Okul okumadan iş kurmak mümkün mü?

storm51

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Başlık biraz garip olabilir ama açıklıyorum. Şimdi ben 11. sınıfım Anadolu lisrsinde okumaktayım.
Arkadaşlar benden bir halt olmayacağını anladım. Okul okumak çok sıkıcı ve zor.
Şimdi gelip inşaatta çalışmak daha zor demeyin ben işlerde çalıştım biliyorum hepsini. Sonsuza kadar memur babamın maaşını da yiyemem. Babamdan miras falan da kalmayacak çünkü mal varlığı yok üstüne üstlük borçlarımız var. Babam ve annem tek çaren okumak diyor. Şimdi ben YKS'ye çalışsamda kazanamam YKS'yi kazansam KPSS'yi kazanamam ben ileride ne olmalıyım nasıl para kazanmalıyım? Bilgisayarım var internetim var telefonum var yazılım bilgim var hatta oyun yapmışlığım bile var. Ticarete nasıl atılabilirim 0 sermaye ile? Hem ailemi rahatlatayım hem de gelecekteki mesleğim olsun. Yani kısacası okul okımadan parayı bulabilir miyim? Nasıl yapabilirim bunu?

İş kurmak için Üniversite mezunu olmak zorunda değilsiniz ama iyi bir sonuç alamayacağınızı düşünseniz de YKS'ye çalışıp Üniversite tutturmanız iyi olur. Çalışırsanız başarırsınız.

Ticarete nasıl atılabilirim 0 sermaye ile?
Atılamazsın. En azından 3-5 kuruş biriktirmen lazım. Yazılım konusunda kendini çok geliştirip, geliştirdiğin projeleri reklam vererek insanlara duyurman lazım bi ihtimal.

Diploman olmadan seni işe alacak bir yazılım şirketi bulman imkansıza yakın. Kendin freelance işler yapabilirsin ancak ne kadar tatmin eder bilmiyorum.
Hocam hatta direkt başvuru kısmında istedikleri diploma kriterlerine sahip olmayan başvuruları değerlendirmeye bile almıyorlar. Yazılımda iş yapmak için günümüzde okul okumak şart gibi bir şey.

Arkadaşlar merhaba. Başlık biraz garip olabilir ama açıklıyorum. Şimdi ben 11. sınıfım Anadolu lisrsinde okumaktayım.
Arkadaşlar benden bir halt olmayacağını anladım. Okul okumak çok sıkıcı ve zor.
Şimdi gelip inşaatta çalışmak daha zor demeyin ben işlerde çalıştım biliyorum hepsini. Sonsuza kadar memur babamın maaşını da yiyemem. Babamdan miras falan da kalmayacak çünkü mal varlığı yok üstüne üstlük borçlarımız var. Babam ve annem tek çaren okumak diyor. Şimdi ben YKS'ye çalışsamda kazanamam YKS'yi kazansam KPSS'yi kazanamam ben ileride ne olmalıyım nasıl para kazanmalıyım? Bilgisayarım var internetim var telefonum var yazılım bilgim var hatta oyun yapmışlığım bile var. Ticarete nasıl atılabilirim 0 sermaye ile? Hem ailemi rahatlatayım hem de gelecekteki mesleğim olsun. Yani kısacası okul okımadan parayı bulabilir miyim? Nasıl yapabilirim bunu?

Aşırı çok zor. Etrafta bazı kişiler işte yok sanayiden şöyle okumadan zengin oldum bilmem ne tarzı şeylerle bazı kişileri bu yola teşvik ederek hayatlarını mahvediyor. Sanayiden veya inşaattan okumadan zengin olmanın 2 yolu var birisi ya 1970'ler ve öncesinde falan yaşamış olmamızki 2024 teyiz yani bu yol imkansız diğeride aileden gelen zenginlik sermaye, belirttiğinize göre o da yok. Yani okumanız gerek öyle tek başına yaptığınız oyun ile e-ticaret ile veya internetten öğrendiğiniz yazılım ile iş kurup zengin olup parayı bulamazsınız. Dost acı söyler demişler. Para ağaçta yetişmiyor kolay yoldan zenginlik olmaz çalışmazsanız zengin olamazsınız.

