Okulda İletişim Sorunu

Fenas

Decapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Okuldaki arkadaşlarım ya da başka kimselerle konuşamıyorum. Hiçbiri beni dinlemiyormuş gibi geliyor.

Annem genetik olarak hızlı konuşuyor, babam da kelimeleri yutarak konuşuyor. Bu iki özellik bana geçmiş, bir de üstüne çekingenlik eklenince iş iyice karıştı. Kimseyle konuşamıyorum, konuşmaya çalıştığımda kimse duymuyor, ancak bir-iki kere tekrar edersem yeni duymuş gibi cevap veriyorlar. Zaten doğru düzgün konuşamıyorum, bir de kimse dinlemeyince iyice moralim bozuluyor. Samimiyetim olmayan yani düzenli olarak konuşmadığım biriyle de konuşurken de heyacandan sesim titriyor.

Bunları neden yazdım bilmiyorum, içimi dökmek istedim. Belki bir çözümü falan da vardır diye.

İyi akşamlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Boşver tek olmak iyidir hem hayatdan daha fazla anlam çıkarırsın.Ve bu arada 5 ve 6. snıfda bendede vardı tabi ben sadece konuşmuyordum.7 ve 8 de denedim ve cidden oluyor neyse sende biriylen yakın sonra onun arkadaşlarıylan yakın olursan senin için daha iyi..

Kalabalık içinde yalnızlık yaşıyor arkadaş.

Dostum, diksiyon düzeltilmeyecek bir şey değil. Özgüven eksikliği yaratan buysa, halletmek için biraz senin de emek vermen gerekiyor. Bu okul hayatınla sınırlı kalmayıp, iş hayatında da olumsuzluk yaratabilir. Mülakatlarda en çok baktıkları şey kendini nasıl ifade ettiğin, edebildiğindir. Kendini satabilmek için de adamları etkileyecek, büyüleyecek şekilde konuşman gerekiyor.

Kalabalık içinde yalnızlık yaşıyor arkadaş.

Dostum, diksiyon düzeltilmeyecek bir şey değil. Özgüven eksikliği yaratan buysa, halletmek için biraz senin de emek vermen gerekiyor.
Diksiyonumu düzeltmeye çalışıyorum, eskisine göre daha iyiyim. Ama dediğiniz gibi biraz da özgüven eksikliğinden kaynaklanıyor.

Ben hizli konusuyorum ve dil ogrenmeye calisiyorum. Su anda neredeyse her yabanci dil ogrenen kisinin basina gelen bir sey geldi bana da. Iki dili de unuttum. Ne Turkce cumleyi duzgun kurabiliyorum ne de Ingilizce cumleyi. Turkce konusurken mesela "bolerek" yerine "bolelek" diyorum ve acayip sinir bozucu. Kitap okuyarak kelime yutma aliskanligini giderebilirsin fakat hizli konusma sorununu cozebilecegin bir yol yok sanirim.

Ben hizli konusuyorum ve dil ogrenmeye calisiyorum. Su anda neredeyse her yabanci dil ogrenen kisinin basina gelen bir sey geldi bana da. Iki dili de unuttum. Ne Turkce cumleyi duzgun kurabiliyorum ne de Ingilizce cumleyi. Turkce konusurken mesela "bolerek" yerine "bolelek" diyorum ve acayip sinir bozucu. Kitap okuyarak kelime yutma aliskanligini giderebilirsin fakat hizli konusma sorununu cozebilecegin bir yol yok sanirim.
Hızlı konuşma özelliğimi seviyorum, bir yandan rap işiyle uğraşıyorum yani işime yarıyor :D ama şu kelime yutma olmasa iyi olurdu. Düzeltmeye çalışıyorum biraz daha iyi konuşmaya başladım eskisine göre.

Hızlı konuşma özelliğimi seviyorum, bir yandan rap işiyle uğraşıyorum yani işime yarıyor :D ama şu kelime yutma olmasa iyi olurdu. Düzeltmeye çalışıyorum biraz daha iyi konuşmaya başladım eskisine göre.
Hizli konusma ozelligimi pek sevmiyorum cunku nefes almada asiri zorluk cekiyorum bu huyum yuzunden. Rap isiyle hizli konusmanin pek bir iliskisi yok cunku insanlar ne kadar hizli konusabileceklerini ayarlayabildigi icin pek bir arti getirdigi soylenemez.

İletişim kurmak senin için bu kadar önemliyse arkadaşlar zaten gerekli önerileri yapmış. Ama bence bu kadar kasılacak bir mevzu değil. Kendini tanımakta önemli. Belki sen iletişimde zayıfsın ama sporda ya da başka bir şeyde falan iyisindir. Denemekten bir şey çıkmaz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı