Okul okumak istemiyorum

Evdeki bilgisayar bağımlılığı, genç yaştakilerin birbirlerini ''okuyunca birşey olmuyor olum'' diye gaza getirmesi, bölüm ve meslek seçmedeki belirsizlik seni ve senin gibi bir çok genç yaşta kişiyi okulu bırakma eylemine iktiriyor. Hayatınızın pişmanlığını yapıyorsunuz ama farkında değilsiniz. Bizler sizlerle aynı yollardan geçip tecrübe etmiş kişiler olsakta ne kadar söylersek söyleyelim siz kafanızın dikine gitmek isteyeceksiniz. Çünkü aynı şeyi bizde yaşadık, bizlere de çok laf söylediler ama bir kulağımızdan girdi diğerinden çıktı. Sağda solda onun bunun altında emir alıp iş yapmaya başlayınca işin ne kadar kötü boyutlarda olduğunu anlayacak ve niye okumadım diye kafanı duvarlara vuracaksın. Ticaret yapmak falan basit işler değil. Arkadaşımın babası tekelci demişsin, istediği kadar kazansın tekel işletmenin zorluğunun farkında mısın ? Ne bayramın var ne seyranın ne de hafta sonun, sabahtan 8-9 da başlayıp gece bulunduğun yere göre 11 -12 hatta 1 -2 lere kadar açık kalmak zorundasın. Veresiyesi, sarhoşu şusu busunla uğraşmakta cabası. Bir de bunu evlenip çoluk çocuk sahibi olduğun zaman düşün, evine nasıl vakit ayıracaksın ? Biraz sert dille anlattım ki işin gerçek boyutlarını kavra diye. Gerisi senin bileceğin iş. Düzgün yaşamak istiyorsan kendine bir amaç edinip okuyup peşinden git, insan gibi çalışma saatleri olan, hafta sonları evde oturabileceğin güzel bir iş sahibi ol. Sabah işe küfür ede ede gitmek yerine seve seve git ki hayatın zindan olmasın.

Bende öyle bir durumdaydım meslek lisesindeydim daha 9. sınıfta patladım açığa geçtim devam ediyorum da mevzun olunca ne yapacağım bilmiyorum? Günler oyun oynamakla geçiyor.

Senin durum çok kötü kanka, bence oyunu falan bırakıp bir şeyler yapman lazım yoksa fena patlarsın.

Arkadaşlar bilgisayar bağımlısı falan demişsiniz de Bilgisiyar da oyun bile yok yani açığa geçsem evde durmam öyle söyleyeyim size. Dükkan da dururum başka ticaret yolların da geliştiririm kendimi, maddi durumumuz kötü sayılmaz ilerleyen yaşlarda ufak sermayeler ile güzel işler çıkarabilirim diye düşünüyorum.

Senin durum çok kötü kanka, bence oyunu falan bırakıp bir şeyler yapman lazım yoksa fena patlarsın.

Arkadaşlar bilgisayar bağımlısı falan demişsiniz de Bilgisiyar da oyun bile yok yani açığa geçsem evde durmam öyle söyleyeyim size. Dükkan da dururum başka ticaret yolların da geliştiririm kendimi, maddi durumumuz kötü sayılmaz ilerleyen yaşlarda ufak sermayeler ile güzel işler çıkarabilirim diye düşünüyorum.
Yok aga ya ailemle yaşıyorum durumları ortalama; ev var, borç az var, ağabeyim var o da çalışıyor, babamda çalışıyor o da yakında emekli olacak onlarla yaşamayı planlıyorum mükemmel insanlar hiç darlamıyorlar belki dandikte olsa bir yerlerde de çalışırım

Yok aga ya ailemle yaşıyorum durumları ortalama; ev var, borç az var, ağabeyim var o da çalışıyor, babamda çalışıyor o da yakında emekli olacak onlarla yaşamayı planlıyorum mükemmel insanlar hiç darlamıyorlar belki dandikte olsa bir yerlerde de çalışırım.

Umarım trollsündür kanka, bu nasıl hayat planlaması böyle 😂

Hocam baba mesleği dükkanı vs. olanlar o yönden çok şanslı babasının yanında o işi rahatlıkla çözebiliyor fakat kurulu bir işi olmayanlar için o durum hiç de kolay değil. Tavsiyem sevdiğiniz bir bölümü (yani önü açık düzgün bir üniversite bölümünü) okumanız olacaktır.

Hocam baba mesleği dükkanı vs. olanlar o yönden çok şanslı babasının yanında o işi rahatlıkla çözebiliyor fakat kurulu bir işi olmayanlar için o durum hiç de kolay değil. Tavsiyem sevdiğiniz bir bölümü (yani önü açık düzgün bir üniversite bölümünü) okumanız olacaktır.
Baba mesleği dükkan var zaten kanka.

Yeni konular

Geri
Yukarı