Al sat yaparak bazı şeyleri öğrenebilirsin. Kazıklanmayı, satmayı, ürün beğendirmeyi, ticareti… fakat bunlar 0 sermaye ile olacak şeyler değildir.
Herkes okul okuyacak diye bir kaide yok.
Üniversite ve lise diploması önemli almaya bak bence he bu arada hayatın hiçbir zaman hayalindeki şekilde tasavvur etmeyeceğinin farkına varmakta bir olgunluk göstergesidir. Boğazından geçecek olan birkaç lokmayı emin ol çalışıp kazanabilirsin.

Aşırı çok zor. Etrafta bazı kişiler işte yok sanayiden şöyle okumadan zengin oldum bilmem ne tarzı şeylerle bazı kişileri bu yola teşvik ederek hayatlarını mahvediyor. Sanayiden veya inşaattan okumadan zengin olmanın 2 yolu var birisi ya 1970'ler ve öncesinde falan yaşamış olmamızki 2024 teyiz yani bu yol imkansız diğeride aileden gelen zenginlik sermaye, belirttiğinize göre o da yok. Yani okumanız gerek öyle tek başına yaptığınız oyun ile e-ticaret ile veya internetten öğrendiğiniz yazılım ile iş kurup zengin olup parayı bulamazsınız. Dost acı söyler demişler. Para ağaçta yetişmiyor kolay yoldan zenginlik olmaz çalışmazsanız zengin olamazsınız.
Peki siz nasıl iş buldunuz okudunuz mu atandınız mı? Tecrübeleriniz neler? Herkese oku diyoruz ama dersleri anlamıyorsak sorun bizde değilki.
Keşke meslek lisesine gitseydim en baştan çok pişmanım en azından 1 meslek öğrenirdim.

Peki siz nasıl iş buldunuz okudunuz mu atandınız mı? Tecrübeleriniz neler? Herkese oku diyoruz ama dersleri anlamıyorsak sorun bizde değilki.
Keşke meslek lisesine gitseydim en baştan çok pişmanım en azından 1 meslek öğrenirdim.

Dostum yazılımcılık internetten birkaç kurs izleyip benzer şablonlarda web siteleri veya oyunlar yapmak değil ki. Makine kodu nasıl anlıyor, bu dil diğerinden nasıl ve neden hızlı? Derlenebilir diller neler yorumlanabilir diller neler vs. birçok teknik konu var bilinmesi gereken. Eğitim sistemimiz gerçekten berbat ve ben de keşke meslek lisesinde okusaydım demiştim ancak dersleri anlamıyorsan anlamak için daha fazla çalışacaksın. Önyargın olduğu için nasıl olsa anlamıyorum deyip en baştan kaybediyorsun.

Yazılımcılık dediğimiz şey istikrar, sürekli öğrenme, sosyal beceriler de gerektirir. Kurumsal bir şirkette çalışacağın zaman her sabah toplantılar, scrumlar ve sprint dönemleri olacak, tek projede bir sürü insan çalışıyor ve koordinasyonun sağlanması gerekecek vesaire. Şirketler de işe alırken diyorlar ki bu kişi 4 yıldır istikrarlı biçimde bir kuruma sürekli gitmiş, çalışkan birisiymiş ki ortalaması şöyle, GitHub profiline bakarlar ve derler ki öğrendiklerini uygulamada da başarılı gibi.

En kötü mezuna kal, yapmak istediğin meslek yazılımcılık ise 2 sene Bilgisayar Programlama oku ve olabildiğince kendini geliştir. Sadece yazılımda da değil, yabancı dil falan da buna dahil. En önemlisi ise hepsini sertifika ile kanıtlayabilir durumda ol. Önlisanslar çok çekici değiller ancak hiç okumamandan çok daha iyidir.

Geri
Yukarı