Okuldan erken cikmak disiplin cezası alma sebebi mi?

Şimdiki liseler öyle değil çok katılar. Bir arkadaşım buradaki arkadaşın aynı yaşadığını yaşadı. Disiplin yememek için okulunu değiştirdi.

O bence biraz abartmış gibi.

Kaçmaktan dolayı siciline bir şey yazmazlar böyle bir şeyi ağır bir suç olarak saymazlar veya vicdanları kabul etmez.
Ama kavga veya öğretmenlerle husubet konusunda sert davranırlar haberiniz ola.

Kardeşim çocuğu kandırmasana kaçmaktan ne olacak?
Bizde kaçardık küçükken?

Internette de ilk kınama diyor.

O bence biraz abartmış gibi.

Internette de ilk kınama diyor

İlk ailen gelir uyarı ya da kınama alırsın. Affederlerse biraz yalvar belki ceza vermezler. Ancak ailenden temiz bir dayak yersin. Ben 1 okulda filistin karşıtı propaganda yapmaktan gittim yeni müdür yardımcısı geleli 1 hafta ya oldu ya olmadı o yüzden beni affetti. Yani biraz yalvar çok sorun olmaz affederler. En fazla uyarı ya da kınama alırsın sert bir yönetim varsa.

Okuldan kaçanlara da bizimkiler sadece yok yazıp aileye mesaj atılıyordu ceza vermiyorlardı.

Hamile kaldığı için eğitim hakkı elinden alınacak değil.

Özür dile bir daha yapmayacağının güvenini ver.
Soyle ki normalde böyle bir şey yapacak öğrenci değilim hoca da biliyor büyük ihtimallede bana söyler bunu. Peki şimdi nolacak yarın beni cagiracaklar mi ? İlk defa oluyor napicam bilemiyorum

İlk ailen gelir uyarı ya da kınama alırsın. Affederlerse biraz yalvar belki ceza vermezler. Ancak ailenden temiz bir dayak yersin. Ben 1 okulda filistin karşıtı propaganda yapmaktan gittim yeni müdür yardımcısı geleli 1 hafta ya oldu ya olmadı o yüzden beni affetti. Yani biraz yalvar çok sorun olmaz affederler. En fazla uyarı ya da kınama alırsın sert bir yönetim varsa.

Okuldan kaçanlara da bizimkiler sadece yok yazıp aileye mesaj atılıyordu ceza vermiyorlardı.
Ailem biliyor zaten kaçıp.bir yere gitmedim erken eve geldim son 2 ders bedendi ve boştu hoca vs. Yoktu

Soyle ki normalde böyle bir şey yapacak öğrenci değilim hoca da biliyor büyük ihtimallede bana söyler bunu. Peki şimdi nolacak yarın beni cagiracaklar mi ? İlk defa oluyor napicam bilemiyorum
Korkmanı anlıyorum sakin ol ve öğretmenler çağırınca saygını asla bozma. Canım sıkkındı öğretmenim ders olmadığı için gittim, sizi endişelendirdiğim için özür dilerim bir daha olmayacak şeklinde konuş. Okul saatleri içinde başına bir şey gelirse okul bundan sorumlu olduğu için okulda bulunmalısın.

Olayın asıl yüzünü bilemem bu yüzden mekan seçimini yargılayamam. Okulun itibarı zedelenmesin diye sakladıkları kesin.
Bence gayrimeşru ilişki zaten etik değil üstüne bir de okul gibi bir yerde yapılması bence tiksinilecek bir durum daha küçük yaşta 9.sınıf çocuklarda görebilirdi :/.
Gayrimeşru ilişkilere çok sıcak ve empati dolu bakıyorsunuz.

Bence gayrimeşru ilişki zaten etik değil üstüne bir de okul gibi bir yerde yapılması bence tiksinilecek bir durum daha küçük yaşta 9.sınıf çocuklarda görebilirdi :/.
Gayrimeşru ilişkilere çok sıcak ve empati dolu bakıyorsunuz.
Evlilik kurumu insan icadıdır. Herkesin kendi bedeni üstünde söz hakkı kendisinindir.

Kınama alabilirsiniz.
MADDE 164 - (1) Kınama; öğrenciye, cezayı gerektiren davranışta bulunduğunun ve tekrarından kaçınmasının kesin bir dille ve yazılı olarak bildirilmesidir. Kınama cezasını gerektiren davranışlar ve fiiller şunlardır:
(...)
f) Okula geldiği hâlde özürsüz eğitim ve öğretim faaliyetlerine, törenlere, sosyal etkinliklere ve okul pansiyonlarında etüde katılmamak, geç katılmak veya bunlardan erken ayrılmak,
(...)

Kınama cezası davranış puanınızı 10 puan düşüreceği için belge alamayabilirsiniz. Ancak dönem sonunda Öğretmenler Kurulu tarafından durumunuz değerlendirilip cezanız kaldırılırsa durumlar değişebilir.
Teşekkür, takdir ve üstün başarı belgesi ile ödüllendirme
MADDE 160 -
(1) Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00'ten aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;
a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi,
b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,
c) Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesialanları üstün başarı belgesi ile ödüllendirir.
Davranış puanının indirilmesi
MADDE 170 -
(1) Her ders yılı başında öğrencilerin davranış puanı 100’dür.
(2) Ceza alan öğrencilerin davranış puanlarından;
a) Kınama cezası için 10,
b) Okuldan kısa süreli uzaklaştırma cezası için 20,
c) Okul değiştirme cezası için 40,
ç) Örgün eğitim dışına çıkarma cezası için 80 puan indirilir.

Cezaların işlenmesi, silinmesi, puan iadesi ve dosyaların saklanması
MADDE 171 - (1) Öğrencilerin aldıkları cezalar, e-Okul/e-Mesem sistemine işlenir.
(2) Ceza alan ve davranış puanı indirilmiş olan ancak davranışları olumlu yönde değişen, iyi hâlleri görülen ve olumsuz davranışları tekrarlamayan öğrencilerin durumları, açık ortaöğretim kurumlarına geçiş yapanlar dâhil okul öğrenci ödül ve disiplin kurulunca daha sonraki dönemde/dönemlerde, son sınıf öğrencileri ise ders yılı sonunda değerlendirilir. Cezalarının kaldırılması ve davranış puanlarının iadesi öngörülen öğrenciler öğretmenler kuruluna sunulur. Öğretmenler kurulunca cezası kaldırılan ve davranış puanı iade edilen öğrencilerin yeni durumları e-Okul/e-Mesem sistemine işlenir. Kaldırılan cezalar öğrencinin e-Okul/e-Mesem sistemindeki dosyasından 5 iş günü içinde çıkarılır.
Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği

Geri
Yukarı