Okula gitmeyi kim uydurmuş?

Ben lise okumadım. Açıkdan bitirdim. Siz saçma sapan sorular çözerken ben evde sıcak yatağımda yusuf kayaalp tarih vb videoları technopat falan izliyodum. Bence ben daha iyi durumdayım liseye giden birinden.
Eee, biz okula gidip senin yaptıklarını yapamıyor muyuz? Kendini avutuyorsun zaten. Ben okumak istiyorum çünkü herhangi bir yeteneğim vs. yok. Ben bilime, sanata, teknolojiye meraklıyım. Senin o dediğin kanalları da biliyorum ayrıca. 24 saat okula gitsek burada nasıl olalım?

Okuyanlara laf etmeye hakkın yok. Bir ülkede çöpçü de lazım, memur da. Okuyanlara böyle ithaf etmen yanlış. Biz bir dönem çok çalışıp "ineklik" ediyoruz fakat en azından hayatımız boyunca öküz gibi yaşamıyoruz...

Anlayamadığın için hayatın boyunca sızlanmaya mahkum kalacaksın. İlkokul matematiği bilmeden ortaokul matematiğini anlayamazsın, ortaokul matematiği bilmeden, lise matematiği anlayamazsın, lise matematiği bilmeden de üniversite matematiğini anlayamazsın.

Sizin gibiler fizik dersinde Newton anlatılırken, yerçekimi anlatılırken, termodinamik anlatılırken, kimya dersinde atom anlatılırken, biyoloji dersinde canlıların ortak özellikleri anlatılırken ''bunlar ne işimize yarayacak yavvv'' diyerek yattığınız için bugün günlük hayatımızda milyon kere kullandığımız fizik/biyoloji/kimya kurallarını dahi anlayamıyorsunuz...

Sistem kötü olabilir ama sistemin saçmalığından sıyrılıp kendini geliştiren ve vizyonu yüksek biri aç kalmaz. Bugün iyi bir mühendis iyi bir şirkette 4-5 yıllık tecrübeyle Türkiye şartlarında güzel sayılabilecek paralara çalışır.

Sizin derdiniz az çalışıp, çok kazanmak. Bedava peynir sadece fare kapanında olur, toz pembe hayallerinizle yaşamaya devam edin, boş gelip boş gidersiniz.

Ve en önemlisi de, yetiştiği ülkede kalifiye bir mesleğe sahip olamayan birini hiçbir yabancı ülke kabul etmez. Asgari ücretli, vasıfsız işlerle beyin göçü yapmıyorsunuz, beyinsizlik göçü yapıyorsunuz...
O arkadaşa katılmıyorum, ama öğrenmek istemiyorsam ne yapacağım, matematik bilmeden bir yerlere gelinmiyor maalesef, bu zorunlu olmamalı.

Okul okumanın nedeni şu. Türkçe dersini alarak kendi dilinin nasıl bu hale geldiğini, kullandığın dili en iyi nasıl kullanabileceğini, nerede ne zaman nasıl cümle kurman gerektiğini ve buna benzer şeyler öğrenirsin. Coğrafya dersleri alarak ülkeni tanırsın, yarın bir gün ülkenle alakalı bir şey yapacak olsan bu bilgilerden yararlanırsın. Tarih dersi alarak geçmişini öğrenirsin. Örf adet ve geleneklerini öğrenirsin. Matematik dersleri alarak birçok iş için güzel bir birikimin olur sana kolaylık sağlar. Diğer derslerde bu şekilde ayrılır gider. Yani bilmediğin şeyleri öğrenirsin. Her şeyi öğrenirsin. Daha iyi olmak için öğrenirsin. Bomboş yıllar değil ayrıca hiçbir şey bilmeyen bir insandan birçok şeyi bilen bir insana dönersin. Şu an bu sitede bu yorumu yazabiliyorsan okulun sayesinde. Sana öğretilen şeyler sayesinde kendi fikirlerini sunabiliyorsun. Benim okuduğumu anlayabiliyorsun. Şikayet ettiğin şeyin sana kattığı değerin farkında bile değilsin. Maalesef.
Peki bunlar sence 16 yıl kadar uzun bir sürede öğrenilecek bilgiler mi? Sana öğretilen şeyler olabildiğince üstünkörü anlatılıyor zaten, o kadar detaylı bilgilere sahip olmuyorsun bu okuldaki dersler sayesinde. Sana orta-okul lisede öğretilen bilgileri en fazla taş çatlasa 3-4 senede öğrenirsin.

Hocam ne kadar bencilsin mantıksızlığa bak paran var okulu bırak neden sadece para için mi meslek ediniyoruz para için yapılan meslekten hayırda gelmez zaten . Bilgi paradan değerlidir.
Beni yanlış anladınız. Diyorum ki para istiyorsan bunları öğrenmek zorundasın. Babadan zenginsen gerek yok zaten. Eğitim sistemimiz kime ne katmış ki?

Ben lise okumadım. Açıkdan bitirdim. Siz saçma sapan sorular çözerken ben evde sıcak yatağımda yusuf kayaalp tarih vb videoları technopat falan izliyodum. Bence ben daha iyi durumdayım liseye giden birinden.
Boş konuşmuşsun. Okulda Bilim öğretirler, evde yatarak okul bitirmişsin. Biz muasır medeniyet seviyesine evde Yusuf Kayaalp izleyerek değil, Bilim öğrenip, öğreterek çıkacağız. Açıp bir kitap okumamışsın, saçma sapan mizah seviyesi ilkokul seviyesinde kişiden Tarih öğrenmeye çalışmışsın. Aynı 8 yaşında kardeşim gibisin ona da Tarih kitabı veriyorum "oku" diye bana "abi ben yusuf kayaalp" izliyorum diyor.

Peki bunlar sence 16 yıl kadar uzun bir sürede öğrenilecek bilgiler mi? Sana öğretilen şeyler olabildiğince üstünkörü anlatılıyor zaten, o kadar detaylı bilgilere sahip olmuyorsun bu okuldaki dersler sayesinde. Sana orta-okul lise de öğretilen bilgileri en fazla taş çatlasa 3-4 senede öğrenirsin.

Sen sana anlatılan tüm bilgileri biliyor musun şu an?

O arkadaşa katılmıyorum, ama öğrenmek istemiyorsam ne yapacağım, matematik bilmeden bir yerlere gelinmiyor maalesef, bu zorunlu olmamalı.
12 yıllık eğitim görüyorsan temel seviyede matematik bilmelisin. İleri seviye matematik, fizik öğrenmek zorunda değilsin, bu yüzden üniversite sınavında dil/sözel seçerek matematik/fizik/kimyadan kurtulabiliyorsun.

Ha sen diyorsan sözel bölümlerde iş imkanı yok, onun için yapabilecek bir şey yok :)

Peki bunlar sence 16 yıl kadar uzun bir sürede öğrenilecek bilgiler mi? Sana öğretilen şeyler olabildiğince üstünkörü anlatılıyor zaten, o kadar detaylı bilgilere sahip olmuyorsun bu okuldaki dersler sayesinde. Sana orta-okul lisede öğretilen bilgileri en fazla taş çatlasa 3-4 senede öğrenirsin.
İşte sadece bilgi olarak bakmayın olaya. Öyle bakarsak tabi gereksiz çok şey var ama hayata hazırlıyor. Sorumluluk veriyor, dostluk, arkadaşlık veriyor. Aşkı tadıyorsun. Zamanında sırf bir kızı görmek için okula gidiyordum. Aşkı tatmak için 10 yıl öncesine gidip yine okula giderdim.

Geri
Yukarı