişim sağladım. Tavsiyem kendi varlığını olduğun gibi kabul edip olabildiğince kendine güvenmen.

Yeni konular

Geri
Yukarı