Okul vakit kaybı mı?

• Konuyu başlatan Hof
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 111
  • Görüntüleme 7B
Bak benden de geliyor.

• Okullarda fazla soru sormak gevezelik olarak sayılıyor. Öğretmenler bunu tersliyor.
  • Merkezi lise sınavları yok ve OBP denilen pay-to-win bir sistem YKS gibi önemli bir sınavı etkiliyor.
  • Liseye yeni geçenler o ağırlığı kaldıramıyor ve hayattan soğuyorlar ilk aldıkları notlar yüzünden.
  • Müfredat dengeli değil. 9. sınıfın matematiği 10'a göre daha zor mesela. (Konu bakımından.)
  • Öğretmenin eline tüm ipleri veriyorsun. Öğretmen çocuğa taktığı sürece o çocuğun notlarının yükselmesi daha da zorlaşıyor.
  • Yetersiz okul eşyaları kalitesi. Hala eski eşyalar/malzemeler bulunuyor.
Daha yazmamı ister misin?
Hocaların durduk yere tutanak tutarım demesi, hiç bir şekilde motive etmemesi, başarının notlar ile ölçülmesi, ihtiyaçların giderileceği zaman özellikle hocalara yalvararak izin alınması.

Hocam, Front-End Dev. ile okul arasındaki ilişki nasıl? (Mesela "Üniversitesiz olmaz." gibi.). Çünkü hayalimdeki mesleği yapıyorsunuz.
Ben şu anda Fen lisesindeyim ve üniversiteye hazırlanıyorum. Okul ve yazılımı birlikte götürmeyi başaran kişilerden birisiyim. Şu ana kadar birçok ajansla ve devlet devlet kurumuyla çalışmışlığım var. Üniversite okumayı, kendimi geliştirmek ve genel kültür katmak için istiyorum.

Kendinizi kanıtladıktan sonra hem okulunuz hem de aileniz sizi destekliyor. Şu anda okulda bir proje yapmak istediğim an her türlü desteği alabiliyorum yönetim tarafından. Çoğu zaman kendileri gelip proje tekliflerini bana sunuyorlar zaten. :D

Girişimcilik dediğin şeyi ne kadar araştırdın mesela? Sadece konuşmalar izlemek ya da klişe YouTube videoları izlemekle olmuyor bu işler maalesef. Bu güne kadar neler yaptın ya da düşündün mesela? Başarısız olduğunda ne yapacaksın bunları düşündün mü?

Dışardan bakınca çok rahat gözüken şeyler, genel olarak o kadar rahat olmazlar.

Okuldaki notlarının seni ölçtüğünü de söylediğimi hatırlamıyorum.
Günden güne araştırmaya devam ediyorum. Yazılım ve almanca öğrenmeye başlayacağım. Konuşma tarzınızı beğendim. Saygılı ve cana yakınsınız, tartışmanız için teşekkürler. Yakınım üniversiteye gidiyor ve bilgisayar mühendisliğine okuyor ancak tüm dersleri tamamen kendi çalışıyor.

@Ecmel hocam katılıyor musunuz? İşin erbabına da sormak lazım şimdi :)
Genel anlamda yazılımcı olmak için okul okumak şu anda şart değil. İyi bir mühendis olmaksa amacınız üniversite okumanız iyi bir katkı sağlar size. Şu anda piyasadaki çoğu yazılımcı, ya hiç üniversite okumamış ya da farklı bölümleri bitirmiş durumda.

Bak benden de geliyor.

• Okullarda fazla soru sormak gevezelik olarak sayılıyor. Öğretmenler bunu tersliyor.
  • Merkezi lise sınavları yok ve OBP denilen pay-to-win bir sistem YKS gibi önemli bir sınavı etkiliyor.
  • Liseye yeni geçenler o ağırlığı kaldıramıyor ve hayattan soğuyorlar ilk aldıkları notlar yüzünden.
  • Müfredat dengeli değil. 9. sınıfın matematiği 10'a göre daha zor mesela. (Konu bakımından.)
  • Öğretmenin eline tüm ipleri veriyorsun. Öğretmen çocuğa taktığı sürece o çocuğun notlarının yükselmesi daha da zorlaşıyor.
  • Yetersiz okul eşyaları kalitesi. Hala eski eşyalar/malzemeler bulunuyor.
Daha yazmamı ister misin?
Biter mi!
  • Yürürlükte olan ama bir halta yaramayan/asla yapılmayan prosedürler.
  • Sınıfların sıkış tıkış olması.
  • Çorap değiştirir gibi müfredat değiştirmek.

Genel anlamda yazılımcı olmak için okul okumak şu anda şart değil. İyi bir mühendis olmaksa amacınız üniversite okumanız iyi bir katkı sağlar size. Şu anda piyasadaki çoğu yazılımcı, ya hiç üniversite okumamış ya da farklı bölümleri bitirmiş durumda.
Üniversite okumaya kesinlikle katılıyorum ancak şuan da liseyi açıktan bitirmek daha mantıklı. O süre boyunca da kendini geliştirmek daha mantıklı.

Günden güne araştırmaya devam ediyorum. Yazılım ve Almanca öğrenmeye başlayacağım. Konuşma tarzınızı beğendim. Saygılı ve cana yakınsınız, tartışmanız için teşekkürler. Yakınım üniversiteye gidiyor ve bilgisayar mühendisliğine okuyor ancak tüm dersleri tamamen kendi çalışıyor.
Üniversiteye gidince zaten direkt olarak bir şey kazanmıyorsun. Bu da yanlış algılardan birisi. Sanıyorlar ki üniversite okudum bitti, diplomayı alıp işe başlayacağım. Böyle bir dünya yok. :D

Siz kendinizi geliştirmediğiniz sürece hiçbir firma yüzünüze bakmaz, amatör işlerde çalışır durursunuz. Üniversiteye gitmek sadece bir başlangıçtır, kendinizi üniversitede geliştirmediğiniz sürece şu anda olan "1.2M üniversiteli işsiz" gibi beklersiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı