Okulda soyundurarak arama yaptırdılar

Bahsettiğin çıplak arama doğruysa suç kapsamına girer ve dolayısıyla topluca suç duyurusunda bulunmanız daha faydalı olur. Hürriyetten yoksun kılma, İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE YASAĞI ve TCK m. 125 kapsamında: “ (1)Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için, fiilin en az üç kişiyle ihtilat ederek işlenmesi gerekir.

Bahsettiğin çıplak arama doğruysa suç kapsamına girer ve dolayısıyla topluca suç duyurusunda bulunmanız daha faydalı olur. Hürriyetten yoksun kılma, işkence ve kötü muamele yasağı ve tck m. 125 kapsamında: “ (1)bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için, fiilin en az üç kişiyle ihtilat ederek işlenmesi gerekir.

Çıplak arama değil iç çamaşırımız üstümüzde. Pantolonumuz çıkarttırıldı. Elle aramada hassas bölgede bir şey yakalanırsa hocalar kabine aldı. Kızları bilmiyorum.

Çıplak arama değil iç çamaşırımız üstümüzde. Pantolonumuz çıkarttırıldı. Elle aramada hassas bölgede bir şey yakalanırsa hocalar kabine aldı. Kızları bilmiyorum.
En fazla üstünüzü ve çantanızı arayabilirler. Biraz ileri gitmişler.

Normal üst araması mont/çanta anlarım rutin yapılır ama bugün bir anda içeri girdiler önce rutin çanta/üs aramasını yaptılar. Daha sonrasında erkek hocalar bizi tuvalete götürdü ve pantolonlarımızı indirerek arama yaptılar. En son 2-3 yaşında annem beni leğende yıkarken bu kadar hassas yerlerime ellendi. Arama sırasında gereksiz absürt detaylarda var ancak yazma gereği duymuyorum. Şüphelendikleri kişileri tuvalet kabinlerinde iç çamaşarılarını da indirdiler ve bu aramadan bayağı bir şey çıktı. Bu arama sadece erkekler için değil kızlar içinde aynı şekilde kadın öğretmenimiz tarafından yapıldı. Müdür yardımcımıza sorduğumuzda bu aramayı yapabileceklerini ve yetkilerinin olduğunu söyledi. Müdür yardımcısıyla konuşurken de masanın üstünde tonla makyaj malzemesi elektronik sigara puf kartlar ve bir yığın telefon vardı.

Bu tür aramaların yapılması normal midir? Bu izni nasıl alıyorlar? Değilse kime şikayette bulunmalıyız?
Bu nedir? Böyle birşeyin yasal olması imkansız.

Son düzenleyen: Moderatör:
En fazla üstünüzü ve çantanızı arayabilirler. Biraz ileri gitmişler.

Attığınız kanun sadece muadil gibi kalıyor. Sınıf öğretmenimede az önce sordum ve sadece görüldü attı.

...... hocam, haddim değil belki ama bu gün soyundurularak yapılan arama hangi yönetmeliğe ve ya neye dayandırılarak yapıldı? (görüldü)

Attığınız kanun sadece muadil gibi kalıyor. Sınıf öğretmenimede az önce sordum ve sadece görüldü attı.
Maalesef mevzuatımızda buna ilişkin bir düzenleme bulunmamakta. Ancak genel hukuk çerçevesinde kişilerin dokunulmazlık hakkıyla kamu güvenliği arasında bir denge söz konusu. Dolayısıyla öğretmenlerin de kamu görevlisi oldukları gözetildiğinde okul güvenliği ve sağlığını gözetme yetkileri var ancak bu yetkiler elbette ki sınırsız değil. Bu konuda kanunla düzenleme getirilmemesinin sebebi de aslında öğrenci-öğretmen ilişkisinin daha çok ana-çocuk baba-çocuk gibi manevi bir değer taşımasındandır. Bu konu üzerine şu makaleye göz atabilirsiniz:

Ama elbette ki kişi dokunulmazlığınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız yetkili cumhuriyet savcılıklarına uygun bir dilekçeyle şikayet hakkınız her zaman mevcuttur.​

Hocam uğraşmaya değmez böyle kişilere. Gidin ailenize anlatın. Şimdi bunlar yalandan bir şeyler diyecek.

Son düzenleyen: Moderatör:
Böyle bir durumun düşmanımın başına bile gelmesini istemem, bu apaçık istismardır. Haklarını savunup CİMER'e şikayet edin. Orada çok güzel ilgileniyorlar.

Aranızda örgütlenin ve dava açın. Sadece bir değil birden fazla suç var ortada.

Bu olay gerçekse müdür, yardımcısı, aramaya katılan... :D

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı