Okullara imamların gelmesi

Biraz örgütlü bir gençlik olsa hayatta izin vermezler buna da, gençliği ve gençleri de bitirdiler kimse sesini çıkarmıyor.

Maalesef... Aslında bu konuda korku da büyük rol oynuyor. Hep miim yaptığımız o silivri esprisi korkumuz haline geldi. Hiçbirimiz doğru dürüst yorumlar yapamıyoruz bu konular hakkında.

@One Face argümanını alabilir miyim hocam beğenmedim atıp gidiyorsun? İmamlardan terbiye almayı seviyorsun sanırım.
Tarikatmış falanmış filanmış o tür şeyleri bulaştırmazsa devlet din hocaları yerine falan imamları görevlendirse daha mantıklı bence. Sistem nasıl işleyecek bilmiyorum ama.

Ne derdiniz var imamlarla? İyi olanı harbi iyi oluyor. Sanki okullardaki öğretmenler çok mükemmel. Gerçi imamın iyisi iyi oluyor ama kötüsü de o oranda iyi olmuyor.

Tarikatmış falanmış filanmış o tür şeyleri bulaştırmazsa devlet din hocaları yerine falan imamları görevlendirse daha mantıklı bence. Sistem nasıl işleyecek bilmiyorum ama.

Ne derdiniz var imamlarla? İyi olanı harbi iyi oluyor. Sanki okullardaki öğretmenler çok mükemmel. Gerçi imamın iyisi iyi oluyor ama kötüsü de o oranda iyi olmuyor.

Okulda niye din eğitimi alayım ben? Almak istersem imam Hatip'e giderim,veya yaz ayında Kuran kursuna giderim.

Bizim ülkenin halkının birçoğunun açıkçası bunu onaylayacağını düşünüyorum. Bir kağıda Arapça bir şey yazsan öpüp başına koyacak insanlar var.

Ben eğitimin ve bilimin bulunduğu alanlarda dini şeylerin bulunmaması taraftarıyım. İkisi birbirine karıştırılmamalı, din insanın özelidir ve bilimin olduğu yerde ikisi çakışır, imamın terbiyesi ve gerçek dini bilgisi iyi olsa ne yazar? Eğitimin ve bilimin olduğu yerde dini şeylerin işi yok.

Devleti kötülemek için yapılan (sizin yaptığınız gibi) yalan haberler. İnanmayın ya da kaynak belirtin.

Devleti kimse kotulemez hukumeti kotuluyoruz ve gerekceleremizde bal gibi var.

Okulda niye din eğitimi alayım ben? Almak istersem imam Hatip'e giderim, veya yaz ayında kuran kursuna giderim.

Bizim ülkenin halkının birçoğunun açıkçası bunu onaylayacağını düşünüyorum. Bir kağıda Arapça bir şey yazsan öpüp başına koyacak insanlar var.

Ve bu hocamizin dedigi gibi laik bir ulkede bana niye imam dayatiliyor ateist deist agnostik olmak benim hakkim benim secimim istemedigim bir din neden bana dayatilsin?

Son düzenleme:
Devleti kimse kotulemez hukumeti kotuluyoruz ve gerekceleremizde bal gibi var.

Ve bu hocamizin dedigi gibi laik bir ulkede bana niye imam dayatiliyor ateist deist agnostik olmak benim hakkim benim secimim istemedigim bir din neden bana dayatilsin?

Aynen öyle hocam, çok büyük bir azınlık şunu anlamıyor. Senin dinin sana benim dinim bana.

İmamlara formasyon eğitimi vermek gerekir. Karmaşıklaşır. İmamlar imamlıktan devam etmeli din kültürü öğretmeni olmak isteyenler eğitim fakültesinden devam etmeli.

Ben eğitimin ve bilimin bulunduğu alanlarda dini şeylerin bulunmaması taraftarıyım. İkisi birbirine karıştırılmamalı, din insanın özelidir ve bilimin olduğu yerde ikisi çakışır, imamın terbiyesi ve gerçek dini bilgisi iyi olsa ne yazar? Eğitimin ve bilimin olduğu yerde dini şeylerin işi yok.
Hiç alakası yok. Biruni, İbn Haldun bunlar çok önemli insanlar ama aynı zamanda sağlam din bilgileri de var.
Hem çakışma olsun olmasın ortada din eğitimi var.
Ben öğretmenlerden ziyade öğretmenlik eğitimi de verilmiş imamların vermesini daha mantıklı buluyorum.

Okulda niye din eğitimi alayım ben? Almak istersem imam Hatip'e giderim,veya yaz ayında Kuran kursuna giderim.

Kanka istemiyorsan muaf olabiliyorsun.
Dünyadan haberin varsa tabii.
Öğrenmezsen öldüreceğiz diye dayatıyorlar sanki.
Muaf olduğunda zaten sınavda da din yerine felsefe ya da sosyal çözdürüyorlardı herhalde. YKS'de.

Hiç alakası yok. Biruni, ibn haldun bunlar çok önemli insanlar ama aynı zamanda sağlam din bilgileri de var.
Hem çakışma olsun olmasın ortada din eğitimi var.
Ben öğretmenlerden ziyade öğretmenlik eğitimi de verilmiş imamların vermesini daha mantıklı buluyorum.

Alakası yok, medreseler açılmasını istiyorsan başka çünkü dediğin son 3 satır medrese eğiti miydi fakat din bilgisi ile bilimin alakası yok hem biruni ve ıbn haldun imam değildi. Zihniyet ile bilimin alakası var. Laiklik haram diyen bir zihniyettir şu anda imamların zihniyeti. Bak okulda laiklik olur bilim olur bireyin çağdaşlık felsefesi ve bilim ile ilgili şeyler öğretilir. Birçok birey şu anda imamlara iyi bakmıyor bende sevmiyorum dini bir bireyden değerler eğitimi alacak kadar düşmedim düşmeyeceğim.

Bu ne? Laiklik nerede? Anayasanın 2. maddesinin ihlalidir eğer bu olur ise.

Yeni konular

Geri
Yukarı