Okulu bırakmak doğru bir karar mı?

Bu işsizlik mevzusu zaten özellikle 300k-2 milyon bandı arasında çok oluyor söylemleri ise üniversite okudum ama iş bulamadım. Bu sıralamalarla üniversite okuyan birisi lise 1 öğrencisinden seviye olarak bence çok farklı değil ve boşu boşuna üniversite okuyorlar 4 sene sadece işsizlik erteleniyor. Sen 9. sınıf çocuğuna anlatabildiğin şeyi üniversiteli adama anlatamazsan ya da onun seviyesinin önüne geçemezsen zaten üniversite denmez ki orası. Üniversiteliler iş bulamıyor kesinlikle bahaneniz olamaz arkadaşlar şehir üniversitesi diye sadece kpss'ye girme aracı olan yerlerden tabii ki de iş bulamaz kimse.
Haksız sayılmazsınız, adı bilindik üniversitelerde okumayanlar kendini 100 kat fazla geliştirmeli, daha fazla çalışmalı ki rekabet edebilecek bir hâle gelsin. Çünkü bu saydığım üniversitelerden her yıl en az 30-40 kişi mezun oluyor, işveren ise direkt okuduğu okulun adına bakıp o kişiyi havada kapıyor. Ne kadar yurtdışındaki işverenin diploma umrunda olmasa da bizim burada tam tersi şekilde işliyor.

Hocam siz asosyal birisiniz öncelikle sosyal olun derim.
Okula gitmek için sebep edin kendine. Okul lazım hoca en azından lise adamı adam yerine koymazlar lise diploman yoksa. Açık lise de bir seçim tabii ama 9. sınıfta neyin açığı?

Asosyal değilim hocam, arkadaşlarım var fakat az. Az olsun öz olsun, arkadaş edinmeyi sevmiyorum (tecrübe).
Okula gidip okumak istemiyorum artık hocam, okuma isteği kalmadı içimde.

Neyse çok geç gördüm ama bazı şeyler fark ettim.
1) Az arkadaşın var.
2) Yetişkin olarak görüyorlar.
3) Teknolojin ile aran baya iyi.
4) Okulu bırakma isteği var ve lise diploması başlığını görünce değişmiş fikrin. Aniden düşüş olmuş. Yetenekli kişiler başarısız olabiliyor okul hayatında. İleride bu düşünceler yine olabilir.
5) Yabancı dilin iyi.
6) Psikolojik bunalımlara girdiğin olmuş fakat herkeste olabiliyor bu.
7) Dışarı çıkmayı sevmiyorsun.
8) Senle uğraşanlar ama herkeste olabilir bu.
9)Öğrenmede zorlanma var.
9) Geçmişte yaşadığın şeylerden arkadaş istemiyorsunuz. Sanırım bazı özel şeyler olmuş. 1-2 arkadaşın var.
10) Hocam kelimesini sürekli tekrarlamışsın.
Not: Düzenleme yazan kısma bak. Ekleyeceğim 2 şey daha var.
11) Seni anlamıyorlar.
12) Elinden bir şey gelmiyor.
Düzenleme 2:
13) Dersi kaynatan olsun.. neyse kısaca kuralları çiğneyenleri sevmiyorsun.
14) Derste daldığın oluyor. Öğretmene öylece baktığın.
Düzenleme 3:
15) Farklı dediği halde farklı değil sanıyorsun.
Düzenleme 4:
15) Farklı diyen kişi seni asosyal sanıyor. Sosyalleş demiş ve sen istemeşsin. Asosyal değilsin ama önceden dediğim gibi tecrübelerinden dolayı böylesin. Yani sosyalleşme ile ilgili bir şey var.

Mantıken çevren farklı ve zeki görüyor olabilir. Doğru yönlendirme önemli. Sıradan geliyor olabilir ama farklı birisisin gibi geldi.
Başlık başlık geziyorum ama hepsine cevap yazmıyorum. Çok az bir kısmına sadece. Bu baya dikkatimi çekti, bu yazılanları görünce. Başka nelerle ilgileniyorsun veya sadece bu mu? Küfürbaz haydo baya mantıklı konuşmuş zaten eğitimci. Haklı, öğrenci kaybetmemek için gerekirse bütün tavizler verirler. Evde oturmayı sevenler oluyor ama benim gördüğüm okulu bırakınca okulu özleyenler oluyor. Okulu bırak falan demiyorum, sadece yorumları gözlüyorum. Farklı bir hayat tarzı düşüncesi yok. Okuduğumdan anladığım bu. Birde eski mesajlara baktım ama az veri var. Tek saat olarak belirttiğiniz şeyler. Buna dikkat etmedim. Düzenleme: O bölüme baktım. Bahane demiş ve haksız kesinlikle. Seni anlamıyorlar bence. Bir şey olabilir. Elinden bir şey gelmiyor diyorsun, bu da ciddiye alınmalı. Başkası sıradan sanar bu durumları. Fakat değil. Seni başkaları ile kiyaslayanlar var sanırım eskiden. Sen hep kendine bak ve kendini ilerlet. Aşağıya değil yukarıya bak. Yoksa batarsın. Yani hep kendini geliştir. Düzenleme 6: Çok titiz olunmalı diye düşünenler var bir şey gözlerken ama bariz bir farklılık var. İlk mesajdan beri şüphelendim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı