Okullara imamların gelmesi

Kur'andan bir ayet gösterip 30 anlama evirip büküp "işte 1000 yıl önce yazılmış Allah'ın mucizesi' diye kendilerince milleti ikna etmeye çalışan, yanlış cikinca şunun farklı bir 30 anlamı daha vardı diyenler kendi içlerinde yeterince tartışıyor. İnanclı olduğumu belirtmedim zaten. Hem mezheplerin doğuş amaçlarından biri de ayetleri yorumlamak değil mi?

Allah'ın mucizesi diyerek kendilerince milleti ikna etmeye çalışıp sonradan bunun 30 anlamı vardı diyenler kimler? Onlara itibar etmeyin. Tartışmayı ilk olarak mezhep olarak belirtmediğiniz için insanları kast ediyorsunuz sandım. Ayrıca o ayetlerin indirilme amaçları kimin nasıl akıl ettiğine göre yol izlemesidir. Doğru olmayanları mezhepler sunmazlar. 1 mezhebe sahip olmayadabilirsiniz.

Allah'ın mucizesi diyerek kendilerince milleti ikna etmeye çalışıp sonradan bunun 30 anlamı vardı diyenler kimler? Onlara itibar etmeyin. Tartışmayı ilk olarak mezhep olarak belirtmediğiniz için insanları kast ediyorsunuz sandım. Ayrıca o ayetlerin indirilme amaçları kimin nasıl akıl ettiğine göre yol izlemesidir. Doğru olmayanları mezhepler sunmazlar. 1 mezhebe sahip olmayadabilirsiniz.

Sosyal medya veya etraf bu tiplerle dolu, ki bazi din adamları da bu tip yalanlara başvurabiliyor. Ben zaten itibar etmiyorum, kendimce mantıklı bulamadığım için inanmıyorum fakat halkın bu derecede cahil veya daha iyisiyle bilgisiz olması üzüyor, çoğu araştırmaya kapalı durumda.

Anlamı bozuluyor demelerinin nedeni Allah isminin tanrı gibi Allahın ismi olmayan kelimelere çevirilmesidir. Ayrıca diğer nedeni ise ezanın Arapça harici bir dil ile okunması uygun değildir. Ezan ile bütün Müslümanlar namaza çağrıldığı için ortak kitapta kullanılan dil yani Arapça ile okumak uygun görülür. Ezanın Arapça ve Türkçe mealini alt alta koyup okuduğunuzda mâna ve anlamların bozulduğunu görebilirsiniz.
Kutsal olan dil değildir hocam. Dindir.

Anlamı bozuluyor demelerinin nedeni Allah isminin tanrı gibi Allah'ın ismi olmayan kelimelere çevirilmesidir. Ayrıca diğer nedeni ise ezanın Arapça harici bir dil ile okunması uygun değildir. Ezan ile bütün Müslüman'lar namaza çağrıldığı için ortak kitapta kullanılan dil yani Arapça ile okumak uygun görülür. Ezanın Arapça ve Türkçe mealini alt alta koyup okuduğunuzda mâna ve anlamların bozulduğunu görebilirsiniz.

Arapça kutsaldır mı dedim ben? Ana dilinde okumak anlamaya yardımcıdır.

Peki her şeye kadir olan, gücü yeten bir yaratıcı neden diğer dillerde anlamı bozulan bir dil ile yollamayı seçmiş? Belirtildiği gibi evrensel değil mi yoksa?

Peki her şeye kadir olan, gücü yeten bir yaratıcı neden diğer dillerde anlamı bozulan bir dil ile yollamayı seçmiş? Belirtildiği gibi evrensel değil mi yoksa?

Bu kelimeler bütün dillerde mevcut. Ayrıca akıl için indirilen ayetleri okumuzanizi tavsiye ederim. Daha fazla merak ediyorsanız kuran okuyun her şeyi anlayabilirsiniz.

Biraz örgütlü bir gençlik olsa hayatta izin vermezler buna da, gençliği ve gençleri de bitirdiler kimse sesini çıkarmıyor. Gezi'de pankart açan liselerden imam ve müezzin atanan liselere.. Gerçekten üzücü.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı