Üniversite okumadan yazılımcı olmak mümkün mü?

watchd

Centipat
Üniversite okumadan yazılım mühendisi olmak? Diploma ne kadar önemli? İllaki diploma mı lazım? İnternetten (BTK, Udemy vb.) gibi gibi yerlerden farklı farklı kişilerden eğitimler izleyerek anlayarak uygulayarak yapsak yazılımcı olamaz mıyız? Diploma olmadan iş bulamaz mıyız? Önerdiğiniz programlar nelerdir, örnek olarak şunu kesinlikle bilmen lazım dediğiniz şeyler?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sektörde A sınıfı firmalar hangi üniversiteyi okuduğuna bakar. Eğer gerçekten yeteneğin varsa da, üniversite okuman onlar için önemli değil. Kendini güzel geliştirirsen, diplomasız yazılımcı olabilirsin.

Boşa mı okuyorum o zaman ben de üniversitede.
Tabii ki okumuyorsun. Ama çok da gerekli değil.
Hiç belli olmaz. 2. cümlene katılıyorum orada belki bir şansın olabilir ama garanti değil. Diploman olursa en azından garanti diyebilirsin bir yere girmek için. Adam akıllı düzgün bir yer istersen ilk soracağı şey diploman olur.
Diplaması olan çok adam var. Kendisini geliştirmeyen, işinde modern teknikleri bilmiyen adam için hiç bir şey garanti değil.

Teoride imkansız değil ancak pratikte çok zor. Herkes öncelikle diplomaya bakıyor. Diploman olmadan insanlara iyi bir bilgisayar mühendisi olduğunu kanıtlaman pek mümkün değil.

Bunun dışında her şeyi kitaplardan okuyarak ya da kendin yaparak öğrenemezsin. Proje yönetimi ve grup çalışması gibi konular var ve bu konular üniversitelerde ileride farklı insanlarla çalışabilmen açısından sana çok fazla şey kazandırıyor.

Kısacası üniversite okumamaya karar verirsen çok şey kaybedeceğini garanti edebilirim.

Son olarak söylemeyi unutmadan; ileride Bilgisayar Mühendisleri Odası´na da kayıt olamazsın. Bunun için bilgisayar mühendisliği ya da yazılım mühendisliği bölümlerinden mezun olmak gerekiyor.

Eğer firmalarda işe girip çalışmak istiyorsan, okuyabilirsin. Ama yok ben kendimi geliştirip kendi ekmeğimi kendim kazanmak istiyorum dersen, okumadan, çeşitli kaynaklardan kendini geliştirebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı