Okuldaki zorbalara karşı korunma tavsiyesi

Anadolu lisesi meslek lisesi değil.
Anadolu lisesiyse daha iyi. Anadolu lisesinde kendi başarısı olmayan arkasındaki insanlara güvenen serseriler olmaz genelde. Kendi arkadaş grubuna güvenerek zorbalık yapıyordur. Dediğim gibi kavga bi süreden sonra kaçınılmaz olacak illaha ki kavga etmeyeceğim diyorsan anadolu liselerinin acıması yoktur ortaokulları gibi gidip müdüre söyleyebilirsin. O sorunu çözebilir. Biraz daha sıkıntı çıkarırlarsa milli eğitime bile gidebilirsin. Atarlar o çocuğu yüksek ihtimal. Tabi ki dediğin gibi o çocuk herkese bulaşıyorsa sevmeyene çoksa buda yapılabilir.

Yapabilirsen içlerinden diğerlerine nazaran bir tık daha düzgün birisiyle arkadaş ol. Ardından o arkadaşından grubun içindeki konuları öğrenirsin. Kimin kime sinir olduğu hakkında bir şeyler öğrenirsin ardından fake hesap vb. kullanarak bunu o kişilere kimden duyduğunu açıklamadan anlatırsın. Sonra birbirlerini kemirmelerini izlersin :). Bu tarz gruplardaki insanlar sürekli birbirlerine sinir olur fakat bir grup oldukları için ses çıkarmazlar. Sadece bir kıvılcım lazım.

Laftan anlamıyorsa gördüğüm kadarıyla tek yolu var, o zorba "sana karşı korunmak" zorunda kalmalı. Lisede başıma geldi; 2 okul takımı kaptanlığım olduğu için lisede çok bilinen biriydim, bundan faydalanıp kendini göz önüne çıkarmak için bana dadanan bir zorba oldu. Müdüre söyledim umursamadılar, 3. defa kantinde herkesin ortasında beni tahrik ettiğinde suratıyla kantindeki çift camı kırdım. Sonrasında okuldan beni atacaklardı ama şikayetime rağmen bu olaya umursamayarak onların neden olduğunu, kanıtlayabileceğimi ve karşı dava açacağımı söyleyince zorbayı okuldan kovmuşlardı. Bir daha da o zorbayı çevrede görmedim, hâlâ cam izleri duruyordur suratında. İzmir'de kaşından yanağına kadar cam kesiği izi olan 32 yaşında birini tanıyorsanız lisede olup olmadığını sorun.

Son düzenleme:
Okulların bu kaba arkadaşlara bir çözüm bulması lazım bence ben hayatımda kavga etmemiş bir insanım. Boy, pos olarak da yaşıtlarıma göre biraz küçüğüm.
Bence direkt okul konsepti saçmalık insanlığın başından beri aynı hiçbir değişim yok, bir alanda toplanılıp öğretim yapılması. 21. yüzyıldayız ve bence dört duvar arasında tanımadığın insanlarla eğitim absürd geliyor. Teknolojik anlamda her şey gelişmiş bir bu aynı yüzyıllardır garip değil mi?

Kaçıncı sınıf? Lise 2 ve üstündeysen hiçbir şey yapma, ciddiye alma gerek yok. Ama lise 2 altındaysan bir daha bir şey derlerse kavga et çok bir şey olmaz. İlk yumruğu sen atma sen suçlu olursun. Ciddiye alınacak insanlar değil bunlar.

Geri
Yukarı