Okulda "ingilizce" öğrenebilen var mı ?

BilgisayarKurdu

Technopat
Katkıda Bulunan
Katılım
27 Ocak 2012
Mesajlar
19.047
En iyi cevaplar
32
Beğeniler
22.145
Yer
İstanbul/Üsküdar
Arkadaşlar 10 senedir okuyorum hala İngilizce denilen şeyi öğrenemedim. Kağıtlardaki boşlukları takır takır dolduruyorum ama konuşamıyorum.
Sorun bende mi :D Sizler öğrenebiliyor musunuz ?

Turist'in teki otobüste, "Topkapı sarayına nasıl gideriz" sorunu sorduğunda anlıyorsun doğal olarak ama cevap veremiyorsun.
Ben buranın yabancısıyım ayaklarına yatıyorsun mecburen.

Ben Topkapı nerede tarif edemeyecek miyim :D

 
Son düzenleyen: Moderatör:

RamsesJX

Hectopat
Katılım
8 Şubat 2013
Mesajlar
608
En iyi cevaplar
0
Beğeniler
97
Okuldan İngilizce öğrenemedim sende öğrenemezsin. Kendimi sürekli geliştirdim İngilizce kaynaklardan ve 2 kez de yurtdışına çıkınca konuşmaya başladım akıcı olarak hele o okuldaki İngilizce ile yurt dışında konuşmaya çalışırsan rezil olursun. Sürekli aynı konu geçmiş zaman, gelecek zaman, şimdiki zaman yahu bunlardan başka şey yok mu İngilizce de anlamadım hiç sonra araştırdım meğer bunlar sadece temel kendini geliştirmezsen bir şey anlamıyorsun.
 
S

Soner Gül

Ziyaretçi
Biraz istemekle alakalı bir durum. İlk ve ortaokulda cidden vakit kaybı İngilizce dersleri. Çünkü öğrettikleri şey basit gramer ve resimdeki kelimenin İngilizcesini 4 şık arasından seçmek. Ama şu an lisedeyim ve Oxford'un kaynak kitapları ve hocaların hazırladığı worksheet'lerle ciddi ciddi işliyoruz dersleri. Ama hâlâ yetersiz çünkü 4 saat İngilizce. Bu yüzden okuldan öğrendiklerim yetmiyor. İnternette dolaşırken İngilizce metinler okumaya çalışıyorum, yani bir problem varsa mesela İngilizce olarak aratıp yabancı forumları kullanıyorum. İngilizce kitap okuma ödevlerimiz de oluyor okulda, o da çok yararlı. Ama bunlar yazılı dili geliştirmek için. Bol bol pratik yapmak lazım konuşmayı ve anlamayı geliştirmek için. Bütün filmleri, dizileri orijinal dilinde Türkçe altyazılı (dizileri bazen İng. altyazılı) izliyorum kulak dolgunluğu için. Garip bir şekilde dinlediğimi anlamam konuşmamdan daha zayıf. Anlıyorum ama konuşamıyorum derler ya, ben konuşuyorum ama bazen konuşanı anlamıyorum :) Okuldaki İngilizce derslerinde bazen İngilizce konuşuyoruz (bir diğer öğretmen ceza koymuştu Türkçe konuşmamamız için) orda çok rahat anlayıp konuşuyorum ama dizilerde filmlerde olmuyor şimdilik. Bu da sinirimi bozuyor.

Neyse sonuç olarak ilgiyle ilgili bir şey. Sınıf arkadaşlarımın bazılarının umrunda değil mesela, sınavdan sınava kelimelerin Türkçelerini karşılarına yazıp ezberlemeye çalışırlar, mantığını anlamadan "x dediğinde yanına y koyacağız" gibi ezber yaparlar. Ama ben ve birkaç tane ilgili arkadaş İngilizce dil bilgisini bildiğimiz kadarıyla tartışırız bile :) Yok Amerikalılar şöyle der, İngilizler şöyle diye...

Lisede iki yılım kaldı, lise bittiğinde çok düzgün bir İngilizceye sahip olmak istiyorum ama lanet olası üniversite sınavları çıkacak karşıma. Haftada 4 saat ders kime yeterse bir de...
 

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
67.529
En iyi cevaplar
732
Beğeniler
88.969
Yer
İstanbul
İnsanın içinde olacak. Okulda bişey öğretmezler adama. Hoca dersi anlatır geçer. Sen eve gelince hiç İngilizce bir dizi izledin mi, bişey yaptın mı?

Tamam, ülkede YDS diye bir dil sınavı var tamamen yazmaya yönelik ama sen kendini geliştirmedikten sonra bişey öğrenemezsin.
 

Ömer Erten

Hectopat
Katılım
3 Nisan 2013
Mesajlar
857
En iyi cevaplar
0
Beğeniler
213
Okulda İngilizce yazmayı öğretirler. Konuşman için kurslara gitmen Altyazılı İngilizce diziler izlemen lazım. Mesela : Smallville.
 

Taha Bilgen

Hectopat
Katılım
18 Ağustos 2013
Mesajlar
303
En iyi cevaplar
0
Beğeniler
74
Yer
Marmaris/İçmeler
Ingilizcenin temelini okuldan, temelden sonraki kısmı ise oyunlardan öğrendim. Bolca oyun oynayın, dediklerini anlamaya çalışın. Sürekli ingilizce diziler seyredin. Altyazısından cümle çıkartın. Böyle böyle ingilizceyi sökersiniz. Ben söktüm. Şimdi Rusça'ya başladım.
 Yukarı